Prasata – Majdan chce Mnichovskou dohodu ještě před volbami

Parlamentní volby na Ukrajině mají být 25. května. Ministr zahraničí Deščycja ale chce podepsat asociační dohodu s EU už 17. nebo 21. března. Ty tam jsou doby, kdy Mnichov byl uzavřen „o nás bez nás“. Jsou chvíle, kdy je mi šumák, jestli má Miloš Zeman v době, kdy je u nás až 700 tisíc lidí závislých na alkoholu, játra vytvrzená chlastem. Je mi šumák, jestli vykouří krabku nebo dvě denně. Je to jeho zdraví. Nesouhlasím s jeho tezí, kterou jako převzatou zopakoval nedávno ve Štrasburku, že „socialismus je dobrá věc“, stejně jako nesouhlasím s jeho přesvědčením, že euro máme přijmout co nejdříve. Když ale zazní věty, se kterými bezvýhradně jako s principem souhlasím, je mi šumák, že je řekl třeba Miloš Zeman.

František Matějka

František Matějka

„Vláda vzniká na základě výsledků svobodných voleb. Jsem přesvědčen o tom, že by na Ukrajině měly co nejdříve proběhnout svobodné volby, nejlépe pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Že i Česká republika by se vysláním početné pozorovatelské mise měla na této kontrole podílet, protože tady máme samozřejmě riziko, že ty volby mohou být falšovány. Pak teprve bude možné sestavit plnohodnotnou vládu, protože dnešní ukrajinská vláda není plnohodnotná. Nevznikla z voleb, vznikla z výkřiků na náměstí. Tam mezi demonstranty byly minimálně dvě skupiny. Ta první, chci věřit, že silnější, si přála demokratickou a proevropskou Ukrajinu. Ta druhá, chci věřit, že slabší, si přála banderovskou Ukrajinu.“ (Miloš Zeman, Olomouc, 5. března 2014)

Jsem přesvědčen, že asociační dohoda s Ukrajinou je z ryze ekonomického hlediska podvodem na Ukrajince. Je více než zjevné, podíváme-li se na celou Ukrajinu, nikoli jen na její podstatně chudší západní část, že v květnových volbách nemá Majdan zdaleka nic jisté. Bylo by férové a logické, aby s jakýmikoli kroky v oblasti zahraničního směřování počkali Ukrajinci až na výsledky těchto voleb. Bylo by férové a logické, pokud byste chtěli dostát slov o nároku na sebeurčení a právo ukrajinského lidu rozhodnout si o své budoucnosti, abyste jako případní zástupci Evropské unie prostě počkali, až si Ukrajinci vyberou novou reprezentaci. Přesto se už 6. března na mimořádném summitu v Bruselu na podpisu dohody úřadující premiér z Majdanu Jaceňuk s unijními špičkami domluvil. Vláda z Majdanu chce podepsat asociační dohodu už 17. nebo 21. března, tedy více než měsíc (!) před novými volbami.

Tuším, že to byli právě anarchisté, kdo přišel s heslem „Kdyby mohly volby něco změnit, už by je dávno zakázali“. Majdan svým výše uvedeným postupem naplnil toto heslo do puntíku. V případě Československa byla Mnichovská dohoda uzavřena stylem „o nás bez nás“. Nikdy bych nevěřil, že je možné podobný typ dokumentu podepsat i za účasti vlastních lidí, jako se to děje na Ukrajině dnes, a ještě to vydávat za naplnění demokratických principů. Prasata.

Zdroj: Blog autora