Rusko má legitimní nárok na vojenskou intervenci na Krymu. Schwarzenberg se svými bláboly o Hitlerovi patří do blázince a Zeman se fatálně mýlí

Stalo se snad něco nečekaného? Ruský parlament v sobotu dle očekávání schválil žádost prezidenta Putina na vyslání armády na Krym. A halasný křik na všech stranách nejen v naší zemi začal. Shrňme si fakta. Pár tisíc radikálů a zmanipulovaných občanů momentálně ovládá Kyjev (a možná má určitý vliv na západní Ukrajinu), rozhodně se nedá říci, že by pseudoprezident a pseudovládou pod vedením Jaceňuka byli právoplatnými zástupci celé Ukrajiny. Jsou to lidé, o kterých nerozhodl národ ve svobodných volbách, ale do jejich křesel je posadil dav na jednom náměstí.

Degene

Degene

S tím logicky nemohou souhlasit lidé na východě země a dávají to při desetitisícových demonstracích hlasitě najevo. A stejně tak logicky se proto obávají radikálních revolucionářů z Kyjeva, aby se jejich města na východě nepokusili obsadit svoji „armádou“. Proto jejich představitelé na Krymu (kde téměř 60 procent obyvatel tvoří Rusové) pozvali ruskou armádu, aby je ochránila. Rozumný krok, vůči němuž nelze nic vytknout. Fakt, že Krym až do roku 1954 (kdy byl Ukrajině darován) patřil Rusku, není snad ani potřeba připomínat.

Ukrajina je ve svých stávajících hranicích umělým státem, který v současné situaci, kdy se jako jeho reprezentanti tváří banderovci a podobná pakáž, nemůže dále normálně fungovat. Může se nám to líbit, nelíbit, můžeme z toho být smutní, ale to je vše. Pokud bude tento celek v současné době udržován uměle a násilně pohromadě, dojde brzo k mnohem větší katastrofě, než je pár desítek mrtvých v Kyjevě.

A jak reagovali naši i cizí politici? Nic hezkého to není (což není překvapivé). Bohužel se na protiruskou vlnu v jistém smyslu přidal i prezident Zeman. Jeho výrok lze pochválit pouze v jeho první části. V té druhé je pan prezident bohužel mimo, což nás mrzí.

„I když naprosto rozumím zájmům většinového ruskojazyčného obyvatelstva Krymu, který byl v roce 1954 nesmyslným Chruščovovým rozhodnutím přičleněn k Ukrajině, máme své zkušenosti s vojenskou intervencí z roku 1968. A domnívám se, že jakákoliv vojenská intervence vytváří hluboký příkop, který po generaci nelze zasypat,“ řekl k tomu v sobotu Miloš Zeman.

Srovnávat situaci na východě Ukrajiny k situaci v Československu v roce 1968 je nesmysl. To za prvé. Navíc tady tehdy netvořili většinu obyvatelstva Rusové, jako je tomu na Krymu. Proto je nejen logické, ale je i povinností Ruské federace chránit své občany před možnou hrozbou ze strany kyjevských radikálů.

Ovšem ještě víc mimo (to už nepřekvapuje), byl ministr zahraničí Zaorálek. „Způsob, jakým Ruská federace eskaluje situaci na Ukrajině mi bohužel připomíná rok 1968 a narušení suverenity Československa. Postup Ruské federace jednoznačně odmítám a odsuzuji. Neshody v Evropě již neřešíme a nemůžeme řešit silou. Všichni včetně Ruska musí respektovat mezinárodní právo a závazky z něho plynoucí. Rusko se v roce 1994 v Budapešti zavázalo nejen k respektování teritoriální celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny, ale k jejich garantování. Je nepřijatelné, aby Ruská federace nebrala vážně ani svá vlastní slova ani své závazky. Takové chování by nemohlo zůstat bez odezvy,“ uvedl.

A copak chce udělat, když to prý nemůže zůstat bez odezvy? Pošleme na Moskvu těch pár shnilých českých tanků, které máme? Zaorálek plácá nesmysly a jako ministr zahraničí na to nemá nárok. Nárok na to měl jako řadový poslanec při svých plamenných projevech. Teď nám jen škodí. Nyní se v praxi ukazuje, že ústupek prezidenta republiky v jeho jmenování byl velkou chybou.

Ještě větší perla ale přišla odjinud, jenže tady už neškodí, protože tento pán není ministrem zahraničí. „Hitler vždy prohlásil, že musí chránit tamější Němce. Je naprosto jasné, že nejde o ochranu ruských občanů, na které nikdo neútočí a jsou v naprostém bezpečí“. Není těžké uhádnout, kdo tohle řekl. Karel Schwarzenberg zase pocítil touhu zaujmout. Nemá cenu to dál komentovat, je evidentní, že dědek patří do blázince, kde by si mohl po celé dny v pokoji bez kliky skládat z novin lodičky a čekat, až připluje Kolumbus.

Zdroj: EUserver.cz