Proč mne Fiala nasral?

Rozhodil mne výrok Petra Fialy v souvislosti s poklesem počtu členů ODS způsobeným nezaplacením příspěvků. To je takový způsob, kdy člen tiše odchází. Pan předseda pravil, že prý ODS opouštějí kmotři a prospěcháři. A protože patřím k těm, kteří za sebou tiše zavřeli, tak mne tento výrok a nebojím se použít expresivní výraz, nasral, protože nejsem ani jedno. Neodešel jsem ani z jednoho z uvedených důvodů. A tak jsem se rozhodl vyhovět výzvě jednoho politického serveru, abych mu odpověděl na pár otázek stran mého odchodu, ač jsem původně o tom nic psát nechtěl. A tak tady to je.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

Po 23 letech jste přestal být členem ODS. Proč jste se tak rozhodl, jaké pocity toto rozhodnutí ve Vás provázejí a jaké ohlasy na tento Váš krok máte?

Odpověď je prostá. Strana postupně opustila principy na nichž byla založena a v pokusu o napravení reputace, po výbuchu ve volbách, neslyším nic, co by nasvědčovalo návratu k těmto tezím (příkladně poděbradské artikuly). Ohlasy mám smíšené. Od zařazení do kategorie zbabělého útěku až po naprosté porozumění. Vzhledem k tomu, že jsem až do dnešního dne odchod nijak výrazně nedeklaroval, nemohu vyhodnotit převažující tón reakcí.

Co říkáte na případnou výčitku, že opouštíte stranu v těžké chvíli, aniž byste jí pomohl?

Ano, tohle už jsem slyšel. Ale myslím, že jsem za ty roky odpracoval rozhodně více než ti, kteří mi případně odchod do politického důchodu vyčítají. A pak, je čas pro mladé. Přece jenom ve svém věku už mám nárok na odpočinek. A navíc nemám pocit, že by někdo z mého okolí nějak toužil po mých zkušenostech. Je přece tolik vojínů, co v tornistře leští vlastní maršálskou hůl.

Jak byste popsal vývoj strany v průběhu porevoluční historie? Roky tranformace, opoziční smlouva, čistá opozice, Topolánkovy roky, Nečasova éra, současnost? Co v jednotlivých etapách strana dělala dobře a v čem selhala?

Tato otázka je předmětem spousty rozborů renomovaných politologů, že je snad zbytečné abych k tomu přidával svůj pohled. Navíc jsem pracoval převážně v komunální sféře a trochu na úrovni poradního orgánu stínového a chvíli i skutečného ministra financí a tam šlo o jiná témata než ryze politická.

Kdo může nejvíce za to, že ODS se propadla na hranici volitelnosti?

Tak v tom mám jasno. Všichni. Jedni málo řvali, když jsme uhýbali z principů, druzí proto, že ani to málo řevu neposlouchali a podle hesla „psi brešů ale karavana idě ďalej“ nás dotáhli až tam kde jsme. O podílu mediální fronty na sešupu ODS pomlčím. To je příběh sui generis.

Jaký podíl na Vašem zklamání z vývoje v ODS má podoba brněnské městské a krajské ODS? Selhali v ní někteří lidé tak, že to pro Vás bylo neúnosné?

O selhání bych si netroufl hovořit. Každý člověk má svá plus i minus. To, že v politických stranách se hraje na různá křídla, není nic nového. Pokud tento souboj má podobu ideologickou, považuji to za přirozené. Pokud ovšem převáží souboj o pozice nad soubojem o ideje, je to začátek cesty z kopce. Vytváření různých afér a tahání různých příběhů ze zákulisí už pak je rovnou cestou do pekla. A že se takové věci v Brně děly a dokonce dodnes dějí, není žádným tajemstvím. A když dojde na použití podpásových útoků, tak je asi volba, zda hrát dál, nebo odejít, jasná.

Má Petr Fiala šanci stranu zachránit? Přejete si vlastně, by ODS byla zachráněna?

Můj odchod neznamená, že jsem ODS přestal fandit. S Petrem Fialou jsem nejednou mluvil a je to člověk, který má mou důvěru. Principy na nichž postavil svůj plán obnovy ODS jsou dobré. Jenom by se mohl rozhlédnout, jestli Ti co mu radí jsou vyladěni na stejnou strunu. Struktura zájmů jednotlivců se nemusí totiž vždy krýt s politologickou teorií.

Jako pravicové strany se ve sněmovně deklarují TOP 09 a Babišovo ANO. Co si o těchto subjektech myslíte?

Pravicovost TOP09 je mýtus. Ekonomické kroky reforem Nečasovy vlády řízené ve skutečnosti minfin Kalouskem bych rozhodně pravicovými nenazval. A Babišovo ANO zatím předvádí směsku humoru a melodií, takže o zařazení na pravici bych rozhodně nemluvil. Vyčkejme.

Jste obdivovatel Václava Klause, euroskeptik a vyhraňujete se proti ekologické politice, liberálnímu náhledu na homosexualitu a multikulturalismu. Čím to je, že v českém veřejném prostoru patříte k menšině? Udělali klausovci či Václav Klaus osobně někde chybu?

Tak chyby dělá každý. Já ovšem zásadní chybu vidím v práci s médii. Spousty dílčích bojů ať vnitro nebo mezistranických vyčerpaly lídry natolik, že zapomněli pracovat s mediální sférou. Příznivci pražské levicové kavárny bez reálného vlivu na politickou moc mezitím ovládli mediální frontu a bylo vymalováno.

Během let privatizace došlo ke ztrátám v řádu stamiliard korun, pozdější pravicové vlády provázely korupční skandály. Co říct občanovi a voliči, který už díky tomu zkrátka pravici nevěří?

Povídačky o ztrátách ve stamiliardách jsou takovou oblíbenou mediální pohádkou. Až se něco dokáže kromě něčích kabelek, bude čas to odsoudit. A pro ty, co pravici nevěří mám radu. Zkuste se rozhlédnout kolem sebe a to nikoliv očima médií. A přestat věřit levicovým slibům o pečených holubech do huby.

Co je pro Vás v současné době největším nebezpečím pro českou demokracii?

Odpovědí budiž článek z Neviditelného psa

Chystáte se v nejbližší době politicky angažovat? Kterou stranu nyní doporučujete volit a podpořit?

Nechystám. Cítím se unaven a zklamán. Svůj odchod jsem dokonce dosud sám u sebe nestrávil. Na doporučování nikoho nevidím a doufám, že se do voleb ODS zmátoří natolik, abych jí tak jako vždy svůj lístek hodil.

Zdroj: paulczynski.cz