Problém nevyhovujícího bydlení Romů může být brzy vyřešen. Pánové Vishwanathane a Kocábe, konejte už konečně!

Zdroj: ePortal.cz | Možná některé z vás po přečtení nadpisu napadlo, že přináším nějaké rasistické řešení. Není tomu tak, ale k tomu se dostaneme postupně…

Poslední dobou se roztrhl pytel s pseudohumanisty kritizující úroveň bydlení Romů. Ve své kritice se zaměřují tu na stát, tu na město, také bývá velmi často kritizován majitel objektu (někdy i oprávněně). Fakt, že hlavní díl viny na dezolátním stavu objektu nesou sami Romové, je těmito lidmi často (spíše vždy) ignorován. Přeci jenom narušení statiky vytrháním železných traverz či rozřezání dřevěných pilířů žádný zlý Gádžo nezpůspobil a to ani ten, co sedí na teplém místečku v zastupitelství města ani ten, co objekty koupil s tím, že na Romech skrze jejich příspěvky na bydlení bude rýžovat, jakkoli nám tito lidé mohou být nesympatičtí. Mimo jiné mě zaujal článek na tolik oblíbeném server romea.cz: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/ctyri-romske-rodiny-ze-skodovy-ulice-v-prerove-jiz-maji-byty  Zde se město rozhodlo čtyřem romským rodinám sehnat ubytování, což mi vzhledem k tomu, že se jedná o rodiny řádně platící nájem, přijde naprosto v pořádku.

Jestliže budete číst dál, zjistíte, že zbývajících šest rodin patří mezi neplatiče, kterým se město snažilo vyjít vstříc, avšak rodiny nepřistoupily ani na splátkový kalendář, prostě strategie “my platit nebudeme!”. Největší křikloun, jakýsi Roman Ondič, je šokován, že jeho rodině město nabídlo 50 metrů čtverečních, zatímco když byl ve výkonu trestu (!), měl k dispozici jen pro sebe deset metrů čtverečních. Shodou okolností patří mezi největší dlužníky.

Takže si to shrňme: je to jeden z největších neplatičů (jak může někdo dlužit na nájmu přes čtvrt milionu? Jakto že nebyl vyhozen z bytu, než dlužná částka stačila takto narůst?!), město mu přesto vyšlo vstříc, je to kriminálník, takže jeho “přínos“ společnosti si lze dost dobře představit a ještě se mu to nehodí! Jestli TOHLE není parazit, tak už fakt nevím, koho by šlo takto označit.

Zajímavá je také situace na Přednádražní ulici v Ostravě a ještě zajímavější je přístup různých iniciativ a “neziskových” organizací. Situaci všichni velmi dobře znáte, takže se k ní nebudu více vyjadřovat. Zaměřím se na přístup různých jednotlivců a organizací.

Jak jsem již řekl, tito pseudohumanisté nikdy nevidí vinu na straně Romů. Dokonce paní Samková vyčetla Patriku Bangovi (http://www.romea.cz/cz/publicistika/komentare/patrik-banga-romum-sskodi-vsichni-kdo-nejsou-schopni-pohledu-do-vlastnich-rad), že ač sám Rom, dovoluje si kritizovat některé nectnosti svých romských spoluobčanů, címž vlastně dává za pravdu majoritní společnosti. Uznejte sami, takovéto přiznání viny na druhé straně je krajně nepřípustné.

Je třeba si uvědomit, že zatímco Patrik Banga v případě zaniknutí problemů s Romy bude dále bez problémů prosperovat a jeho živobytí na tomto není nijak závislé, paní Samková by již na tom byla hůře a musela se vrátit ke svým nudným rozvodovým řízením, kde to tolik zase nenese a hlavně není skoro vůbec vidět.

Právě tito pseudohumanisté mají velmi často (skoro vždy) nespravedlivý přístup. Bylo psáno, že část obyvatel domů Přednádražní ulice, byli neplatiči. Nevím, zda byla neplatičů většina či menšina, a proto nechci spekulovat. Každopádně pseudohumanisté zapomněli rozlišovat mezi rodinami, které platí a rodinami, které o placení ani neuvažují.

Iniciativa SOS Přednádražní hlásá (viz jejich web), že by všichni od ministrů až po zastupitele města Ostravy měli vrhnout své síly k zajištění důstojného bydlení pro VŠECHNY obyvatele Přednádražní, tj. i neplatiče. Stejný názor dříve prosazovali všichni pseudohumanisté, kteří se tímto zabývali Kumarem Vishwanathanem počínaje a Českým helsinským výborem konče. Jinými slovy platič má stejná práva jako neplatič. Jaké má takový přístup důsledky? No jednoduše ti Romové, kteří se snažili žít poctivě, tak se na to příště vykašlou, protože nakonec dopadnou stejně a ještě se jim jejich kamarádi vysmějí. Dá se tedy jednoznačně říct, že takový přístup škodí. Takových případů můžeme najít spousty.

Přínos pseudohumanistů romské menšině si zhodnoťte sami. Také jsou často oprávněně kritizováni za to, že nepomáhají za své, ale rozhazují z peněz státních. Kolik takových organizací by existovalo, kdyby od státu žádné peníze nepřitekly? Oni zásadně nepomáhají ze svého, takže se dá v podstatě říct, že opět pomáhá tolik kritizovaný stát, který tyto organizace živí a ještě se pak od nich nechá zkritizovat. Nyní by mohla nastat změna.

Pseudohumanisté mohou být konečně užiteční své věci, za kterou jakože “bojují”. Romové opravdu mnohdy žijí v podmínkách, které mají k civilizované společnosti daleko a vyhovující byt údajně neseženou, protože majitelé bytů trpí různými předsudky a Romům je nepronajmou. Já je chápu, je to jejich majetek a mají o něj strach. Proč by případné riziko ztráty z poškozeného bytu či nezaplaceného nájmu měli nést majitelé bytů? Zde přichází vaše chvíle, vážení „humanisté”. Ne, nebojte se, nechci vás vyzvat, abyste Romům stavěli nové byty, ani abyste si je nastěhovali domů. Nebudete muset téměř hnout prstem, jak je vaším dobrým zvykem. Stačí jediné – podepsání hmotné zodpovědnosti. V praxi velice jednoduché. Třeba takový pan Ryšavý si na sebe napíše dva konkrétní byty, kde budou ubytováni Romové.

Pokud ”se“ něco zničí nebo pronajímatel nedostane zaplacený nájem, bude to hradit pan Ryšavý. Další dva nebo tři byty budou napsány třeba na paní Samkovou. Když Romové udělají nějaký problém, bude to hradit ona atd. atd. Vážení…pojďte do toho! Ukažte, že kromě hloupého žvanění za něco stojíte a že opravdu bojujete za svou věc, že nesete riziko a ne jen rozhazujete peníze státu! A nejkrásnější je, že pokud vaši svěřenci nic špatného neudělají a budou řádně platit nájem, nebude vás to stát ani korunu! Pane Vishwanathane, pane Kocábe, paní Roithová, paní nebo slečno Steklá, paní Stehlíková, Helsinský výbore,…ukažte váš charakter! Kdo jiný než práve vy, by měl těmto nebožákům pomoci?!

Ukažte, že jste lepší než my “rasité”! Podívejte se, v jakých podmínkách ti chudáci žijí…ne my, ale VY máte možnost to změnit! Možná to tak na první pohled nevypadá, ale moc vám fandím!