Cikáni Vám nesežerou řízek, oni Vám…

Nedávno slovenskými médii proběhla kampaň, která byla zaměřena proti údajným předsudkům vůči Romům. V rámci této kampaně vzniklo video s názvem „Romský mýtus“. Obsahem videa bylo přesvědčit daňové poplatníky, že „Romové vám řízek neujídají“.

Cikánská tlupa

Cikánská tlupa

Jenže podstata problému je někde jinde… Nejprve bych chtěla rozebrat video, které je hodně manipulativní. Jestliže jste video neviděli:

Vůči dospělým lidem, kteří mají zastupovat různé skupiny obyvatel (důchodce, lékaře, hasiče, atd.) tam tvůrci videa dosadili malou romskou holčičku. Tady vidíme zjevnou hru na city. Proč tam nedosadili dospělého Roma nebo Romku? Další manipulaci vidím v porovnávaní profesí. Lékaře, silničáře, policisty, hasiče, učitele, atd. lidé ze svých daní financují bez problémů, protože tyto profese přináší jisté hodnoty.

Důchodci zas celý život pracovali a odváděli peníze do státní kasy. U studentů je předpoklad, že odvádět daně po studiu budou. Lidem nevadí, že ze svých daní platí různé profese, matky na mateřské, důchodce. To není otázka etnicity. Lidem vadí, když platí podporu lidem, kteří společnosti nepřináší žádnou zpětnou vazbu. Lidem vadí, že oni se musí snažit, musí tvrdě pracovat a jiný nemusí dělat nic a dostane z daní stejně (někdy i více).

Někteří namítnou, proč by to majoritě mělo vadit, když politici kradou víc. Ano, jenže korupce lidem taky vadí. A v případě sociálních dávek nejde ani tak o ty peníze samotné, ale spíše o přístup Romů. Nejsou ojedinělé případy, že si Romové přifrčí po sociální dávky ověšeni zlatem v Mercedesu. Nebo kdy sociální dávky nahází do automatu. Řekla bych, že holčičce z videa ujídají její řízek vlastní rodiče. Nebo situace na mnoha náměstích, kdy lidé spěchají do práce a tam partičky Romů s výsměšným pokřikem: ,,Haha, bílý gádžo jde do práce!“ Koho by to nenaštvalo?

Milí ochránci Romů, drahé neziskovky. Pochopte prosím, že to není o žádné barvě pleti. Vyplácení dávek lidem vadí možná ještě nejméně. Co je tedy hlavní problém? Hlavní problém je romský styl života a kriminalita, která je v určitých oblastech výrazně vyšší. Zkuste se projít po Luníku IX v Košicích. Tam se za bílého dne neodvažují vstoupit ani dospělí muži. Maximálně rychle projet v zamčeném autě a je to bráno jako adrenalinový sport.

REKLAMA

REKLAMA


V České republice jsou taky podobné oblasti. A tady přichází podstata toho všeho. Mají se lidé každý večer bát procházet ghettem? Bát se každý den ve škole nějakého gangu? Skoro každou noc se nevyspat, protože sousedé „oslavují“? Každý den řešit nějaké výkaly na schodech? Každý den řešit násilnosti? Neustále řešit nějaké drobné krádeže? Jak se říká, stokrát nic umořilo osla. Ať si takto někdo vyzkouší bydlet alespoň měsíc…

OK, ať si žijí Romové po svém, ale v tom případě ať nic nechtějí po naší společnosti. Nebo dávky ano, ale nějaké ústupky už ne? Tohle je hrozně nefér… my máme všechno chápat, nad všechno se povznést, a hlavně platit. Oni nemusí nic. Nedejbože ať se po nich něco chce! To je hrůza, nějaké povinnosti. Pak se milí ochránci nedivte, že naštvanost ve společnosti stoupá. Jestliže chcete situaci vážně zlepšit, jestliže chcete odstranit „předsudky“, tak apelujte hlavně na Romy. Ne jenom práva, žádné povinnosti a „bílý gádžo“ ať všechno chápe, ať drží hubu a hlavně platí.

Jestliže probíhá tlak jenom na jednu stranu, vzniká pak jistý přetlak. Podobná videa situaci neuklidňují, spíše naopak. Předsudky se tak jenom umocňují a naštvanost lidí stoupá. Nebo vám tato situace vyhovuje?