Kdy si konečně ODS uvědomí, že rajtuje na zdechlém koni

Majdan zapomenut. Virtuální prostor zaplnily eurovolby. Naševaše nás krmila a pořád krmí svými zasvěcenými komentáři, jakoby těch našich 21 zástupců mohlo něco ovlivnit neřkuli změnit. Co mne nejvíc zaujalo, je debakl ODS vydávaný jejími šéfy za úspěch. Jan Zahradil dokonce pravil: „Měli jsme nejlepší kampaň – měla téma, šťávu, gradaci a můžeme na tom stavět do budoucna. Naše frakce ECR nejen žije dál, ale má potenciál k růstu. Nejásám, ODS čeká ještě dlouhá cesta – ale tuhle překážku jsme překonali.“ Tak nevím. Z devíti poslanců klesla ODS na dva a on prý je to úspěch. ODS prý dosáhla jsme prý maxima možného. Tak to je zas hodně defétistické hodnocení. A proč nikdo nehledá kam a proč se ztratili bývalí voliči? A oni se neztratili naráz. Oni se ztráceli od voleb k volbám. Takže svádění propadu na Nečase a kabelky jeho lásky není tím pravým ořechovým i když svoji roli to také sehrálo.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

Postupný úbytek voličů totiž nikdo nikdy neanalyzoval. Nikdo nepřiznal odklon od základních programových postulátů, které dříve plnívala náměstí. Na čele se zakonzervovala jedna a táž sestava chlapců co spolu mluví a personální obměna bylo téměř sprosté slovo. A jak je to s tou šťávou kampaně ODS? Petice proti Euru. Desetitisíce podpisů. Ovšem petice je málo. Tou přijetí Eura nezamezíme. To leda referendum a pak je na řadě ještě parlament. A ten je plný eurohujerů, takže jako téma eurovoleb je to nonsens. Tak asi tolik k té šťávě a gradaci. To, že toho 1,5 milionu poztrácených voličů to nevrátilo je zjevné. Tak jakýpak úspěch. ODS volilo 116389 voličů – což při počtu členů ODS by mohlo znamenat, že ji v podstatě volili jen členové a jejich rodinní příslušníci. Ale ODS je ústy svého předsedy spokojená.

Dosáhli jsme prý maxima možného. Jak napsal kamarád: „Nezávidím posledním pár mohykánům v barvách ODS – úspěšným starostům, kteří jsou ve svých městech, obcích nebo městských částech považováni za dobrou značku, že je jejich strana pomalu ale jistě stahuje pod hranici volitelnosti. Ovšem to by se diskuze v ODS nesměla soustředit jen na to, kdo bude a na jakém místě na volební kandidátce a s kým složit koalici“. Tak asi tolik k tomu úspěchu.

Nedá se nevzpomenout na staré pořekadlo kmene Dakotů. „Když zjistíš, ze jedeš na zdechlém koni, sesedni!“ Podle spokojenosti vedení ODS s volbami se mi zdá, že se pokoušejí zdechlého koně tvrdošíjně oživovat. Zjevně se domnívají, že staří Dakotové se mýlili a prosazují jiné strategie, podle kterých se v takovéto situaci pokouší jednat. A proto vypracovali řadu postupů, které nám vnucují jako optimalizaci pro oživování zdechlého koně současné politiky:

 • prohlašují, že žádný kůň nemůže být natolik zdechlý, aby se na něm ještě nedalo jezdit
 • zakládají pracovní skupiny pro optimalizaci zdechlého koně
 • prohlašují, že partneři nám slíbili, že zdechlého koně oživí
 • brzy asi spustí reklamní kampaň s headliny „Zdechlý kůň rovná se živý kůň“
 • někteří tvrdí, že ten kůň byl zdechlý už když ho zdědili od předchůdců
 • komise pro zkoumání zdechlých koní upraví kvalitativní kritéria a normy, podle kterých se určuje, zda je kůň opravdu zdechlý
 • najatá mediální agentura Koňopro uspořádá fotbalový turnaj pro žáky základních škol Mrtvý kůň 2014
 • výzkumné týmy vyvinou něco, po čem bude zdechlý kůň běžet rychleji
 • členové výkonné rady vyjedou na pracovní pobyty, aby se podívaly, jak se jezdi na zdechlých koních jinde
 • zaplatí se nezávislí externí experti, s cílem zkrocení zdechlého koně
 • bude svolána ideová konference která zjistí, že zdechlí koně jsou mezinárodní trend
 • voličům je třeba vysvětlit výhody zdechlého koně
 • v nejhorším je připravena varianta, v níž je třeba vysvětlit, že zdechlý kůň byl už od samého počátku naším cílem
 • a zlatým hřebem je odhalení toho, že příčinou zdechlého koně jsou ti, kteří vždy říkali, že ten kůň jistě brzy zdechne to jest vládnoucí koalice

Zdroj: paulczynski.cz | Kráceno