Poláci sem navalí tuny jablek. Kníže Schwarzenbergu, jeď teď na Majdan. Proč zločinče mlčíš?

Po letech relativního klidu nás zřejmě čeká doba demonstrací a protestů. Vzniklou situaci pokládám za důsledek nepromyšlené a naprosto nezodpovědné geopolitiky EU směrem k Ukrajině. Ze strany Ruska jde o odvetnou reakci. Její důsledky budou postupně gradovat a lze je pouze obtížně předpovědět.

Jan Veleba

Jan Veleba

Co ale v tuto chvíli předpovědět lze, jsou následující skutečnosti:

  • Agrární trh EU ztratí svou obtížně budovanou rovnováhu. Vzniknou přebytky, které stlačí dolů farmářské ceny, a to výrazně ekonomicky poškodí miliony farmářů.
  • Ruku v ruce budou následovat obdobné problémy ve zpracovatelském průmyslu a v navazujících odvětvích, což přinese snížení zaměstnanosti.
  • Státy s výrazným podílem agrární produkce (Polsko, Španělsko, Portugalsko, Francie, Rumunsko a další) se pravděpodobně vrátí do hospodářské recese.
  • Pracně budované trhy v Rusku obsadí někdo jiný a ten na této situaci vydělá. Budou to především země Jižní Ameriky, zejména Brazílie a Argentina.

Pokud se týká Ruska, pak lze s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat následující vývoj:

  • Dál bude posílena pozice prezidenta Putina.
  • Zrychlí se realizace jeho politiky vytváření potravinové soběstačnosti.
  • Ruský spotřebitel nebude ochoten v budoucnu (až embargo skončí) nakupovat potraviny z EU a USA. Značná část Rusů, bude-li mít alternativu, bude bojkotovat potraviny EU a USA.

Dále lze předpokládat, že mezi jednotlivými státy EU nastane boj o uplatnění své agrární produkce. Po letech relativního klidu nás tedy čeká doba plná napětí a zřejmě i demonstrací a protestů farmářských organizací.

Závěrem se ptám:
Kdo zaplatí farmářům a zpracovatelům velké ztráty, které je nepochybně už v tomto roce čekají? Kdo zajistí novou práci těm, kteří budou muset z resortu odejít?

Ptám se pana ministra zemědělství Mariana Jurečky: , který na počátku ukrajinské krize nechal vyvěsit před vchodem ministerstva zemědělství ukrajinskou vlajku (to byla první jeho reakce), pak těsně před vyhlášením protisankcí Ruska řekl, že se pro nás nic mimořádného nestane až po dnešní výzvu, aby čeští občané pomohli a baštili více českých potravin, co pro postižené české zemědělce a potravináře mimo proklamací skutečně udělá?

Ptám se pana Karla Schwarzenberga:
Nechystáte se na Majdan, který opět hoří, znovu, abyste pomohl bezvýchodnou situaci nešťastné Ukrajiny řešit?

Moje poslední otázka směřuje na pana ministra zahraničí Lubomíra Zaorávka:
Proč nyní mlčíte, pane ministře? Odpovědi přitom neočekávám pouze já osobně, ale očekává se s vysokou netrpělivostí česká veřejnost!

Autor je senátor a předseda Strany práv občanů
Zdroj: EUserver.cz