Dráždíme hada bosou nohou a to se může rychle vymstít

Rusko určitě uvažuje o protisankcích, obávají se ekonomové Výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního obchodu Jiří Hynek a ekonom Next Finance Vladimír Pikora. „Domnívám se, že jde o politické gesto ukázat svým voličům, že i my umíme něco ovlivnit,“ tvrdí Hynek. Podle něj ale přísnější embargo Rusko zas tolik neovlivní. Rusko si najde jiné dodavatele. „Kdyby Rusové přišli s protisankcemi, tak všichni ti, kdo tam v minulosti investovali, by mohli být ohroženi,“ myslí si Pikora. Současná situace prý nejvíce postihne strojírenský průmysl – výrobce obráběcí a letecké techniky. Jediná sankce, která by na Rusy nějak signifikantně dopadla by byla sankce na přední Ruský export – ropu a plyn.

Tomáš Haas

Tomáš Haas

Jenže to by znamenalo katastrofu pro evropskou ekonomiku. Již před pádem Ukrajiny tvořily importy z Ruska víc než třetinu evropských potřeb. A pokud bysme Rusku zavřeli kohoutky, přibyla by nám obrovská Ukrajina bez vlastních zásob. A tak dráždíme hada bosou nohou: zvyšujeme sankce a doufáme, že Rusové neodpoví. Strojírenský a letecký průmysl je tradičním českým produktem, naše strojírenství a na něj navazující letecký a automobilový průmysl jsou to, co ve světě proslavilo značku Made in Czechoslovakia.

Pravda, ta značka už není a spoustu trhů jsme ztratili díky našemu socialistickému hospodářství a díky polistopadové euforii, ve které jsme zastavili zbrojní výrobu, za což nám naši spojenci zatleskali, naše zbrojní výroba byla zlikvidována, a značka ‚“Václav Havel“ získala ještě větší renomé. A trhy po nás obsadili ti naši přátelé, kteří nám nejvíc tleskali. Sankce pomalu a jistě likvidují to, co by mělo, pokud jsme optimisté, být základem naší budoucí prosperity. Apropo, když už mluvíme o sancích, kdy Německo sankce navýší tím, že zavře v Rusku svou továrnu Škoda a přestane tam Škodovky vyvážet?

Zdroj: ePortal.cz