Nezaměstnanost klesne, protože jsme to řekli. Čest práci, soudruzi!

Politici vyzvali státní podniky, ať zaměstnají lidi a sníží nezaměstnanost. A že jim na to dají. Z veřejného. Je jedno, že státní podniky ty lidi nepotřebují. O politickém zadání se nediskutuje. Nezaměstnaný volič, frustrovaný nesplněním předvolebního slibu, by jim to nemusel příště hodit. Že si to hodí jiní, to neřeší. To je z cizího a z toho jak známo krev neteče.

Bloger František Matějka

Bloger František Matějka

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce utratit několik miliard korun na to, že státní podniky jako jsou například Lesy ČR, Česká pošta, České dráhy, nebo polostátní ČEZ, uměle zaměstnají nezaměstnané. Nejde o to, zda ty podniky ty lidi potřebují. To je politikům ukradený. Politici potřebují splnit předvolební slib. Slíbili, že s nezaměstnaností zatočí. A když na to neslyší soukromý sektor, který politici dusí, jak to jen jde, musí na to zkrátka slyšet podniky státní. Ty jsou politiky, kteří mají mandát k obsazování správních a dozorčích rad a tudíž je ve své podstatě řídí, ovládány.

Státní podniky však nezaměstnané doposud nenabíraly, čímž jaksi neplnily politické zadání. Ne vždy jsou totiž v jejich vedení pitomci, kteří by zaměstnali někoho, koho nepotřebují, a vydávali na jeho mzdu a odvody peníze, které nemají. „Jejich nejčastějším argumentem je, že jim to přinese pouze spoustu starostí a nebudou mít dostatek peněz na krytí nákladů,“ říká Jan Marek, náměstek pro zaměstnanost ministryně práce Michaely Marksové. „Jsme ochotni jít do velmi vysokého příspěvku z aktivní politiky zaměstnanosti, který by pokryl adekvátní mzdy i s odvody,“ dodává náměstek s tím, že přispět může až 288 tisíci korunami ročně. Politické zadání je přitom přece jasné. Nezaměstnanost prostě klesne, protože tak to má být, soudruzi, tak je to správné. Říkají tomu aktivní politika zaměstnanosti. Hodně aktivní. Až moc, bohužel.

V březnu evidovaly úřady 608 tisíc uchazečů, přičemž cca 40% z nich hledalo zaměstnání více než rok. Největší problém najít místo mají mladí lidé bez praxe, uchazeči nad 50 let, po rodičovské dovolené nebo se zdravotním postižením. A na ty prý aktuální aktivní politika zaměstnanosti skrze umístění do státních podniků cílí. Snížit daně, zjednodušit byrokratické podmínky pro podnikání v soukromém sektoru, nebo uvolnit pracovněprávní vztahy, aby bylo snadnější lidi zaměstnávat i propouštět? Proč. Stačí zatnout sekeru do veřejného, poslat prachy do státních firem a spolehnout se na fakt, že protestovat tam nikdo moc nebude, aby ho nevyměnili.

Vláda pod vedením socialistického premiéra tedy srazí rekordní nezaměstnanost do kolen tím, že státní (!) podniky dostanou dotace ze státní (!) kasy, aby zaměstnaly lidi, které nepotřebují. Kdyby je potřebovaly, už by je nabraly dávno. Výsledkem bude několik miliard ze státního (!) rozpočtu, nalitých do státních (!) firem, za které vytvoří nová umělá pracovní místa, která nepotřebují, čímž politici sníží nezaměstnanost po dobu aktuálního volebního období, aby jako splnili své předvolební sliby o zatočení s nezaměstnaností.

„Můj volební program ve třech bodech: za prvé plná zaměstnanost, za druhé plná zaměstnanost, za třetí plná zaměstnanost,“ prohlásil Louis de Funès ve filmu Jeden hot a druhý čehý. Tehdy jsem se smál…

Zdroj: Blog autora