Šlo o lidská práva? Ne. O geopolitiku šlo vždy až v první řadě…

A jen naivní idealisté typu Václava Havla si snad mohou myslet něco jiného. Ale na druhou stranu, on přece hloupý nebyl.  Takže moc nepředpokládám, že by byl býval ani netušil, že v případě bombardování nešlo ani tak o nějaká imaginární lidská práva, ale čistě a jasně o strategický záměr.  Záměr, samozřejmě „vyfutrovaný“ zkazkou o lidských právech a srdnatě podpořený světovým principálem ideologie Lidských práv.  

Jiří Hermánek - Bloger

Jiří Hermánek – Bloger

Nevím již, který americký prezident to vymyslel, ale tehdy nastolená strategie byla zcela jasná. Použít koncepci lidských práv, která do té doby ani v USA neměla žádné významnější místo, k erozi komunistického bloku.

Já, podle toho, co vidím a čtu, bych to definoval takto: Koncepce lidských práv je univerzálně platná a aplikovaná pouze tam, kde se to hodí. Takových případů nalezneme samozřejmě celou řadu a vůbec nemusíme chodit daleko.

Jsou islámské státy, kde je homosexuality trestná a to trestem smrti. Před pár lety jsem viděl dva oběšené, myslím, že to bylo v Iránu, na jeřábu. Prostě ty mrtvoly jeřábem vytáhli do výše, aby je skandující dav mohl dobře vidět.

Nebo se také kamenují ženy. Tak, ono to proti lidským právům moc není. Ono je proti lidským právům to, že pár výtržnic dostane za hrubou výtržnost v nejposvátnějším chrámu v zemi, pár let natvrdo.

Ale ty ukamenované si to zasloužily, protože cizoložily, zatímco výtržnice si ten kárný tábor nezasloužily, protože to je v souladu s tamějším právním řádem, zatímco u těch cizoložnic vlastně také. Jenomže tam to vadí a zde ne.

Jenom naprostý naiva si může myslet, že naši skvělí disidenti dostávali ze Západu své příspěvky na chlast, protože „bojovali za lidská práva“, jak si Charta 77 hrdě vytkla na svou bojovou zástavu.

Kokota dreveného, plechom pobitého, šlo o lidská práva. O geopolitiku šlo, protože proti sobě stály dva bloky, zkráceně Západ a Východ. A Západu náramně šlo o to, aby SSSR ztratil své državy, své zázemí v „socialistických“ zemích. Proto ta podpora.

Kdyby tehdejší Československo leželo někde na zeměpisných souřadnicích Ohňové země, a čirou náhodou tam také byli nějací „disidenti“, tak ti by se peněžité podpory asi nedočkali. Department of State (Ministerstvo zahraničí USA) by je vyhodnotilo jako nezajímavé.

A v roce 1989 se, „díky nemalé zásluze“ M. Gorbačova, podařil onen husarský kousek a Východní blok se rozpadl. Ovšem, trnem v oku USA zůstalo Rusko, které se oné ideje „lidských práv“ příliš nepřizpůsobilo a „svévolně“, na svém území zakazuje homosexualistickou propagandu.

Což je samozřejmě větší přestupek nebo lepší záminka než když se homosexuálové věší. To ostatně trvá jen chvíli a je li kat zručný, odsouzenec se netrápí. Takže jsem zpět u mé definice, že lidská práva jsou univerzálně platnou, ale výběrově uplatňovanou filozofií.

A co zde máme aktuálního? Tak toto zrovna moc aktuální není, ale zato to stale má velkou vypovídací hodnotu. Jde o mnohokrát již citovanou Victorii Nuland, kdy se pod demokratickou pomoc schová vše. Hlavně to, co oslabí Rusko:

„Since the declaration of Ukrainian independence in 1991, the United States supported the Ukrainians in the development of democratic institutions and skills in promoting civil society and a good form of government – all that is necessary to achieve the objectives of Ukraine’s European. We have invested more than 5 billion dollars to help Ukraine to achieve these and other goals.“

A je asi zbytečné říkat, že ty červené karty pro Miloš Zemana byly podstatně levnější. A také se domnívám, že když zadavatel vyhodnocoval celou akci z 17.11.2014, tak musel být spokojen. Velký efekt za malý finanční náklad. Užiteční idioti to odpracovali sami.

Zdroj: Blog autora