Kalouskovi svazáci jsou horší nežli ti před rokem 1989 aneb „ruský šváb“ v Opavě

Pokora neznamená zbabělost, řekl mi jednou u rumu ve Vršovicích básník a muzikant Vráťa Brabenec z undergroundové kapely Plastic People of the Universe. A svoboda neznamená nenávist, dodal tenkrát, povzdechl si a dopil svou sklenku do dna. Vzpomněl jsem si na to potom často, protože agresivitu, hulvátství a nenávist mi vadí stejně jako zbabělost a poslušné „rytí držkou v zemi“. Naposled si mi Vráťova moudrá slova vybavila, když jsem si četl články o tom, jak opavští vysokoškolští studenti křičí na prezidenta Zemana, že je ruský šváb. Ačkoli s naším poněkud osobitým prezidentem v lecčems nesouhlasím, přišlo mi to od těch na prvních pohled sympatických mladých lidí trapné a laciné. A hlavně nápadně podobné tomu, jak Zemanovi v médiích nadávají jeho největší političtí rivalové, kteří stále ještě neunesli jeho vítězství v přímých volbách. Jako by se to ti studentíci naučili ve škole.

Kalousek šílenec

„Ruský švábe!“ vykřikl prý pak na prezidenta Opavan, který se představil jako Tomáš Ott. Novinářům ochotně odrecitoval ideologickou poučku z dílny Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska: „Vadí mi, že se paktuje s Rusama, že mu platili volební kampaň, že to nikde nepřiznal, že podráží Severoatlantické alianci nohy, že jezdí na Rhodos a nechá se platit od lidí, kteří jsou z Ameriky označení za strůjce nepokojů na Ukrajině. Prezident je na špatné straně!“ Proboha! Řekl jsem si. Co mi to jenom připomíná?

A pak mi to došlo: vždyť oni se chovají úplně stejně jako svazáci v době před rokem 1989, když jsem z nějakého důvodu kritizoval husákovský režim. Stejný fanatismus, křupanství, nenávist a absolutní neschopnost vyslechnout si cizí názor. Jen z tím rozdílem, že dříve označovali své názorové protivníky za buržoazní kontrarevolucionáře, zatímco dnes křičí na každého, kdo nesdílí názor jejich ideologických náčelníků, že je levičák a komunista. Anebo rovnou ruský šváb.

Zeman zůstal podle zpravodajství klidný a nenechal se urážkami vyvést z míry. Jen poznamenal: „Na křiklouny si musíme v demokracii zvyknout, jsou všude.“ To je sice pravda, jen mám občas – a čím dále tím častěji – pocit, že nejhlasitější a nejagresivnější kritici prezidenta si trochu pletou pojmy s dojmy. Mají dojem, že svoboda je právo vydělávat peníze a demokracie je právo sprostě urážet jiného. A že pokorně si vyslechnout odlišný názor je zbabělost. A tak kopírují do svých digitálních pamětí slova svých ideologických guruů o zlých ruských švábech a hodných amerických kamarádech – kapitalistech a opakují je jako zaseknutá gramofonová deska. Mávají českými vlajkami, křičí Čechy Čechům a chtěli by vyhnat všechny cizince, ale sami už nečtou knížky, a tak zapomněli mluvit a psát česky. Jejich zběsilá nenávist a xenofobie nemá se svobodou nic společného a kulhá na obě nohy.

Zdroj: Blog autora | Autor je překladatel, publicista a básník