Vyhrál by Klaus prezidentské volby 2018? Určitě ne, mediální fronta by nasadila veškerou munici

Asi ne, ale mohl by jimi docela pěkně zamíchat. Pravda, nese si sebou ještě hysterické odsudky a předsudky za svou loňskou amnestii ale k volbám jsou to ještě tři roky. Včera jsem napsal tři a půl a to jsem se zmínil, protože někdy před dvěma lety, na podzim 2012 probíhalo první hrubé síto podpisů pod prezidentskými peticemi. Uplynuly sice již dva roky, ale já jsem své mínění, že postup Ministerstva vnitra byl správný, i když matematicky zdánlivě chybný, nezměnil. Statistickými metodami totiž nikdy nemůžeme naprosto přesně, s rozdílem na jeden hlas, zjistit „skóre“ uchazeče.

Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus

A proto policie postupovala tak, že volby propustila ty kandidáty, u nichž pravděpodobnost splnění základního kritéria, tedy 50.000 podpisů byla vysoká a ty, u nichž byly malá potažmo žádná, odkázala na ruční přepočítání. Jiný postup, kromě ručního přepočítání všech hlasů totiž ani nebyl možný. Možné byly pouze jeho modifikace, které ale vždy zvyšovaly pravděpodobnost, že do volby proklouznou i kandidáti nesplňující to základní kritérium. A jak to budou počítat v roce 2017, sice po té předloňské hysterii nevím, ale jedno vím naprosto jasně. Množina možných kandidátů je omezená. A je otázka, zda se za tři roky ještě neomezí, zvláště u pánů Schwarzenberga a Zemana.

Pravděpodobnost kandidatury Karla Schwarzenberga je malá, zatím však není nulová. To samé, i když s větším koeficientem pravděpodobnosti, je u Miloše Zemana. Mnoho zlých jazyků mu přeje, „aby se uchlastal k smrti“, což asi neudělá, ale zdraví valné nemá.

A dva další semifinalisté, Dienstbier a Fischer? Tak u Dienstbiera je pravděpodobnost velmi vysoká, u Fischera asi menší, ale kdo ví? A další z pole startujících? Okamura, který se ani nevyhrabal z boxů? Bobošíková snad? Pokérovaný Franc? Katastroficky dopadnuvší Sobotka?

Upřímně řečeno, nikdo další mě nenapadá. Možná jsem někoho zapomněl, ale to je moje vina. A co „nováčci“? Páter Halík, ten jde po prezidentské funkci „jako slepice po flusu“ a Zdeněk Škromach? Tak tomu bych, upřímně řečeno dával dost vysoké šance. Je to takový vyžraný zemanovský typ s lidovým vystupováním a myslím, že příznivce soc.dem. by oslovil dokonce lépe než Dienstbier, který hovoří jako vykastrovaný kapoun (vím, co je kapoun).

A ještě nějaký černý kůň vzadu? Kdo? Zavřel jsem na minutu oči, aby se mi tam zjevil příslušný člověk a tak mě napadla Šabatová. Zcela určitě by neprošla ani do druhého kola, ale partu svých příznivců dozajista má. I když malou.

A z té samé líhně mě napadl Stanislav Křeček. Ten se, na rozdíl od Šabatové drží toho, co má ombudsman dělat a nezanáší do své práce různé pomatené, rádoby lidskoprávní aktivity. Ten, kdyby do toho šel, tak by pár bodů mohl získat. Určitě víc než dcera sterého stalinisty a manželka trockisty Šabatová.

Možná jsem na někoho zapomněl, ale teď si představte, že pokud by do toho šel Klaus a byl v dobré formě, tak do toho vletí jako kuna do kurníku a z protikandidátů bude lítat peří stejně jako z Havlovy uměle vytvořené pověsti.

Podle mě by Klaus tím pořadím opravdu hodně zamíchal. A že nezamíchal pořadím při loňských sněmovních volbách? A viděli či slyšeli jste snad nějaké jeho vystoupení pro ten obskurní Bobošíkové spolek?

Já tedy ne. Pouze jsem viděl fotografii, kterou Klaus,, ze staré známosti a náklonnosti, nechal Janu Bobošíkovou udělat a ani netušil, že se ocitne na billboardech. A jistě, dozvuky amnestie by Klause poškodit mohly, ale kdo říká, že by chtěl být znovu prezidentem?

Zdroj: Blog autora