Několik konkrétních případů justiční mafie. Budete zděšeni

Hovořit dnes o justiční mafii je poměrně nebezpečná záležitost. Bývalou nejvyšší státní zástupkyni Benešovou stála podobná slova stovky tisíc korun. Podle posledního vývoje v této věci to vypadá, že Benešová dostane své peníze zpět a veřejně se nebude dále vyjadřovat. Po letech soudních tahanic, nám případ hezky vyšumí. Pravda se ztratila v podzimní mlze. Všichni aktéři, budou vesele dělat mrtvého brouka. Osobně považuji mafiánské praktiky v justičním prostředí za ohrožení demokracie.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Můžeme si pro názornost ukázat dva příklady z praxe. První je vzpomínka na soudce Nagyho, který jako zálohu za drobné služby vzal celkem asi 50 tisíc korun během několika schůzek. Vždy, když viděl peníze, které mu reportéři předávali, doslova zářil štěstím. „Jé, když budete chtít, tak to pro vás udělám ještě dřív, už o víkendu,“ reagoval při jednom z předání peněz.

Nagy stačil v reportáži prohlásit řadu skandálních vět. Například naznačil propojení některých advokátů, podnikatelských subjektů a soudců v Mladé Boleslavi. Naznačil také, že mu právník zajistil falešný zdravotní posudek, díky němuž mu Nejvyšší soud odpustil výpověď za to, že zfalšoval celé soudní líčení. Nagy ale šokoval především tím, že podle svých slov ovlivňoval i jiná jednání. „To jste měli říct dřív, zrovna včera jsem byl na kafi s jedním policistou, kterému jsem zařídil nižší alimenty na děti po rozvodu,“ prohlásil bez zaváhání soudce Nagy.

Mladá Boleslav určitě není výjimkou v propojení advokátů, soudců a firem. Další příklad můžeme najít v Prachaticích, kde Okresní státní zástupkyně dala pokyn kriminální policii, aby trestně nestíhala zemědělce, který si chtěl fiktivním prodejem kombajnu přilepšit na rodinném rozpočtu. Pro úplnost je třeba dodat, že její manžel, který zcela „náhodou“ pracuje rovněž u policie si od uvedeného podnikavce údajně „půjčil“ zajímavou sumičku.

Problém ve fungování české justice spatřují i pracovníci tajné služby, kteří své poznatky pravidelně uvádějí ve své výroční zprávě.

Podle tajné služby je totiž justice zatížená korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty do podsvětí nebo liknavostí jejich vrcholných představitelů. Nezvykle ostře pak kritizuje i špičky soudní soustavy: „Řádný výkon justice byl v některých regionech vážně narušen nedostatečným výkonem funkce ze strany některých předsedů krajských soudů, což mimo jiné umožnilo podřízeným soudcům pokračovat v manipulacích s insolvenčními řízeními“. Problém pak podle zpravodajských důstojníků představuje i bezpečnostní nespolehlivost některých soudců nebo žalobců. „BIS zaznamenala kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh soudního řízení,“ varuje tajná služba.

Osobně mám významnou obavu, že problém je mnohem větší než si česká veřejnost vůbec dokáže představit. Shora uvedené příklady jsou jen zlomkem kamene ve velké justiční pyramidě zločinu.

Zdroj: ePortal.cz