Velikonoce v hořící Ukrajině: Utopí pučisté povstání východních regionů v krvi? Co Kyjevu radil ředitel CIA při své utajené návštěvě?

Václav Danda přináší další informace o dramatickém vývoji na východní Ukrajině a srovnává postoj Václava Klause a Miloše Zemana k celé krizi. Takzvaný zastupující prezident Oleksandr Turčinov nařídil použít armádu proti povstání, které se od minulého týdne rozšířilo téměř do všech regionů východní Ukrajiny. K městům Slavjansk a Kramatorsk se dnes ráno přiblížily armádní obrněné transportéry a tanky pučistické vlády. Stejný vývoj se očekává i v dalších vzbouřeneckých městech jako je Luhansk, Doněck, Dněpropetrovsk, Charkov a mnohá další.
Koláž - proruské demostrace
U Slavjanska došlo u příjezdových cest do města k prvním bojům, neboť proruští povstalci odmítali opustit barikády. Na obou stranách jsou hlášeny oběti na životech a řada zraněných. Tzv. „protiteroristická operace“ má mít podle pučistů několik fází, ale zatím podle všeho zdaleka neprobíhá hladce. Ve většině povstaleckých měst místní milice spolu s tisícovkami občanů odmítly své pozice vyklidit.

Tanky a obrněné transportéry

Je jasné, že pokud kyjevské jednotky zaútočí, dojde rozsáhlému krveprolití. Použitím tanků a obrněných transportérů v centrech velkých měst by se „trestní operace“ mohla zcela vymknout kontrole. Proto se do tak rozsáhlé akce útočníkům zatím nechce. Ze všech oblastí navíc přicházejí zprávy, že nelegitimní kyjevské velení nemá zdaleka pod kontrolou armádní ani policejní složky ve východní části země. Množí se případy, kdy na stranu povstalců přecházejí celé policejní a vojenské útvary. Místní policisté a vojáci zatím odmítají plnit rozkazy pučistů a zahájit palbu „do svých“.

Turčinov si zatím ještě uvědomuje, že stačí málo k vyvolání skutečné občanské války. Proto odmítl výzvy Pravého sektoru, aby jeho sympatizantům byly rozdány zbraně a neonacisté mohli vyrazit bojovat na východ země. Turčinov kličkuje: Zbraně by se prý mohly dostat i do rukou povstalců na východě, a potom by občanské válce už nic nezabránilo. Zatím se proto spoléhá hlavně na západoukrajinské vojenské jednotky a milice Pravého sektoru, které podle očitých svědků doplňují i zahraniční „pomocníci“.

Pravý sektor zapaluje domy

Pravý sektor dělá vše proto, aby krveprolití vyprovokoval. Pořádá tzv. „spanilé jízdy“ k pozicím vzbouřenců, zastaví na dostřel a zahájí palbu s cílem vyprovokovat krvavý konflikt.

loading...

Charakteristická je třeba „operace“ ve vesnici Andrejevka, poblíž Slavjansku, kde Pravý sektor zapálil budovu vesnického výboru ovládanou povstalci. „Přijela tam někdy v noci auta s neznámými lidmi, kteří budovu zapálili,“ uvedl zástupce správy Slavjansku pro agenturu RIA Novosti. Poté byla napadena i některá kontrolní stanoviště sil domobrany ve Slavjansku. „Podle svědků střelbu zahájili lidé v černých uniformách, kteří jeli v autě bez poznávací značky. Předpokládáme, že to byl Pravý sektor. Pálili po několika postech domobrany a jejích pozorovatelích, ” řekl zástupce domobrany v Slavjansku.

Pokud se Turčinov a spol. nakonec rozhodnou utopit povstání v krvi, bude to mít jen krátkodobý efekt. Ze střednědobého hlediska bude situace na východě neudržitelná a občanská válka přejde v gerilový boj, což může v konečné fázi zažehnout opravdový válečný požár, jak jsme toho byli svědky při občanských válkách na Balkáně.

Operace s účastí CIA

Je tedy příznačné, že minulý týden navštívil Kyjev ředitel CIA John Brennan, což po určitém váhání potvrdila i Obamova administrativa, když předtím tuto informaci nechtěla americká vláda komentovat. Jde o další nepřímý důkaz, že podíl Spojených států na „protiteroristické operaci“ proti Ukrajincům z východu je větší, než Kyjev přiznává. USA jsou znepokojeny nestabilitou pučistických úřadů, a mají oprávněné obavy, že se jim situace může snadno vymknout z rukou.

Američtí agenti a poradci, včetně malých speciálních ozbrojených jednotek, které operovaly na Ukrajině již od prvních „majdanských demonstrací“, jsou proto opět v akci. Na straně východních vzbouřenců zase pracují bývalí členové speciálních policejních jednotek Berkut, kteří vzdorovali pučistům v Kyjevě a z nichž mnozí uprchli na východ země nebo na Krym.

Provedení „protiteroristické operace“ bylo svěřeno Vasiliji Krutovovi, který byl v pondělí jmenován prvním náměstkem Bezpečnostní služby Ukrajiny a byly mu podřízeny všechny silové složky Bezpečnostní služby i armádní jednotky.

loading...

Brzy budeme vidět, zda se mu podaří situaci zvládnut a východ pacifikovat bez větších ztrát na životech, nebo zda připraví na východě Ukrajiny „krvavou lázeň“ s nedozírnými následky pro stabilitu celého regionu. Právě vytvoření těchto operačních scénářů bylo podle všeho hlavní „pracovní náplní“ ředitele CIA Johna Brennana v Kyjevě. Jen málokdo však umí odhadnout, co se v nejbližších dnech skutečně stane.

Čechy: Klaus versus Zeman

Také u nás proto pokračuje naplno propagandistická kampaň, která má zafixovat v hlavách veřejnosti představu, že i za vzbouřením na východní Ukrajině stojí Vladimír Putin a „ruská říše zla“.

„Povinný jednohlas“ však zásadně narušil bývalý prezident Václav Klaus. V diskusi se studenty Vysoké školy finanční a správní řekl, že krizi na Ukrajině vyvolaly Spojené státy, že prezident Vladimir Putin byl proti své vůli donucen jednat a že sami Ukrajinci jsou pouze obětí tohoto sporu.

Václav Klaus odpovídá na dotaz havloida Pavla Babky, který se tetelí radostí, že je v EU, proč je hloupý, když šíří nesmysly o zabrání Karlových Varů Ruskem

„Tu změnu situace vyvolal evropský Západ a Spojené státy, které chtěly nesmyslným způsobem konfrontaci s Ruskem a které použily Ukrajinu jako nebohý, nešťastný, smutný nástroj, jak toho docílit. Rozeštvání Ukrajiny, rozehrání této ukrajinské karty v žádném případě nezpůsobil Putin. To způsobili naši soudruzi v západní Evropě a ve Spojených státech,“ řekl studentům český exprezident.

Zatímco od nich se dočkal bouřlivého potlesku, „bojující havlisté“ ho zahrnuli bouří sprostých urážek, v nichž oplzlostí zřejmě „zvítězil“ poslanec Zlatuška (ANO). Zajímavější však je, že vedle toho se odvážil nebývalý počet politiků napříč spektrem s Klausem souhlasit. Zda je to projev měnící se situace, nebo pouze výraz rodící se občanské statečnosti těch, kteří už nemohou donekonečna kývat na „ukrajinskou lež“, zatím těžko odhadnout. Ani jak se bude vyvíjet jejich „odvaha“, pokud na východní Ukrajině dojde v příštích hodinách a dnech ke krveprolití.

loading...

Bude rovněž zajímavé sledovat vývoj názorů současné hlavy státu. Miloš Zeman se svou nečekaně ostrou, protiruskou válečnickou rétorikou postavil spíše po bok Washingtonu než evropských unijních vůdců, mezi nimiž by se tak rád cítil alespoň „jako poslední mezi rovnými“. Jeho touha „být slyšet“ ho tentokrát naopak přivedla do havlistického stáda – které ho ovšem stejně nepřijme. Smutná role „muže bez názoru“, který právě proto, řečeno s českým klasikem, má na všechno přinejmenším dva názory.

Zdroj: protiproud.cz

Čtěte dále:

Ukrajinská armáda po Majdanu skoro nebyla a najedn... Na Ukrajině se stále intenzivně bojuje a ukrajinská armáda vyzbrojená těžkou moderní technikou zesiluje útoky proti rusky mluvícím občanům z východní ...
Kyjevský Metal 2014 a pražská Country 1989 Když jsem se v neděli 19. listopadu 1989 doma svlékal na spaní, objevil jsem na levém boku pěknou podlitinu, česky jelito. Zapřemýšlel jsem, jak jsem ...
Zeman prezidentem: Kochal jsem se reakcemi mých ob... Fero Fenič si jen na svůj profil překopčil text songu Marty Kubišové ze Zdivočelé země. ( Asi má trochu melancholickou či co...) Pavel Šafr byl nebýva...
Rozhovor ČT se syrským prezidentem Asadem: Pražská... Rozhovor České televize se syrským prezidentem Bašárem Asadem byl výjimečný. Nejen v tom, že byl vůbec odvysílán, ale především v tom, jak nenávistnou...
V zajetí dobroserů: Havloidní Šabatová a Dienstbie... Nevznikl náhodou ombudsman proto, aby bránil občana před zlovůlí úřadů? Po tom, komu majitel pronajímá dům či byt mu podle mne je úplný hovno, napsal ...
Orwellovské ministerstvo pravdy jako stranický ban... Původně byl tento údajně dvacetičlenný útvar při ministerstvu vnitra proklamován jako nástroj pro potírání ruské propagandy u nás. Když se však v reak...
Opět pokus o barevnou revoluci Pokus o vyslovení nedůvěry vládě, lidé v ulicích a vyhazování věnců, které u památníku položil establishment, to všechno jsou revoluční činy. A o čem ...
Nahlašovači nekorektních stránek jsou největší šků... Víte, jakými lidmi v současnosti nejvíc opovrhuji? Těmi, co si hrají na policajty politické korektnosti na internetu. Přitom vytvářejí seznamy takto n...
Česká televize jako veřejnoprávní instituce včera ... Českou televizi kritizujeme dlouho. Poté, co zcenzurovala část prezidentova projevu, ve kterém kritizoval Zdeňka Bakalu, tak už dál "naše/vaše" nemá p...
Je Havlův Dalajláma lepší než Zemanovy čínské dola... Těžko říci, protože 99,99% našeho obyvatelstva zná Tibet pouze z propagandy a propaganda, jak víme, je vždy a všude jednostranná. Izrael a Palestinci,...
loading...