Itálie poslala do Libye F16. Teď volá OSN, protože nechce uprchlíky

„Absence mezinárodního společenství a OSN v Libyi vytváří rizika pro otevření dveří fundamentalistům, kteří tam předtím nebyli,“ říká italský premiér. Ano, před zásahem Západu tam opravdu nebyli. To Západ je vyrobil svým humanitárním bombardováním a vojenskou intervencí na území cizího suverénního státu.

Bloger František Matějka

Bloger František Matějka

Itálie čelí obrovskému návalu uprchlíků z Afriky, kteří využívají libyjské pobřeží jako místo k nasednutí na lodě, směřující do Evropy. Podle agentury FRONTEX, která má na starost ochranu hranic Evropské unie, narostl počet ilegálních imigrantů v Itálii jen od ledna do dubna 2014 o 823% (!) v porovnání se stejným obdobím minulého roku. „Myslím, že agentura OSN pro uprchlíky by měla zřídit uprchlické tábory na libyjském pobřeží,“ vyslovil návrh svého řešení italský premiér. A nezapomněl přidat návrh, aby Evropská unie poskytla Itálii podstatně větší pomoc při řešení masivního přílivu uprchlíků. Nemohu si v této souvislosti nevzpomenout na dřívější návrhy Bruselu, aby se o všechny uprchlíky, směřující do EU, postaraly členské státy podle procentuálního klíče, tedy přijímaly je povinně a plnily kvóty.

Je vhodné znovu připomenout, že do doby, než se Západ v rámci Arabského jara postaral o rozesrání fungujícího státu, který na tom byl sociálně a ekonomicky v podstatě nejlépe z celé Afriky, a než v tichosti po dalším humanitárním bombardování cizího suverénního státu v řadě přihlížel lynčování Kaddáfího, se kterým dlouhé roky před tím Západ obchodoval a jeho představitelé se s ním objímali na recepcích, neměla Evropa problémy s uprchlíky zdaleka takové, jako má teď. Západní mocnosti chtěly opět vyvézt demokracii skrze bomby a rakety s plochou dráhou letu, a za tím cílem podpořily odpůrce Kaddáfího, který už nechtěl od Francouzů odebírat bojová letadla. Francie byla první, která tam tehdy vlítla, a kromě přímých vojenských akcí také vyzbrojila povstalce zbraněmi ve formě shozů z letadel.

Itálie tehdy přispěla v přímém vojenském zásahu čtyřmi letadly F16. Výsledkem operace je chaos, nekonečné boje stovek navzájem si odporujících uskupení, které sice měly společný cíl svrhnout Kaddáfího, ale jakmile se tak stalo, chtěly získat moc pro sebe a nejsou schopny se domluvit. Výsledkem je hospodářský úpadek, dodnes umírající lidé z důvodu rozvrácených základních sociálních služeb státu pro Libyjce, a k tomu všemu neschopnost uhlídat svoje hranice na jihu i severu, čímž se stala z Libye tranzitní země pro uprchlíky z celé Afriky, směřující za naším štědrým sociálním systémem.

Itálie se aktivně podílela na vojenské intervenci a její premiér má tu drzost pronést slova o absenci mezinárodního společenství a OSN v Libyi, což prý vytváří rizika pro otevření dveří fundamentalistům, kteří tam předtím nebyli. Chucpe. Ano, nebyli tam. To Západ je, i s přímou vojenskou účastí Itálie, vyrobil. Tak si to, milá Itálie, vyžer až do dna. Nebo je pošli Francouzům.

Zdroj: Blog autora