„Statečný válečník“ Martin Fendrych vyrazil na barikády ve chvíli, kdy bylo vše dávno vybojováno

Celá řada českých novinářů vyjadřuje své názory nikoli na základě zdravého úsudku, ale podle toho, jak se na danou problamatiku dívá plebs (tedy ta obyčejná a fádní většina z nás). To je totiž pro tyto elitářské tvory signálem, že mají zaujmout opačný názor. Pokud si např. my hloupí a nevzdělaní lidé myslíme, že kvóty na podíl žen v politice jsou sociálním inženýrstvím zavánějícím nesmyslem, automaticky tito novodobí nositelé pokroku kvóty vychvaluji a jejich odpůrce zesměšňují a zostouzejí.

Martin Fendrych

Martin Fendrych

V této nelibé disciplíně obzvlášť vyniká jakýsi Martin Fendrych z Aktuálně.cz. Naposledy se tento rozumný a politicky korektní myslitel věnoval právě kvótam žen v politice. Svůj článek s nadpisem „Proč muží zuří kvůli kvótám pro ženy?“ Konec patriarchátu“ postavil na tezi, že většina českých mužů jsou odporní šovinisté, kteří upírají ženám jejich nezadatelné právo. Prostě nechutná machistická prasata, která by nejraději viděla ženy pouze při vaření a prání prádla. A ty nejhnusnější a nejvulgárnější ještě navíc v posteli. Ti jsou úplně ze všeho nejhorší. Ti totiž vidí v ženě jen bezduchý kus masa. Fuj!

Milý Martine Fendrychu, říkám to rád a s úsměvem na rtech: Opět se mýlíte. Jsem o generaci mladší než vy a proto Vás mohu ujistit, že dnešním třicátníkům je úplně jedno, jestli bude premiérem Bohuslav Sobotka či Bohuslava Sobotková. My narození na přelomu 70. a 80. let opravdu nebažíme po tom, aby naše manželky chodily dva kroky za námi či nám snad pucovaly boty a chovaly se k nám jakkoli podřízeně. Stejně tak jim nepřikazujeme, kde by měly pracovat, co by měly nosit na sobě, koho by měly volit, co by měly číst atd.

Ač to nebude pasovat do Vašeho zúženého pohledu na svět, tak si představte, že já i moji přátelé doma dokonce myjeme nádobí a všelijak jinak pomáháme! A aby toho nebylo málo ( a teď se podržte), my moderní tátové dokonce přebalujeme naše dcerky a synky. Ano, i jim umýváme jejich pokakané zadečky, jestli to chcete vědět až takhle do podrobna.

Představte si ale, že si našich přítelkyň natolik vážíme, abychom, jak vy píšete, „zuřivě“, protestovali proti kvótám. Jsme toho (bezpochyby nepokrokového) názoru, že ženy už dávno nemusí sedět v koutě, aby se prosadily v kdysi ryze mužském světě. Opravdu schopná žena nepotřebuje, aby byla kamkoli uměle dosazována pouze na základě zákona. A pokud byste vylezl ze své elitářské ulity, zjistil byste to při diskuzích sám. Možná byste nakonec zjistil, že spoustu svéprávných a přemýšlivých žen taková forma „tlačenky“ naprosto uráží.

Jako bývalý disident jistě máte mnoho zkušenosti s nesmysly, které produkoval náš komunistický režim. Měl jsem dojem, že bojovníkům proti totalitářskému komunistickému režimu šlo především o svobodu jedince. Tedy o to, aby se mohl každý rozhodnout podle svého svědomí a vědomí. Nikoli aby byl nucen konat dle nařízeních zeshora. Jak je tedy možné, že veřejně obhajujete sociální inženýrství, kterým kvóty pro ženy v politice bezpochyby jsou? Jak si můžete myslet, že umělými regulacemi poručíte větru a dešti? Jak se můžete domnívat, že spravedlivý svět přichází s regulacemi, kvótami a neustále vylepšenými zákony?

Rozumím tomu, že jako téměř šedesátník chcete držet krok s moderní dobou. Asi právě proto jste se rozhodl podporovat tuto hloupost. Chápu, že udržet krok s redakčními kolegy, kteří jsou o třicet let mladší, není snadné. Politická korektnost v médiích dnes frčí o sto šest. Vy to máte pár let do důchodu, tak nemůžete příliš rebelovat. Jednou jsou odpůrci kvót šovinistická prasata a basta. Přes to nejede vlak.

Jako novinář byste však přece jenom měl dbát o to, abyste komentovanou problematiku sám pochopil. Uznejte přece, že takovéto schematické zjednodušování nemá s poctivou novinařinou mnoho společného. Vy jste se v rámci oblíbeného mediálního nálepkování rozhodl povrchně odsoudit všechny ty, kteří podle vás nejsou dostatečně moderní a pokrokoví. Aniž byste si dal tu práci vyslechnout si jejich pohled na věc. Hrrr, útokem na nepřítele. Klasická novinářská praxe v tuzemských médiích. Cožpak už jste zapomněl, na to, jak jste musel před rokem 89 pracovat rukama právě proto, že jste pro komunistické papaláše a jejich nohsledy v řadách novinářů nebyl dostatečně pokrokový?

V závěru svého pokrokového komentáře píšete, Martine, že je „na čase přiznat si, že patriarchát je passé. Že žena není horší než muž.“ Máte pravdu, problém je, že jste se svým objevem přišel o několik desítel let později. Vyrazil jste na barikády ve chvíli, kdy už jsou dávno rozebírány. Přiložil jste pušku k líci ve chvíli, kdy šli ostatní spolubojovníci dávno oslavovat své vítězství.Kapišto? Jsem sice o těch 22 let mladší než Vy, ale přesto bych si Vám dovolil dát radu. Až dostanete příště za úkol od šéfredaktora napsat něco „šťavnatýho, kontroverzního a hlavně čtenýho“, dejte si na tom více záležet. Nerad bych zase ztrácel čas vyťukováním své trefné odpovědi na Vaše pokrokovosti.

PS. Martine, jak by se vám ostatně líbilo, kdybychom zavedli „věkové kvóty“ pro novináře? Co kdybychom si řekli, že v každé redakci musí být přesně věkové zastoupení, které odpovídá celé České republice? Co kdyby se potom přišlo na to, že v redakci je příliš padesátníků a někteří musí odejít? Jak by se Vám zamlouvaly takové kvóty?

Zdroj: ePortal.cz