Český rozhlas? Ne, jen sračky! Kdo bude mít po Zemanovi a Dukovi jako další zákaz vstupu do vysílání?

Zhruba takový dojem jsem si odnesl z mnohých reakcí na rozhodnutí Českého rozhlasu o zrušení pravidelných krátkých vystoupení kardinála Duky. Jak vidno, někteří lidé mají už jen při vyslovení pojmu „církev“ rudo před očima. Často se připomíná, že jsme sekulární stát, což je sice pravda, ale „sekulární stát“ neznamená, že církev má být nějak pronásledována, nebo že nesmí vůbec existovat.

Cenzurovaný ČRo

Ač nejsem věřící, nemám důvod vést kvůli tomu nějakou „křížovou výpravu“ proti církvi. K některé organizované víře se v naší zemi pořád hlásí něco kolem milionu lidí, což není rozhodně nějaká zanedbatelná menšina. Že Český rozhlas vysílá nějaké pořady pro věřící je tudíž naprosto v pořádku. Jako veřejnoprávní médium slouží všem občanům, věřící nevyjímaje. Nějaká několikaminutová glosa stejně tvoří jen minimální zlomek celkového programu, takže „ateisti“ rozhodně nejsou nijak ochuzováni.

Jenže tu máme ty zatrolené církevní restituce, a to se neodpouští. Někteří se patrně zatetelili blahem, jak to rozhlas Dukovi „vrátil“. Pomsta sice malá, ale o to sladší… Neméně oblíbeným terčem je Dukova zakulacená postava. Mimo církev jsou samozřejmě všichni štíhlí jako proutek. Duka a jeho „nenažraná“ církev přece okradli národ, tak teď mu to vrátíme…

V diskusi o jakémkoli tématu souvisejícícm s církví, včetně debaty o tomto zrušeném pořadu, nesmějí samozřejmě chybět dvě věci – a to Bílá hora a První republika. Po Bílé hoře nás okradli stejně jako dneska a tatíček Masaryk je taky neměl rád a sebral jim majetky… Bohužel právě První republika je skvělá ukázka, jak si každý z historie vytáhne jen to, co se mu hodí. Odpor proti katolictví nebyl otázkou náboženství, ale národní loajality. Dnešní církev by asi sotva někdo podezíral ze sympatií k Rakousku. A bez ohledu na tehdejší proticírkevní tažení zůstala většina národa u katolictví. Pokus o založení národní církve skončil fiaskem.

Ona slavná pozemková reforma se také přeceňuje. Příliš nehovoří o tom, že velká část pozemků nakonec vůbec zabavena nebyla a více než 40% půdy se dokonce postupem času vrátilo původním vlastníkům. Ani politicky nebylo náboženství „zničeno“, Lidová strana se normálně podílela na vládě a měla stabilní voličskou základnu. Ovšem mýtus, že záměrem První republiky bylo vyvrátit církev do kořene, žije i tak vesele dál.

Dnes po horko těžko překonané éře komunistického „vědeckého ateismu“ hledíme na církev pěkně svrchu. Že by mohla hrát nějakou úlohu ve společnosti – hrůza pomyslet! A ještě si představte, že by měli nějakého kardinála vysílat v rádiu. Sice nejspíš většina lidí ten pořad ani neslyšela a nejspíš ani netušili, že existuje, ale když se dozvěděli o jeho zrušení, tak tím víc jsou teď pohoršeni!

Duka se prý nehodil do koncepce. Inu, neprůstřelný argument. Dostat tři a půl minuty do nějaké koncepce je totiž ohromný problém. Jsem si jistý, že teď je rozhlas využije mnohem lépe a nabídne nám ještě bohatší duchovní potravu. A především se zbavili toho obtížného Duky, kterého museli vypnout, protože mluvil o restitucích ve chvíli, kdy se to rozhlasu nelíbilo…

Zdroj: ePortal.cz