„Bonzák korupce“ Andrej Babiš a jeho užiteční idioti

„Ale panu Machu, jako ta Evropská komise funguje nějak oficiálně a nějak neoficiálně a časem to zjistíte, jak to funguje, takže něco se říká a něco se dělá.“ Slova výkladní skříně projektu Bonzák korupce Andreje Babiše. Člověka, který neznalým zaimponoval a řadě dalších dal příležitost sehrát roli užitečných idiotů ve slepé víře v lepší zítřky.

Bloger František Matějka

Bloger František Matějka

Každý boj jako součást tažení proti korupci ve veřejné správě bude vždy marným, pokud nedojde na zásadní snížení objemu přerozdělovaných veřejných peněz. Za stávajícího stavu je jakýkoli takový boj jen obdobou léčby rakoviny skrze přikládání mokrého hadru na čelo pacienta. Jde o princip. Co je lidstvo lidstvem, vždy existovali tací, kteří násilím či skrze zákony okrádali ostatní. Každá byť jediná přerozdělená cizí koruna v sobě nese korupční potenciál. Jediná možná obrana proti využití tohoto potenciálu je morálka toho, kdo o jejím přerozdělení rozhoduje. Princip korupce navíc, pokud jde o morálku, nelze zúžit jen na nezákonné osobní obohacení jednotlivců, provázené sjednáním nezákonné výhody. V řadě případů už ti, kteří rozhodují, našli způsob, jak dobře nastaveným výběrovým řízením, v souladu se zákonem, dosáhli stejného výsledku, jako kdyby zadali zakázku přímo. Beztrestně.

Mezi různými aktivisty se v posledních letech roztrhl pytel se zakládáním iniciativ, bojujících proti korupci. Všechny do jedné se vyhýbají poctivé diagnostice a označení příčiny. Všechny do jedné se zabývají jen léčbou symptomů. Jejich představitelé se domnívají, že pokračováním legislativní smršti v podobě vzniku nových zákonů, předpisů a vyhlášek, zdánlivě nahrazujících absenci morálky, zajistí, že lidé přestanou krást. U některých časem zjistíte, že za jejich založením stojí sami politici a jejich komunikační agentury, nebo že je sponzorsky drží v provozu firmy spojené s lobbisty. Jiné dostávají na svoji činnost dotace z veřejných peněz, což už je samo o sobě diskvalifikuje, protože dotace z veřejného jsou součástí toho, proti čemu na oko bojují. No a někteří, kteří o skutečném pozadí dnešní formy politiky, založené na principu kapitalizace veřejných peněz do soukromých kapes a socializace ztrát na hřbetu ostatních, nic netuší, sehrávají roli užitečných idiotů, kteří při absenci znalostí věří v lepší zítřky. Kdo si nadšeně hraje, nezlobí a nemá čas řešit podstatu.

Andrej Babiš byl jedním z prvních, který podepsal a hrdě se k tomu hlásí, stejně jako se k tomu hlásí ti, co mu to dali podepsat. Ano, z obsahu té věty je jasné, že o svazek nejde. Tentokrát podepsal jakýsi Kodex Bonzáka korupce, díky čemuž se pro tvůrce „projektu“ stal ukázkovým člověkem, který prý proti korupci bojuje. A kdo nepodepsal, je korupčník. Nepodepsal například Petr Mach ze Svobodných, protože ví, že tohle korupci fakt nevyřeší. „Poznáte je podle jejich ovoce. Sklízejí se snad hrozny z trní a fíky z bodláčí?“ Jedno z takových ovocí přišlo v pořadu Hyde Park – debata vítězů voleb do Evropského parlamentu. Na Machovo vyvedení Babiše z omylu ve věci toho, co smí a co nesmí eurokomisař, když Babiš obhajoval kandidaturu Teličky jako osvědčeného lobbisty, který prý bude nejlépe zastupovat naše zájmy v Evropské komisi, přičemž základem jmenování do této pozice je přísná absence hájení právě zájmů státu, který ho nominoval, odpověděl Babiš: „Ale panu Machu, jako ta Evropská komise funguje nějak oficiálně a nějak neoficiálně a časem to zjistíte, jak to funguje, takže něco se říká a něco se dělá.“

Andrej Babiš, bonzák korupce, vzor ctnosti pro užitečné idioty z řad bojovníků proti korupci. Takže něco se říká a něco se dělá. Nějak oficiálně a nějak neoficiálně. Časem to zjistíte, jak to funguje… aktivisti.

Zdroj: Blog autora