Sankce? Proč ale ne vůči Ukrajině?

Chroupáme polská jablka a zeleninu, protože jsou levná díky dotacím. Co se nesmí vyvézt do Ruska holt zbaští Češi. Stejně tak mají Češi baštit jednostrannou protiruskou propagandu?Osobně si myslím, že ji již většina z nás nebaští. Že většina z nás viděla, kdo na koho na Majdanu házel zápalné lahve, kdo do koho najížděl těžkou technikou a kdo až po třech měsících začal střílet. Většina z nás si zřejmě nemyslí, že zápalné lahve jsou demokratickou nenásilnou formou odporu. Dav na Majdanu svrhl legitimně zvoleného prezidenta a část parlamentu. Původní oligarchové byli nahrazeni novými.

Ukrajinští nacisté

Ukrajinští nacisté

EU a USA neuznávají referendum na Krymu, ale uznávají ukrajinskou vládu, která nevzešla z demokratických voleb a je tedy juntou. Některé jednotky ukrajinské armády užívají znaky SS. Mimo toho je zcela ignorováno právo národa na sebeurčení. To jsou fakta zveřejněná mnoha (i českými) medii a není nutno je zdrojovat.

To že USA tlačí EU na rozšíření hranic směrem k Rusku je nepochybné, stejně tak, že USA do „Majdanu“ investovaly cca 5 mld. dolarů. Nejde jen o krakování břidlic. Citace: „Od nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 Spojené státy podporovaly Ukrajince při budování demokratických institucí, neboť prospívají participaci občanů a řádné správě věcí veřejných, což jsou všechno předpoklady pro to, aby Ukrajina dosáhla svých evropských aspirací. Investovali jsme přes 5 miliard dolarů, abychom Ukrajině napomohli s těmito a dalšími cíli, které zajistí zabezpečenou, prosperující a demokratickou Ukrajinu,“ uvedla Nulandová v rámci osmiminutového projevu.(Zdroj: ceskapozice.cz) Šlo ale o cíle ukrajinského obyvatelstva, nebo USA?

Přidávám další citaci: Rusko zahájilo trestní stíhání špiček ukrajinské armády včetně ministra obrany a náčelníka generálního štábu. Viní je z toho, že chtěli „zcela vyhladit“ ruskojazyčné obyvatelstvo Donbasu. Napjaté situaci na východě Ukrajiny se dnes v telefonátu věnovali i Angela Merkelová a Vladimir Putin. O trestním stíhání informoval ruský Vyšetřovací výbor, vztahuje se na ministra obrany Valerje Heleteje i náčelníka generálního štábu Viktora Muženka. Podle mluvčího ruského výboru je vyšetřování vedeno i proti veliteli 25. brigády ukrajinských ozbrojených sil Olehu Mikasovi a dalším vysoce postaveným vojenským činitelům.

Heletej a další ukrajinští důstojníci jsou obviněni, že vydávali rozkazy s cílem „zcela zlikvidovat ruskojazyčné obyvatelstvo na území samozvané Luhanské a Doněcké lidové republiky“. Vědomě tím prý porušili normy mezinárodního práva týkající se genocidy. Na základě jejich rozkazů byly podle výboru v období od 3. července do 5. září ostřelovány Luhansk, Doněck, Slavjansk, Kramatorsk a další města a obce na územních kontrolovaných separatisty. Použity k tomu byly těžké zbraně, včetně raketometů a neřízených střel odpalovaných z bojových letounů. Podle Vyšetřovacího výboru při tom přišlo o život více než 3 000 lidí a přes 5 000 utrpělo zranění. (zdroj: Česká televize).

Sankce proti Rusku měly dosud větší negativní dopad na EU a ne na Rusko. Navíc posílily pozici Putina v Rusku. Polsko nemohlo vyvézt ovoce, zeleninu a kuřata pochybné kvality do Ruska a tak jimi zaplavilo Českou republiku za dotované ceny, které odrovnaly české producenty. A tak EU vytiskne další miliardy a těmi bude dotovat bez ohledu na to, co to udělá s ekonomikou. Přestože bylo vyhlášeno na Ukrajině (byť porušované) příměří, EU vyhlásila další sankce Putinovi. Ten oznámil, že na ně zatím nebude reagovat a namísto toho se snaží o mírové řešení konfliktu. Okamžitě je ale obviňován z populismu a alibismu. Je zajímavé, že o rostoucí kritice sankcí, která se začíná ozývat v národních parlamentech členských zemí EU media (alespoň ta naše) neinformují.

Nejsem rusofil a mám stále v živé paměti okupaci v srpnu 1968. Ta ale nemůže být argumentem pro ten „správný“ názor na to, co se děje na Ukrajině dnes. Nemůže zastřít fakt, že ukrajisnká vláda je defacto junta, protože nevzešla z demokratických voleb. Nemůže zastřít fakt, že tato „vláda“ prostřednictvím své armády vraždí vlastní civilní obyvatelstvo. Jestliže EU vyhlásilo sankce Rusku, pak by možná ještě tvrdší mělo vystavit Ukrajině. ČSSD nevolím a Sobotku nemusím, přesto jsem velmi rád za jeho zdrženlivý postoj k sankcím a odmítnutí vyzbrojování Ukrajiny. Konflikt na Ukrajině rozhodně není černobílý a Putin není svatoušek. Jenže v tomto případě drží černého Petra EU, USA a ukrajinská junta a ne Putin. Ano, rozpínavost Ruska je známa a Putin není svatoušek. To ale není argument pro zamlčování genocidy ruských ovyvatel východní Ukrajiny armádou ukrajinské junty.

Jestliže byl (zřejmě po právu) zrušen blog pana Fojtíka, protože neodzdrojoval svá tvrzení zejména o znásilňování dívek, pak nerozumím tomu, proč mohou dále psát protiruští blogeři, kteří také nedokládají zdroje. Nerozumím tomu, proč dál může psát komunistický zaslepenec Cvalín. Vždyť jsou si oba tábory rovny. Nejsem zaslepený fanda Ruska a Putina. Jen prostě nesouhlasím se sankcemi, ke kterým v současné době nevidím důvod i proto, že jsou kontraproduktivní. Se sankcemi, které neplní svůj účel, postihují nás a ne Rusko a eskalují konflikt, který může přerůst ve válku mimo hranice Ukrajiny. Nemohu nevidět, že se ukrajinská armáda dopouští genocidy na svém vlastním obyvatelstvu jen proto, že je „ruskojazyčné“. Nejsem slepě ani na jedné ani na druhé straně, jen nechci válku a nechci chroupat polská jablka.

Mnozí vnímají kroky USA jako snahu o rozpoutání války a vidí, že sankce jednak dopadají více na EU než na Rusko, ale posilují i pozici Putina v Rusku a konflikt eskalují tak, že stávající „občanská“ válka může přerůst hranice Ukrajiny. To je fakt, který by oba „fanouškovské“ tábory neměly přehlížet. Je třeba okamžitě sankce zastavit, zasednout k diplomatickým jednáním a zajistit demokratické volby ve všech regionech Ukrajiny, které rozhodnou o tom, kam jejich obyvatelé budou patřit. Pokud se tak nestane, bude tady válka, která postihne nás všechny a bude jedno, kdo je proruský a kdo protiruský. Ještě je čas toto šílenství zastavit.

Zdroj: Blog autora