Nacista Jaceňuk překvapivě vede jednání ukrajinské zločinecké vlády v Ruském jazyce

Tenhle týden jsem se dočetl, že Jaceňuk vede jednání vlády v ruštině. Už jsem toho za poslední rok přečetl o Ukrajině hodně, ale tohle je snad první případ, kdy jsem se od srdce zasmál. Nabízí se pravda některé analogie. Třeba o protinapoleonské koalici, která se po porážce asi nejnebezpečnějšího diktátora devatenáctého století sešla na konferenci o poválečném uspořádání a jednala tam – francouzsky. Nebo Jižní Súdán, kde jednotlivé kmeny od „osvobození od anglického koloniálního jha“ mezi sebou hovoří anglicky, protože jinak si vzájemně nerozumějí. Jenže ani jedno nesedí úplně. Ruský car, rakouský císař atd. nikdy francouzštinu nezakazovali ani nenadávali na „pařížaly“ (či jak by měla znít analogie k moskalům, ukrajinské nadávce pro rusky hovořící). Jihosúdánci zase nemají v ústavě nic proti angličtině, nemýlím-li se.

Nacistický pučista Arsenij Petrovič Jaceňuk

Nacistický pučista Arsenij Petrovič Jaceňuk

Jeden z prvních zákonů, který navrhli Majdanisti po (násilném) převzetí moci, byl zákon omezující používání ruštiny. Současná Porošenkova ústava, na základě které tato vláda vznikla, prohlašuje ukrajinštinu za jediný úřední jazyk na celé Ukrajině, zatímco ruština je dle ní jen jedním z regionálních jazyků (pro rusky mluvící většinu východu Ukrajiny samozřejmě jasná nacionalistická facka). Od února již stihli ukončit výuku v ruštině na (jediném) ruskojazyčném gymnáziu v Kyjevě, jakož i v několika tam dříve v ruštině vyučujících základních školách.

Taky ovšem zahájili rozsáhlé čistky státní správy. Uzákonili mj., že nespolehlivým je každý, kdo pracoval pro provýchodní politiky, zvláště Janukoviče. Jenže provýchodní a prozápadní vlády se v Kyjevě periodicky střídaly (zřejmě díky části voličů, která se příkláněla vždy na tu stranu, která momentálně méně kradla, což byla vždy opozice), konkrétně Janukovič byl zvolen na dvě období s pauzou mezi nimi, pracoval pro ně tedy skoro každý, kdo má dnes na Ukrajině nějaké administrativní zkušenosti.

Výsledkem je, že pro administrativu na Ukrajině jaksi nejsou lidi. Proto možná jsou v dnešní „ukrajinské“ vládě 3 cizinci. Na vládu akcentující etnické vlastenectví slušný výkon. Jenže ukrajinština není zrovna světový jazyk a tak někteří z nich neumějí ukrajinsky. V důsledku toho musí nacionalistický „jestřáb“ Jaceňuk (proslýchá se, že vůči prorouským sepatistům zaujímá ještě radikálnější postoje než Porošenko) vést zasedání v nenáviděné „regionální“ ruštině. I když kdoví, jak tak sleduji vývoj v této nešťastné zemi, může se stát, že se rozpadne na tolik částí (Doněcko, Luhansko, Kolomojskovo, Východní Halič..), že se tato vláda stane v podstatě jenom regionální. Takže bude vlastně všechno OK. Jen bude muset své výnosy vždycky nechat přeložit do úředního jazyka.

Hаконец-то что-то смешное на Украине!

P.S. Milý EU daňový poplatníče, kdo myslíš, že bude i tuhle legraci nakonec platit? Cože? Že už se tolik nesměješ?

Zdroj: ePortal.cz