Kupředu do oligarchostánu; Češi se zbláznili milují Babiše, který je vzorem všeho špatného

Česko miluje svého vrchního oligarchu. Strana Andreje Babiše ANO by s přehledem vyhrála volby do Poslanecké sněmovny i Evropského parlamentu. Sociální demokraté hrozivě ztrácí. V České republice se objevila nadmíru zajímavá anomálie. Ta je natolik unikátní, že nemá obdoby ve střední Evropě a snad i v Evropské unii – Češi milují stávajícího ministra financí. Svou lásku a důvěru vyjadřují v preferencích stany ANO.

Babiš - Bureš, husákovský sekerník

Babiš – Bureš, husákovský sekerník

Babišova partaj vypadala zprvu jako další projekt – po zemědělství přišla kuřata, po kuřatech noviny a pak došlo na Akci nespokojených občanů, z níž se vyloupla právě strana ANO 2011. Babišovcům se podařilo, podle očekávání, zabodovat v mimořádných parlamentních volbách. Na pravici neměli a stále nemají konkurenci: preference TOP 09 se po vládním angažmá výrazně snížily, kmotrovská ODS balancuje na prahu vstupu do sněmovny a Úsvit je hříčkou zoufalých politiků kopírující osud Věcí veřejných.

Černá známka v podobě účasti ve vládní koalici po boku ČSSD, a post ministra financí, který obsadil Andrej Babiš, ale voliče ANO příliš nevzrušuje.

Jak uvádí volební model agentury STEM, v březnu si největší volební podporu vysloužilo právě ANO. Za druhou nejsilnější vládní stranu by hlasovalo 28,9 procent respondentů. To je o více jak deset procent více, než kolik babišovci obdrželi na říjnových volbách. Sociální demokraté naopak stagnují. Podle sociologického průzkumu by získali stejný počet preferencí jako když v loňském roce bojovali o vládní křesla – 20,5 procent.

ANO si polepšilo nejen ve stranických preferencích, ale zejména ve volebním modelu mezi pravděpodobnými voliči. „Odráží se tu fakt, že ANO dokáže od voleb lákat na svoji adresu nové příznivce, a to napříč politickým spektrem,” uvedla agentura. Sociální demokraté voličskou základnu takto nerozšířili a zůstávají pouze u svých loňských voličů, vyplývá z výzkumu.

Na třetím místě se umístila KSČM. S 13,3 procenty si ale pohoršila. Nejen v porovnání s volebním výsledkem, ale také s podporou, kterou se mohli komunisté pochlubit ještě v únoru. V druhém měsíci letošního roku je podporovalo 16,8 procent respondentů. Ztrácí také partaj dua Schwarzenberg-Kalousek. TOP 09 podporuje pouze 9 procent dotázaných.

„Změny u ostatních stran nejsou výrazné. Výjimkou mezi nimi je ODS, která mírně ve stranických preferencích získala, ostatní spíše ztrácejí, nejvýrazněji Úsvit přímé demokracie,“ píše v tiskové zprávě STEM. Pokud by se konaly volby v březnu, strana Tomia Okamury by se do Poslanecké sněmovny dostala pouze s odřenýma ušima – dostala by celých 5 procent hlasů.

Podle aktuálních čísel by v případných volbách získaly strany tyto počty mandátů: ANO 72, ČSSD 48, KSČM 29, TOP 09 19, KDU-ČSL 14, ODS 12 a Úsvit 6 mandátů. Místo středolevicovopravicové koalice by tak pravděpodobně vznikl vládní kabinet složený z ANO, TOP 09 a ODS.

Lehce odlišný výsledek by měly volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční letos v květnu. Jak ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), na prvním místě by se také umístilo Babišovo ANO. Naopak občanští demokraté by přišli o drtivou většinu křesel, které v Bruselu mají.

„Relativně největší podporu mezi dotázanými, kteří deklarovali svou ochotu zúčastnit se voleb do EP, mají ANO (24 %) a ČSSD (23 %), za nimiž s poměrně velkým odstupem následuje KSČM (11 %), TOP 09 (10 %), ODS (6 %) a KDU-ČSL (5 %). Už pod pětiprocentní hranicí, avšak statisticky stále v jejím dosahu, se pohybují preference Strany zelených a Úsvitu přímé demokracie (obě 3 %),“ stojí v tiskové zprávě CVVM.

Závěry obou výzkumu jsou jasné: Češi dávají přednost republice řízenou novodobým Baťou s průkazem poslance v kapse, která by šlapala jako firma. Co na tom, že efektivní manager má minulost plnou černých kaněk a autoritářské manýry. Ordnung musí být. A obzvlášť na pracovišti. Proto také ANO udělalo z poslanecké kantýny klubovnu party hic – nechlastat a pracovat je heslo každého úctyhodného podniku. Sněmovní prohibice je velká věc. Tou je možné omluvit dokonce i hrozby novinářům nebo premiérovi země. Ve velké company přeci platí: zatni zuby a mlč.

Kdyby šlo jen o momentální voličský rozmar, asi by se nad tím dalo mávnout rukou. Ministr financí Babiš brzy potěší Českou republiku novým způsobem vybírání daní, nějaký ten skandálek na ministerstvu obrany nebo spravedlnosti na sebe nedá dlouho čekat, a preference ANO půjdou dolů. Jenže to vůbec nemusí znamenat konec Babišova politického projektu.

Etablované politické strany se zmítají v agónii a masově ztrácejí voliče. Staronové politické subjekty na tom nejsou o nic lépe a zdárně se znemožnily. Souběžně s tím, jak ukazuje únorový průzkum CVVM, by celá třetina obyvatel české kotliny za určitých okolností nebyla proti, kdyby byl v Česku vládl autoritativní režim. Je pak jasné, že Babiš je pro mnohé Čechy jen menší zlo.

Zdroj: Hlas Ruska