SU-25 a Mariupol: Konspirační teorie nebo jen obyčejná pomluva?

S konspiračními teoriemi se protrhl pytel. Absolutně netuším, kolik se jich po 11. září 2001 vyrojilo, ale je jich jistě hodně. Všechny ty „technické“ teorie o nanonukleárních náložích, dálkově řízených letadlech a podobně, mají tolik logických děr, že není třeba se s nimi detailně zabývat. Ale jedna myšlenka je docela nosná. A sice, že Bushova administrativa nechala ty útoky proběhnout, aby měla záminku pro útok na Afghánistán. Je třeba si totiž uvědomit, že nikdo nemohl dopředu tušit rozsah vzniklých škod. Že ta dvě letadla mířící na WTC budou mít 100% účinek. A že dojde nejen k zásahu obou budov, ale i k jejich zhroucení.

Jiří Hermánek - Bloger

Jiří Hermánek – Bloger

Prostý náraz dopravního letadla do konstrukce budovy by totiž ani náhodou takovou paseku nevyvolal. To byl až následný požár z nádrží letadel připravených pro let přes značnou část amerického kontinentu. A ne každý si to dopředu uvědomil.

Sestřel letu MH-17 se tomuto schématu velmi vzdáleně podobá. Je jasné, že těch asi 300 obětí na palubě letadla, z nichž velká většina byli Evropané, vyvolá zcela nepochybně jak v Evropě, tak i ve světě obrovské rozhořčení. A důležité bylo, aby se to rozhořčení nasměrovalo na separatisty a Rusko a to se zcela povedlo bez ohledu na to, že těla obětí vůbec nebyla na ruském území.

Propagandistický protiruský záměr se tak zcela vydařil. A to bez ohledu na to, zda letadlo sestřelili separatisté nebo ukrajinská armáda dvěma stroji SU-25. Za viníka pokládal automaticky každý Rusko. A i kdyby se nyní, mimo jakoukoli pochybnost, podařilo verzi sestřelu SU-25 prokázat, propagandistický dopad na světovou veřejnost bude zcela minimální. Má už dávno jiné starosti

A podobně, i když v podstatně menším měřítku tomu bylo nyní i v Mariupolu. Jistěže, separatisté mohli při útoku zaměřit své rakety na tržiště ve městě. Ale, co by tím dosáhli? Pozabíjeli by několik desítek svých krajanů a propagandistický účinek by byl zcela záporný. Ovšem, kdyby tam ty rakety odpálila ukrajinská armáda, tam by pálila do Rusů, takže vlastně dobře, a propagandistický účinek by byl velký. Vždy je dobré se ptát „cui bono“ A logika přece říká, že do města střílí armáda, která ho dobývá, že?

A Majdan? Není málo hlasů, které říkají, že ta zvěrstva na Majdanu má na svědomí Putin a že se tak stalo proto, aby se mohl zmocnit Krymu. Byl by to sice odvážný kousek, ale ne nemožný. A má tahle teorie hlavu a patu?

Já si to nemyslím. Pokud si řekneme, že útoky z 9/11 schválil prezident Bush, aby měl záminku k válce, tak to určitou logiku má. To ale neznamená, že to je pravda, že se to tak skutečně stalo.

A Putin s Majdanem? To je ještě daleko méně pravděpodobné. Bush, hypoteticky, hrál o desítky až stovky amerických životů. Nemohl  tušit, jak „skvěle“ se ten útok podaří. Ale pravda to s největší pravděpodobností nebude.

A Putin, který měl na desítky let dopředu Krym smluvně zajištěn, by páchal tak riskantní věc? Hrál by o osud celé jedné spřátelené a možná i „podřízené“ země? Hrál by o osud jejího prezidenta, který byl Rusku velmi nakloněn?

To je opravdu velice nepravděpodobné a tyto dvě „velké“ konspirační teorie musíme asi opustit. A pouze přemýšlet, zda na sestřelu MH-17 pomocí SU-25 přece jen není něco pravdy a že to tržiště v Mariupolu mohla, s nečestným úmyslem ostřelovat UA armáda, což se ze všech těch zmatených teorií dá považovat za nejpravděpodobnější.

P.S. Hodně času jsme strávili diskuzemi nad tím, zda by letouny SU-25 mohly ten útok provést. Můj názor je ten, že by to zvládly a že zdánlivá technická neproveditelnost by pak velmi dobře posloužila k zametení stop.

Zdroj: Blog autora