Otevřený dopis Věře Čáslavské

Paní Čáslavská, v úvodu tohoto otevřeného dopisu záměrně nepíši „vážená“, což jistě pochopíte z následujícího textu. Jsem šéfredaktorem webového portálu Střídavka, který se zabývá porozvodovou péčí o děti a souvisejícími tématy. Snažíme se chránit rodinné vazby, zejména vazby mezi rodiči a dětmi. V rámci této činnosti jsem se nemohl neseznámit i se smutným případem, který se odehrál ve vaší rodině.caslavska
Paní Čáslavská, vychovala jste syna k nenávisti k jeho otci, což je doloženo i ze soudních spisů. Vypěstovaná nenávist Martina dovedla až k zabití svého otce. Za tento výsledek tedy nesete dle mého názoru morální odpovědnost. Jsem proto přesvědčen, že nemáte žádné morální právo soudit jiné lidi.

A to prosím říkám bez ohledu na osoby, ke kterým se vyjadřujete (a jako člověk, který nevolil současného prezidenta).

Svým veřejným vystupováním jen jitříte emoce pocházející z hrůzného činu vašeho syna. Ten alespoň došel k určité sebereflexi, opustil způsob života, který vedl pod vaší výchovou. I vy byste se mohla k věci postavit čelem a to, co se stalo, se snažit odčinit. Lidský život už nevrátíte, ale můžete se třeba pustit do charitativní činnosti, která by pomáhala rodině. Chránit rodinu a rodinné vazby. Tak, aby další Martinové nezavrhli své otce.

Jste k tomu ochotná? Pokud ano, budete v tom mít naši podporu. Očekávám vaši reakci.

Dopis byl doručen v lednu 2014. Reakce dodnes nepřišla.

Zdroj: Blog autora