Jana Bobošíková: Zeman a Sobotka? Překvapení se nekoná

Vláda Bohuslava Sobotky je zcela ve vleku EU a maistreamových globalizačních tendencí. V rozhovoru pro Hlas Ruska to sdělila manažerka a bývalá poslankyně Evropského parlamentu Jana Bobošíková.

Jana Bobošíková

Jana Bobošíková

Hlas Ruska: Bohuslav Sobotka je rok včele vlády. Jak hodnotíte jeho působení na premiérském postu?

Jana Bobošíková: Bohuslav Sobotka je typický konformní socialistický premiér v čele nevýrazné vlády, která je zcela ve vleku EU a maistreamových globalizačních tendencí. Nenadchne, neurazí a snaží se plnit své předvolební sliby. Od jeho vlády neočekávám žádné změny směrem k posílení občanských svobod, k prosazování národních zájmů, k razantnímu zvýšení výkonnosti ekonomiky a oddlužení České republiky.

Impulsu k probuzení skutečného potenciálu občanů a České republiky se od vlády Bohuslava Sobotky patrně nedočkáme.

Hlas Ruska: Česká republika je parlamentní republika, přesto se zdá, že navrch má prezident Zeman. Čím to je?

Jana Bobošíková: Česká republika je parlamentní demokracií a prezident republiky má „navrch“ jen tím, že je výraznou osobností s velkým prostorem v médiích. Nedomnívám se, že by jakkoliv překračovat své ústavou pevně dané pravomoci, které jsou stejné, jako u jeho předchůdců. Zákony nadále vznikají v Parlamentu ČR, ne na Pražském hradě.

Hlas Ruska: Jak si vede prezident Miloš Zeman na Pražském hradě? Překvapil Vás něčím?

Jana Bobošíková: Miloš Zeman si vede přesně tak, jak sliboval. Nepřekvapil mě takřka ničím, snad jen zhrubnutím dříve spíš vtipného až drsného slovníku.

Hlas Ruska: Neškodí si Zeman svými posledními výroky o postižených dětech?

Jana Bobošíková: Pokud jsem dobře informována, prezident Zeman reagoval na dotaz, zda mají být ve společně ve stejných třídách vzdělávány děti s mentálním a smyslovým postižením a děti zdravé. V této souvislosti považuji jeho výrok za naprosto věcný a rozumný. To, co z jeho slov udělala média (vzbudila dojem, že prezident republiky chtěl z běžných základních škol segregovat všechny handicapované děti) je trestuhodné a měly by se tím zabývat příslušné etické panely a mediální rady.

Doufám, že se dozvíme, kdo a proč slova prezidenta republiky dezinterpretoval, stejně tak jako kdo a proč cenzuroval jeho nedávné vystoupení v ČT.

Hlas Ruska: A nepoškozuje Českou republiku v zahraničí, například svou pozicí k Pussy Riot nebo Ukrajině?

Jana Bobošíková: Za zahraniční politiku ČR zodpovídá vláda premiéra Sobotky, a ta je zcela konformní s politikou EU i s globálním tažením proti terorismu. Občasný jiný názor prezidenta Miloše Zemana nemá takový dosah, aby mohl zahraničněpolitickou orientaci ČR změnit. Pokud jde o jeho názor na Pussy Riot, mám jedinou výhradu – a sice ke slovníku, ne k obsahu.

Hlas Ruska: Nemůžeme se nezeptat: nechybí Vám aktivní politika?

Jana Bobošíková: Chybí, ale nejsem si jistá, zda je pojem „aktivní politika“ slučitelný se současnou politickou realitou v České republice.

Zdroj: Hlas Ruska