Proč média zatajují, když cikáni něco spáchají?

Nedávno se stala ve Vsetíně tragická nehoda, kdy dvanáctiletý kluk, který si chtěl vyzkoušet jízdu v autě, zabil dvouleté dítě. Později vyšlo najevo, že jak dvanáctiletý řidič, tak jeho oběť byli romské národnosti. Policie vše vyšetřuje jako selhání rodičů, kteří samozřejmě mají spoustu výmluv. O to nejde. To si dovedu představit u každého rodiče a je jedno jaké národnosti. Co je však zajímavější je skutečnost, že jak rychle o tom místní tisk a rádio Orion referovaly, tak rychle, po zjištění národnosti dotyčných , to utichlo.

Chudáčci - je to námaha tahat se s tolika zlatem

Chudáčci – je to námaha tahat se s tolika zlatem

Přitom vzhledem ke zkušenostem z minulých let, kdyby řidič byl české národnosti a oběť romské, tak nás budou noviny zásobovat obrazy ze života rodičů tragicky zemřelého dítěte, budeme mít před očima bolest matky, otce a sourozenců, zatímco rodiče chlapce by byli v tisku vláčeni jako „ti největší zločiny“, co se nestarají o své dítě a sociálka by vydávala prohlášení, že je třeba přezkoumat v jakých podmínkách mladý „delikvent“ vyrůstal.

Kdyby tomu bylo tak, že řidičem by byl romský chlapec a obětí chlapec české národnosti, tak by to utichlo asi brzy také. Jen vzhledem ke zkušenostem by se media ptala, jak to, že dvouleté dítě běhalo bez dozoru. Jako tradičně by se z oběti udělal viník, jen proto, aby se náhodou nejednalo o rasismus. Vždyť tyto pokusy zde již byly a to v případě Krupky anebo v kauze „mačetářů“ z Nového Boru.

Ne, opravdu mi nejde o to, abych slyšel příběhy o tom, jak ten romský chlapec co zabil a jeho rodina, jak ten chlapec co byl zabit a jeho rodina. Netoužím po tom. Stačí, že se stala tragedie a obětí je dítě a dvě rodiny mají zničený život. Nepotřebuji být svědkem jejich bolesti a seriálů o jejich žalu.

Přesto mi však nejde na to nezeptat se? Proč se podobné příběhy , jen s opačnými aktéry rozpitvávají? Proč se nakonec hledá viník někde jinde a je snaha od události odvést pozornost? Nebo snad je pro novináře atraktivnější vidět za vším rasismus? A pokud se takto dívají a rozdělují lidi podle národnosti, kdy útočník národnosti české je vždy podezřen z rasismu, nejsou nakonec sami rasisté?

Zdroj: EUportal.cz