Hotel dostal za Rusy pokutu, stát skrze sankce diskriminovat může

Česká obchodní inspekce v létě pokutovala podnikatele, kteří prý poškozovali zákazníky. Nejvíc dostal za uši hotel na Ostravsku, který diskriminoval občany Ruska. Neudělal přitom nic jiného, než vláda České republiky, když souhlasila s pitomou zahraniční politikou Bruselu a zavedla oficiální diskriminaci ve formě sankcí.

Bloger František Matějka

Bloger František Matějka

„Říkal, nejenom na svých webových stránkách, ale také na vývěsce na vstupních dveřích, že neubytuje hosty Ruské federace kvůli anexi Krymu, což je diskriminace“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich k pokutě ve výši 50.000,- Kč. Nevěřil jsem svým očím. Opravdu si představitelé státu a jeho složek nevidí navzájem do huby? Odhlédnu na chvíli od toho, že podle mě nemá stát co kecat do rozhodnutí podnikatele někoho obsloužit nebo neobsloužit, přičemž státu je podle mě naprostý kulový do toho, proč se tak podnikatel rozhodl. Pokud svým rozhodnutím neohrozí život nebo zdraví potenciálního zákazníka, typicky například ve zdravotnictví, má dokonce i svaté právo si rozhodnutím o neobsloužení klidně i snížit vlastní zisk, nebo dokonce prohloubit ztrátu. Je to jeho věc, jeho podnik, jeho peníze. Nemůžu ale odhlédnout od faktu, že stát dal skrze Českou obchodní inspekci tomu hotelu na Ostravsku pokutu za to, co nejvyšší politici státu zcela nepokrytě oficiálně dělají a bijí se u toho do prsou, když skrze hloupou zahraniční politiku uplatňují sankce proti Rusku a jeho občanům a podnikatelům, čímž poškozují zájmy podnikatelů v České republice.

Zatímco majitel hotelu se rozhodl do svého vlastního podniku nepustit hosty z Ruska, protože nesouhlasil s vývojem situace na Krymu, čímž ale nepoškodil nikoho jiného, než sám sebe na zisku (jeho svobodná volba), stát, který mu za to dal flastr, se rozhodl nepustit Rusy a jejich aktivity do České republiky vůbec, čímž poškodil řadu poskytovatelů služeb u nás a vývozců zboží do Ruska. Nepustit do svého podniku člověka proto, že nesouhlasím s nějakým politickým vývojem někde přes tisíc kilometrů daleko, aniž bych navíc vůbec tušil, jestli za to ten člověk může, považuji za hloupost. Hloupost, nicméně zcela svobodné rozhodnutí, stejně jako se před časem rozhodl jiný provozovatel penzionu neobsloužit Miloše Zemana – ani s tím nemám problém a neměl bych ani v případě, že by se rozhodl neobsloužit Klause, Paroubka, nebo třeba Marťana. Udělit za to ale pokutu stejným státem, který si z diskriminace podle stejných parametrů, tedy podle vývoje situace na Krymu, sám udělal oficiální nástroj své politiky, to je prasárna.

Inu, co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi. V případě státu a jeho nerovných podmínek, uplatňovaných vůči občanům, to pak platí v řadě oblastí dvojnásob. Smutný na tom je, že to ti nahoře považuji za normální a vůbec jim to nepřijde blbý. Ještě blbější pak je, kolik lidí tomu i 25 let po roce 1989 ještě tleská.

Zdroj: Blog autora