Bruno Drweski: Události na Ukrajině jsou odplatou USA za porážku v Sýrii

Už několik měsíců je Ukrajina v podstatě šachovnicí, na které západní mocnosti bojují s Ruskem za zachování své autority, která byla značně poškozena po skvělém vítězství ruské diplomacie v Sýrii. Podle mínění mnoha ruských a západních expertů úřady USA a EU ve snaze dokázat svou politickou váhu v podstatě vyprovokovaly nepokoje na Ukrajině, a proto jsou plně zodpovědné za konflikt, který se tu rozhořel, a za to, že se tu k moci dostali extremisté. Tento názor sdílí francouzský politolog Bruno Drweski, ředitel publikací časopisu Svobodná mysl.

Bruno Drweski

Bruno Drweski

Podle jeho názoru podnikl Washington pokus činit nátlak na Rusko, aby změnilo svůj postoj ohledně Sýrie. A tento pokus nebyl korunován úspěchem.

Od samého začátku ukrajinské krize zastávalo Rusko rozhodný postoj nijak neměnit svůj zahraničněpolitický kurz kvůli konfliktu, který se rozhořel u jeho hranic. A právě v tomto okamžiku pokus činit nátlak na Rusko zkrachoval.

Události z poslední doby v Sýrii, kde vládní armáda stále vítězí, to znovu dokazuje. Tento nezdar Washingtonu potvrzuje, že svět už víc není jednopolární, jakým byl možná v 80. letech minulého století, a politická síla Ruska, které má na své straně takové významné spojence jako země BRICS, značně vzrostla.

Za této situace musí podle mého názoru strany usednout k jednacímu stolu a najít řešení vyhovující všem. A právě to je cesta vedoucí k míru, protože multipolární svět je kladným geopolitickým modelem budoucnosti na rozdíl od neefektivního jednopolárního systému.

Zdroj: Hlas Ruska