Klaus k muslimským šátkům: Přistěhovalci přicházející do naší země by se měli přizpůsobit našim poměrům a zvyklostem, a ne my jim. Lidé mají zůstávat ve svých zemích

Odpověď Václava Klause v anketě magazínu Práva: Muslimský šátek – ano, či ne? Dana Braunová (Právo): Když veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová označila zákaz hidžábu na pražské zdravotnické střední škole za diskriminaci, vzbudilo to bouřlivou diskusi o tom, zda mají u nás žijící muslimky právo nosit šátek zahalující vlasy a krk i ve škole, jejíž řád pokrývky hlavy zakazuje. Zeptali jsme se proto sedmi osobností: Je zákaz nošení šátků na české státní škole projevem diskriminace? Měla by mít učitelka, zdravotní sestra či jiná zaměstnankyně českým státem provozovaného zařízení či úřadu právo být na pracovišti oblečená podle pravidel své víry?

Václav Klaus Akce DOST

Václav Klaus: Paní ombudsmanka Šabatová – jak je jejím zvykem – vyvolala pseudoproblém. Muslimské šátky v České republice nejsou problémem, a jestli problémem někdy budou, tak to bude díky její falešné iniciativě. My máme jiné problémy, a i když si nejsem jist, že je má řešit pochybná instituce ombudsmana, my ostatní bychom se jim věnovat intenzivně měli.

Můj názor na tuto otázku je zcela rezolutní. Jsem zásadním odpůrcem multikulturalismu, ze kterého toto všechno vyrůstá. Lidé mají mít svobodu cestovat (a nás trápilo, že jsme ji v éře komunismu neměli), ale primárně mají žít ve svých vlastních zemích a do zemí jiných jet spíše na výlet. Imigranti přicházející dobrovolně do naší země (ale i do jakékoli jiné) by se měli přizpůsobit našim poměrům a zvyklostem, a ne my jim. Je to otázka elementárního respektu k historicky vzniklým převládajícím poměrům v zemi. Ať to nikdo nesrovnává s nošením křížku na krku. Tento malý přívěšek není na desítky metrů viditelným symbolem alternativního náboženství, alternativní ideologie, alternativního civilizačního kontextu.

magazín deníku Právo, 27. září 2014 | Zdroj: EUportal.cz