Demokracie vypadá jinak? Máte na mysli „lidovou demokracii“, kterou zavedli předchůdci pánů Zavadila, Sobotky a Filipa?

Zdroj: ePortal.cz | Demokracie prý vypadá jinak. Jak si ti pánové představují demokracii? Demokracie je koncept, který lidstvo zná již od antiky, moderní demokracie se vyvíjí po staletí, ve své dnešní formě pak posledních minimálně 200 let.

A pak přijde pan Zavadil a soudruzi z KSČM se svými rudými vlajkami se srpy a kladivy na Václavské náměstí, drze zacinkají klíči a říkají nám, že takto ne, demokracie prý vypadá jinak.

Není to poprvé. Spojená levice, sociální demokracie, odbory a komunisté, nám již jednou nabídli svou „jinou verzi“ demokracie.

Já si ji ještě pamatuji. Říkalo se jí „lidová demokracie“, zavedli ji předchůdci pana Zavadila, Sobotky a Filipa a zanechala po sobě stovky mrtvých, desetitisíce muklů v lágrech, miliony okradených a zemi obehnanou ostnatým drátem.

Ne, na žádnou „jinou“ verzi demokracie, kterou nám nabízí sociální demokracie, komunisté a odbory už nejsem zvědavý.

Jak jsem řekl, moderní standardní demokracie se vyvíjí nejméně 200 let. Je doma v zemích, které přinesly lidstvu nejúspěšnější společenské uspořádání v historii, v západní Evropě, Americe a všude tam, kde se respektují lidská a občanská práva, je doma v zemích s nejvyšší životní úrovní v dějinách lidstva, je doma v zemích, které zažily krize, války a katastrofy všeho druhu. Ty země si jí váží a jsou ochotny na její obranu zmobilizovat všechny síly, jejich občané jsou na její obranu ochotni pokládat své životy. Jsem šťasten, že jsem se dočkal toho, že zvítězila i u nás.

Vím, že jsme na cestě, která ještě není u konce. Ale opustit ji po pouhých dvaceti letech, protože stále ještě není dokonalá, a nahrazovat ji „jinou verzí“ na pokyn nástupců autorů té původní „jiné verze“, té „lidové demokracie“, která nám přinesla tolik zla, by bylo šílenství. Demokracie nevypadá jinak. Demokracie nemá alternativu.

Komentář byl napsán exkluzivně pro ParlamentníListy.cz.