Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jako cenzorský orgán?

Prezident Zeman tvrdil, že nejvíc idiotů se nachází mezi novináři. Po přečtení tohoto článku zjistíte, že to není pravda a dozvíte se, kde mají centrálu. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), je takový predátor sprostých slov. Bez jejího vlivu by dětský divák mluvil jako dlaždič. A co by z takto hrubé mládeže vyrostlo, si každý dokáže představit. RRTV proto zaplavuje všechny televize přípisy, ve kterých upozorňuje na sprosté výrazy, které do vysílání pronikly v době od šesti hodin ráno do deseti hodin večer. V tomto čase mají radní loveckou sezónu. Ani jedna vulgarita jim neunikne. Nadávat, podle zákona, smí televize od 22 do 6 hodin ráno. RRTV občas za porušení tohoto pravidla udělí i tučnou pokutu v řádu stovek tisíc korun.

Dušan Navrátil - Bloger

Dušan Navrátil – Bloger

Rada toho má na triku ještě mnohem víc. Dbá i na sexuální výchovu nezletilých. Je to legrační, je to paradoxní. Internet je plný porna, tak k čemu ta snaha potlačovat i mírně erotické scény v televizi? Díky bdělému oku radních si chlípný divák přijde na své až po desáté večer. Podle producentů existují tato nepsaná pravidla: Nahá žena nevyholená je prý povolena, nikoli však ve zpomaleném záběru; zato žena s oholenými partiemi už má problém a právě tak mužský orgán si před desátou neškrtne.

Nicméně i to je pokrok oproti dobám reálného socialismu. Obnažené ženské partie by ohrožovaly výkon úderníků, a tak byly tabu. Režisér Vít Olmer vzpomíná: „Za totality bylo striktně zakázáno odhalovat ňadra, během perestrojky a po vzoru NDR se už smělo ukázat nahé ňadro, ale jen jedno a počítaly se přísně vteřiny, jak dlouho na obrazovce pobylo.“ Teda nic moc…

Jenže někteří členové RRTV mají názory, jako by ten socialismus stále trval. Producent Ivan Pokorný měl nedávno problém, když se jeden radní pohoršoval nad scénou, kdy si herečka Lucie Zedníčková smyslně olízla prst od zmrzliny. Pokorný omezování umělecké svobody ale pojal asertivně: „Poslal jsem ho do řiti a byl pokoj.“

Nechejme sex sexem. Stejně se v tom nikdo mimo doktora Radima Uzla nevyzná. Některé jeho přednášky a rady ale působí tak, jako by sám ženu viděl poprvé v životě a to těsně před svým odborným pojednáním o erotice. Možná by si měl pořídit rychlý internet nebo se nechat poučit nezletilými školáky.

Mimo neslušných slov a mravnostní cenzury RRTV dozírá také nad násilnými scénami ve filmech. Zde je ale shovívavá, snad pod vlivem importovaného amerického pokrytectví. Uřezaná hlava až tak nevadí, vyhřeznutý mozek je prima, i ten projde, ale běda, jestli někomu ve filmu ustřelí hlavu brokovnicí se slovy: „Sakra, debilní blbče, už jsi v hajzlu.“ Hádejte, za co hrozí pokuta. Hádali jste správně. Ustřelená hlava to není. Takovou RRTV tedy máme.

Jejich hlavní doménou jsou ale stejně nadávky a vulgarity. Mimo funkce cenzora Rada současně tlačí i na výrobce pořadů, aby byli slušní, případně aby sprosté výrazy zjemňovali. Producent Adam Dvořák tuto jejich snahu ironizuje změkčenou verzí dialogu z jedné gangsterky. Podle radních by nejlépe zněla takto: „Jejda, střílejí po nás, lumpíci! A do prkýnka, Libor to koupil Krucajdá, to je zlý.“ Ve vypjatých situacích bych se nebál použít výrazy „U všech sudů medu“ nebo „Je to nesportovní, je to nečestné“…

Karel Šíp je dle RRTV další sprosťák. Ovšem mazaný sprosťák. Sám vulgárně nemluví, ale do svého pořadu Všechnopárty si rafinovaně zve hosty nejhrubšího zrna. Ti to řeknou za něho. Jakýsi tenista, považte, tam prohlásil: „… tenista by měl bejt tak trošku hajzl…“ Rada nelenila a zaslala upozornění, ke kterému připojila s využitím Wikipedie příklady slov považovaných za nadávky. Např. tam bylo: „Prdel, kurva, prasopes, vůl, mrzák, idiot, trouba, trubky, tydýt.“

Z toho mi plyne, že animovaný dětský seriál Potkali se u Kolína bude muset být vysílán až po dvaadvacáté hodině. Medvědi se často měnili v autíčka, která troubila „tydýt“. Chtěl bych vidět producenta, který by takovou vulgaritu pustil a riskoval mastnou pokutu. Nezletilí veřejnoprávní i soukromí rozjívenci tak mají smůlu. Nebo budou muset ponocovat, aby medvídky viděli…

Receptář na TV PRIMA čekají také krušné chvilky. Rozhodl jsem se totiž, že obohatím slovník sprostých slov na Wikipedii o výraz „rašple“. Chce to jen pár kliknutí a Přemek Podlaha má problém. Stačí, aby v oblíbeném kutilském pořadu pronesl třeba větu: „Starou rašpli vyhoďte do odpadu.“ A rázem je z něj fujtajbl hulvát. Pokuta PRIMU nemine. Sám pan Podlaha na tom ale bude mnohem hůř, jelikož se dopustil několika přečinů:

1) O jeho hulvátství a sprostotě není žádných pochyb – tvrdí to přece Wikipedie. 2) Jeho sexismus je nechutný a Jihočeské matky již píší petici za jeho odvolání. 3) To nejhorší na konec. Přemek Podlaha v hromadném sdělovacím prostředku veřejně vyzýval k domácímu násilí!

Rada proto současně s pokutou podala i trestní oznámení na neznámého pachatele Přemka Podlahu. Ovšem pozdě. Ochránce lidských práv Michael Kocáb Radu předběhl. Ještě během vysílání Receptáře se stavil na nejbližší služebně policie a osobně Podlahu udal. V Podlahově kůži bych nechtěl být. Existuje zde důvodné podezření, že Přemek Podlaha je recidivista.

Veřejnost ještě nezapomněla, že se na jeho pozemku našel pod kytičkami zakopaný Ukrajinec. Policie se domnívá, že byl asi po smrti. To panu Podlahovi, v souvislosti s oním výrokem, nesmírně přitěžuje. Nelze se proto divit, že byl obratem poslán do vazby. Podle dobře informovaných zdrojů z policejního prezídia se z toho jen tak nevykroutí. Vidíte, jaké neplechy dokáže napáchat jedno sprosté slovo, pronesené v absolutně nevhodné situaci.

Zdroj: Blog autora