Američtí senátoři hloupé dopisy prezidentu Obamovi nepíší

I když jsou politické systém USA a Česka v lecčems podobné. A sice v tom, že, za určité konstelace může nastat situace, kdy jsou zákonodárné orgány státu politicky naladěné proti prezidentovi. Zatímco u nás je toto naladění spíše symbolické, v USA má postoj Kongresu a Senátu pro prezidenta velký význam. Není totiž reprezentativní figurkou, ale šéfem nejmocnější exekutivy svět. My jsme si vypustili z láhve džina, který se jmenuje přímá volba prezidenta. Ti kdo nemají hlavu pouze na klobouk správně upozorňovali, že v parlamentním systému není přímá volba prezidenta vhodná a povede k vážným rozporům.

Jiří Hermánek - Bloger

Jiří Hermánek – Bloger

Já jsem tedy s tímto stanoviskem velmi souhlasil a považoval přímou volbu hlavy státu za paskvil. Hlava státu má u nás mít reprezentativní úlohu, být jakýmsi „kladečem věnců“. Ale neplnil to ani jeden z parlamentem zvolených prezidentů. Václav Havel měl velkou kliku, že požíval značné úcty a proto mu procházela nejrůznější kontroverzní a rádoby lidskoprávní stanoviska. Humanitární bombardování, útok na Irák (toto stanovisko ale vydal krátce po svém odchodu z funkce) a podobně.

Václav Klaus se zase soustředil na dvě věci. Změnu klimatu a EU. A tak dlouho se v CATO proti změně klimatu vymezoval, až se CATO, kvůli Ukrajině a Rusku vymezil proti němu. Jo, nechoď Vašku s pány na led – mnohý příklad známe… Že pán spadne a chudák si za něj nohu zláme. Tak Václav Klaus jistě není žádným chudákem, ale právě on, podobně jako prezident Zeman, je bit za své racionální názory. Ukrajinský problém lze totiž řešit buď iracionálně nebo racionálně. Iracionální přístup předvádějí nyní USA, EU a s nimi samozřejmě i my. Spočívá v tom, že si hrajeme na něco, co nebylo. Na demokratický Majdan a násilný Krym, zatímco pravý opak je pravdou.

Při racionálním přístupu, na rozdíl od iracionálního, vyhodnotit všechny fakta, tak jak byla a jsou. Přestat si hrát na to, že na Ukrajině proběhlademokratická změna vlády a pokud si na to hrát chceme, pak bychom ale od této vlády měli požadovat racionální kroky.

Udělat z vaječné omelety pro dva zpět šest vajec, nelze. Vejce, stejně jako ona pofidérní jednota Ukrajiny jsou rozbité. Již včera jsem, sice v jiné souvislosti, ale naprosto trefně, napsal:Kdo chce, hledá si způsoby a kdo ne, hledá si důvody. Na nic jiného, než na situaci na Ukrajině, se tato hláška nehodí lépe. Prostě a jednoduše je třeba přestat neustále prskat na Rusko, které má svojí jedinečnou geopolitickou sílu a stejně se sebou nenechá hnout a konečně začít něco dělat.

A dopisy senátorů prezidentovi? Podle mého názoru to není nic jiného než šaškárna pro média. Stejně tak jako Rusko nemá žádný důvod reagovat na pomluvy západních politiků a médií, tak také prezident Zeman nemá žádný rozumný důvod na tyto senátorské plky reagovat. Nepochopím, proč bychom se, ausgerechnet my, měli věnovat situaci v Číně? Vždyť přece ve světě je spousta režimů, které mají s lidskými právy podstatně větší problémy než Čína. Popravují se tam homosexuálové, nevěrné ženy, přestupci náboženských pravidel a podobně.

Ale to USA nezajímá, protože to často jsou jejich političtí a vojenští spojenci na jedné straně. A na druhé straně, pokud do Číny jede nějaký vysoký politický činitel USA či Západní Evropy, tak se stejně, z politických důvodů, do lidských práv nevrtá. A proto si myslím, že by si páni senátoři mohli ze svých dopisů (nebo jednoho dopisu?) udělat moc hezkou pokrývku hlavy. Strčit si je za klobouk.

Zdroj: Blog autora