A normalizace vesele a tiše pokračuje

Bývalé Jakešově mlátičce se za komunistického fízla omlouvat nebudu, řekl Kalousek. Naopak se proti úternímu verdiktu sněmovního mandátového a imunitního výboru odvolal. V rozhodnutí se píše, že to označení je ‚urážlivé a nevhodné‘. Kdybych se omluvil, nevhodně bych tím urazil všechny ty, kterým komunističtí fízlové typu poslance Ondráčka ničili životy, mlátili je za jejich názory a rozháněli je vodními děly,“ napsal ve středu Kalousek na svůj facebookový profil. „Strany vládní koalice mají v mandátovém a imunitním výboru většinu. Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu. Odvolal jsem se k Poslanecké sněmovně a samozřejmě se neomluvím,“ nechal se slyšet Kalousek.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

A zatímco bulvár řeší zda je Kalousek hrdina, když říká fízlovi, že je fízl, v reálu probíhá normalizace…Byl totiž odvolán ředitel odboru informatiky a digitalizace ÚSTR Peter Rendek. Během pěti let vybudoval Peter Rendek společně s kolegy z výše uvedeného odboru nejen jedno z nejlepších českých pracovišť, kde se digitalizují dokumenty (v ÚSTR je již naskenováno okolo 35 milionů stránek dokumentů, odhadem cca 20 procent všech archiválií ABS), ale také vynikající lustrační systém (nyní téměř 60 databází, původně se v archivu ministerstva vnitra používalo pouze několik), dále navrhl a vytvořil osobně celou webovou a facebookovou stránku ÚSTR. Na webových stránkách ABS najde i díky jeho práci zájemce obrovské množství naskenových registračních a archivních pomůcek StB či seznamy pracovníků StB z let 1968 a 1989.

Spolupracovali jsme společně také na digitalizaci archivu českého vysílání Rádia Vatikán, exilových časopisů Listy, Čechoslovák a Západ. Považuji tento krok ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry nejen jako historik, ale také jako předseda Odborové organizace vědeckých pracovníků ÚSTR za velkou chybu, která dále prohloubí dlouhotrvající krizi v ústavu, která nastala po odvolání Daniela Hermana v dubnu 2013 z funkce ředitele ÚSTR. Od této doby se z různých důvodů jen v ústavu (další v ABS) již vyměnilo jedenáct vedoucích pracovníků, naposledy byl v srpnu 2014 odvolán z funkce ředitele odboru zkoumání totalitních režimů Jan Kalous. ANO, bude líp.

Zdroj: paulczynski.cz | Kráceno | Titulek redakční