Hrozí nám kolaps civilizace? Soudruzi z Bruselu si u toho prozpěvují…

„Pokud Belgičani pod tlakem nějaké menšiny odstranili vánoční stromeček, tak to není k pousmání, ale je to projev zásadní krize společnosti, která už neví, kde má kořeny.“ To jsou slova známého egyptologa Miroslava Bárty, podle kterého naše civilizace stojí na hraně propasti…  Tento týden se v Praze konal sraz desítky starostů a členů hnutí Starostové a nezávislí, kterého se zúčastnil i egyptolog Miroslav Bárta se svou neveselou přednáškou o směrování naší civilizace. Tímto článkem vás nechci nijak děsit, chci jenom, aby se lidem otevřely oči a abychom se vzpamatovali, dokud je čas. Takže upozorňuji lidi, kteří se bojí podívat pravdě do očí, aby dále nečetli… 

Ilustrační snímek - EU cesta do pekel

Ilustrační snímek – EU cesta do pekel

O takových lidech často mluví i pan Bárta. Jsou to lidé, kteří negativní zprávy nebo racionální úvahy o tom, co se děje, ani nechtějí slyšet. Raději je vytěsní, myslí jenom na „tu a teď“, budoucnost je nezajímá, případně se na ni dívají přes růžové brýle. Což je velice zavádějící. A z čeho tedy vychází tento egyptolog?

Jeho směřování vývoje vychází z historie: ,,V Egyptě byl kolaps způsoben vnitřními faktory. Byl to nárůst byrokratické vrstvy, která neúměrně zatížila zemi. Nepotismus, kdy se do vrcholných státních struktur nedostávali lidé na základě schopností, ale na základě dědičnosti, příslušnosti k rodině nebo zájmové skupině. Byla obrovská výše mandatorních výdajů“. (Co mi to jen připomíná?)

,,Ve chvíli, kdy se Egypt otřásal těmito problémy – obrovským vnitřním zadlužením a nesmyslnými výdaji, přišla zásadní klimatická změna na severní polokouli. Většinou je to tak, že je systém nestabilní kvůli vnitřní anatomii a pak přijde z vnějšku nějaký výkyv a systém se začne sypat jak domeček z karet. Jako teď na Předním východě. Teď jsme na začátku tohoto procesu. Další etapy budou následovat v příštích letech – to vás mohu ujistit“. (Nám stačí trochu ledu a systém kolabuje.)

O kolapsu společnosti nemluví jenom historici a akademikové, ale i ekonomové. Např. Thilo Sarrazin ve své knize „Německo páchá sebevraždu“. Nevychází z historie, ale vychází z tvrdých čísel a statistik. Sice se jeho analýza týká Německa, ale platí pro mnoho dalších zemí. Sarrazin poukazuje na pokles porodnosti a taky fakt, že nadprůměrné množství dětí v Německu vyrůstá ve vrstvách stranících se vzdělávání a jejich inteligence je často podprůměrná. To Němce už z čistě demografických důvodů dělá v průměru hloupější. Podíl lidí, jež lze vzhledem k intelektuálním nedostatkům jen obtížně integrovat do pracovního života, strukturálně narůstá.

Jak bude Evropa vypadat za 30, 40 let? O pádu Římské říše se diskutovalo celá staletí a je možné, že o úpadku Evropy se bude diskutovat taky tak dlouho. Pesimistické předpovědi říkají, že bude Evropa celá islámská a zavládne právo šaría. Ty optimističtější zas tvrdí, že vzniknou takové islámské státy ve státech (něco jako No Go Zones). Vzniknou autonomní území, kde nemuslimům budou poskytovány výjimky.

Proč ale k takovému vývoji dochází? Jedním z důvodů je podle mě to, že Evropě zůstalo velice málo hrdosti a zvítězil kulturní a mravní relativismus. Zapomínáme na naše tradice a na kořeny, na kterých vyrostla Evropa. Myslíme si, že jsme to nejlepší, co mohla naše Země nosit a s opovržením se díváme na moudrost našich předků. Dalším důvodem je, že muslimové o nějakou integraci ani nestojí. Oni chtějí své právo šaría…

Avšak já to tak pesimisticky nevidím. Úpadek je výzvou, na kterou by se mělo nějak reagovat, dokonce i v případě, kdy není jisté, zda se to podaří. I když je dnes úpadek Evropy nezvratný, není žádný důvod, proč by se z toho měl stát krach (alespoň ne u nás). Je však nutné splnit nepříjemnou podmínku a udělat to, co se v mnoha částech Evropy dodnes ještě odkládá… postavit se tváří v tvář skutečnosti.

PS: Takovou zkouškou, jestli jsme tomuto úpadku schopni vzdorovat, bude to, jak se Česká republika postaví k případu Evy Michalákové a jejich ukradených dětí norskými úřady. Protože rodina je základem každé společnosti a jestliže stát nedokáže chránit rodinu, pak jeho funkce postrádá smysl.

Psáno pro Distance.cz | Zdroj: Blog autorky