Maďarsko bude bojovat s Bruselem až do odchodu z Evropské unie

Premiér Viktor Orban v parlamentu oznámil, že jednou z nejdůležitějších úloh pro rok 2014 je ochrana vládního systému na snížení cen veřejných a komunálních služeb. „Jestliže bude návrh zákona o třetím snížení cen schválen parlamentem, pak od 1. dubna ceny zemního plynu klesnou o 6,5 %, cena elektřiny se v září sníží o 5,7 %, a ceny za topení o 3,3 %,“ řekl Orban a dodal, že vláda bude v Bruselu hájit svou politiku ohledně komunálních služeb.

Viktor Orbán

Viktor Orbán

„Budeme nuceni přijmout výzvu Evropské unie,“ která hrozí Maďarsku sankcemi. „Bruselské nadnárodní korporace, banky a úředníci plánují nový útok proti maďarským rodinám,“ řekl a dodal, že vláda vytvoří všechny podmínky pro činnost nekomerčních poskytovatelů energie. „Nízké platby poskytnou rodinám bezpečnost, a zároveň levná energie udělá zemi konkurenceschopnou v mezinárodním boji o investice. Věděli jsme předem, že rok 2014 bude rokem boje o snížení cen za komunální služby, protože jsme se důsledně drželi daného plánu jako národní strategie.“

Vláda si klade za cíl, aby dodávky energie v Maďarsku byly nejlevnější v Evropě, což ovlivní zaměstnanost, posílí maďarskou společnost a přinese více zahraničních investic. Maďarsko je nyní v lepší pozici než před čtyřmi lety, a jeho produktivnost se neustále zvyšuje. Inflace dosáhla 40letého minima, poplatky za komunální služby začaly poprvé po mnoha desetiletích klesat. Počet zaměstnavatelů se za poslední čtyři roky zvýšil o 25 % a průměrná mzda se zvýšila o 10 %. „Maďarsko se již nebojí a nevyhýbá se sporům, ale bojuje…,“ shrnul Orban.

Zdroj: Freeglobe