Připravte si peněženky. EU má moc bezdomovců a chce to řešit

Evropský parlament vyzval Komisi, aby řešila rostoucí počet bezdomovců v EU. Zároveň s tím zveřejnil informaci o 11 milionech prázdných bytů, zatímco bezdomovců je prý o polovinu méně. Tak si říkám, co asi mají tyto tři informace společného, a na co se při tom našem budování evropského socialismu zase připravit.
homelesáci
Americká hypoteční krize, která se nakonec stala celosvětovým finančním problémem, měla jediný důvod. Vláda USA neměla dostatek prostředků na své nové sociální programy, které měly za cíl zajistit větší míru „spravedlivé rovnosti“, a tak přijala takové zákony, které udělaly z bank v podstatě sociální organizace. Banky byly nuceny půjčovat nezávisle na solventnosti a bonitě dlužníků, čímž si zvyšovaly podíl nekvalitních úvěrů. Skutečnost, že nesolventní a nebonitní klienti se rekrutovali především z přistěhovalců a černochů, byla oblečena do součásti boje proti rasové diskriminaci. Vláda USA podporovala nízké úrokové sazby bank a zároveň jim kladla překážky v jejich fúzích a rozvoji, pokud se do programu boje proti rasové diskriminaci nezapojily. Jak to dopadlo, už víme. A protože politici vinu nikdy nenesou, byly jako původci hypoteční krize označeny výhradně banky a finanční trhy.

Chápu, že bezdomovectví je problém. Smutné je, že bezdomovců v EU přibývá. Málokdo z unijních politiků je však ochoten si jen na chvíli připustit, že příčiny stavu ekonomických problémů v EU a následné nezaměstnanosti, mnohdy končící neschopností splácet hypotéku, nutností odejít z bytu a třeba i skončit na ulici, jsou založeny primárně předchozími politickými rozhodnutími, které měly prázdnou ambici řešit nějaké jiné údajné problémy. Takový výklad nepřipustily a nikdy nepřipustí jak vlády USA, tak vlády států EU v čele s Bruselem.

Evropský parlament obdržel statistická data ze všech členských států o počtu prázdných bytů. Proč ne. Obdržel také data o počtu bezdomovců. Proč ne. Když však někdo tyto dva samostatné údaje složí na jeden papír, začne krmit média takto propojenou informací (přičemž například novinář na iDnes.cz dokáže vytvořit nadpis článku „Evropu straší 11 milionů prázdných bytů. Rodiny s dětmi žijí na ulici“), a k tomu všemu ještě vyzve Evropskou komisi, aby problém prázdných bytů a bezdomovců začala řešit, vzpomenu si na pomalu vařenou žábu.

Vzpomenu si ale také na chybná ryze politická rozhodnutí uvnitř EU ve stylu „pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: pokud se to hýbe, zdaň to… když se to stále hýbe, reguluj to… a když se to přestane hýbat, dotuj to…“, nebo na dosavadní přistěhovaleckou politiku k imigrantům, které si EU vyrobila svými zásahy mimo Evropu. A vzpomenu si na hypoteční krizi v USA a jejich „boj proti rasové diskriminaci“ skrze vládní podporu hypoték pro nemajetné, nesolventní a nebonitní.

Těch 11 milionů prázdných bytů v EU je zcela jistě v soukromých rukou. Kdyby byly v rukou států, jistě by již našly uplatnění v národní sociální politice. Před tím, než někoho v Bruselu napadne „vyřešit“ problém tím, že si například osvojí dřívější fatálně chybnou hypoteční politiku USA, nebo nedejbože vymyslí nějaký nový dotační plán, který „pomůže“ lidem stát se pro banky naoko solventními a bonitními, bych uvítal raději snížení daní a odvodů na společné politiky EU. Není divu, že v Evropské unii přicházejí lidé o práci, o zdroj příjmů a tím mnohdy i o byt, když jim státy seberou většinu vydělaných peněz na realizaci egoistických politických ambicí.

Zdroj: Blog autora