Tony Blair o islamismu: Je to hrozba

V londýnském ústředí Bloombergově společnosti pronesl bývalý britský premiér Tony Blair projev, ve kterém řekl mimo jiné: „Jsou čtyři důvody, proč je Blízký východ v centru pozornosti. Ropa, Izrael a bezprostřední vztah k Evropě. Tím čtvrtým je islámský radikalismus, tzn. islamismus. Konflikt na Blízkém východě je konflikt otevřené a tolerantní společnosti s fundamentální islámskou ideologií. Tento zásadní boj probíhá od Iráku přes Libyi, Egypt, Jemen, Libanon, Sýrii až po Írán, Pákistán a Afghánistán. Jde o prosazování islámu do politiky a tato ideologie se exportuje do světa.

Tony Blair

Tony Blair

Vyjma tří území v Jižní Americe neexistuje místo ve světě, které by nepříznivě neovlivnila rostoucí ideologie islamismu. Muslimská populace v Evropě přesáhla 40 milionů a dál roste.

Muslimské bratrstvo a další islámské organizace jsou stále aktivní a fungují bez většího dohledu nebo omezení. Mezi západními komentátory této hrozby je úmyslná neochota vidět problém v islámu. Oni se snaží oddělovat ideologii Muslimského bratrstva od teroristických aktivit. Obávají se nařčení, že jsou proti muslimům a právě na to islamisté sázejí. Islámská ideologie není kompatibilní s moderním světem a celý svět by se měl sjednotit proti ideologii islámského extremismu.

Na osudu Egypta závisí budoucnost celého regionu. Tam musíme pochopit, oč jde. Vláda Muslimského bratrstva nebyla pouze špatná. Islamisté uzurpovali tradice a instituce země. Revoluce z 30. června 2012 absolutně nutný pokus o záchranu národa. Měli bychom vždy podporovat hodnoty tolerance a náboženské svobody v Jordánsku a v zemích Perského zálivu a postavit se proti aktivitám Íránu a Muslimského bratrstva.“

Bývalý ministr zahraničí Denis MacShane přirovnal Blairův projev k projevu Winstona Churchilla z roku 1946 o železné oponě.

Zdroj: Blog autora