Pohůnek Američanů Babiš chce totálně zlikvidovat živnostníky

Pokud si dobře vzpomínám, tak se svého času nechal slyšet, že drobné živnostníky společnost nepotřebuje. Potřebuje dle něj prý jen velké korporace (jako je ta jeho, samozřejmě). Odkaz se mi již bohužel nepodařilo dohledat (a nechci spekulovat, že by to třeba mohlo i být proto, že mu patří půlka naší mediální scény), ale tehdy mne to opravdu nadzvedlo. Nyní přišel s nápadem, že finančák bude on-line sledovat tržby živnostníků. Samozřejmě za jejich peníze. Jak jinak, že?

Babiš - Bureš, husákovský sekerník

Babiš – Bureš, husákovský sekerník

Já si nyní k hlavní práci přivydělávám jako živnostník po večerech či víkendech pouze na vedlejšák a chodím opravovat k zákazníkům hlavně domů, ale i do firem, takže bych si asi měl pořídit velký baťoh na registrační pokladnu? Na pokladnu, která mne pravděpodobně bude stát víc, než kolik si tím přivýdělkem vydělám za rok? Dělají si ze mne srandu? A k tomu mám mít i neomezený mobilní internet? A k zákazníkům, kde není signál, musím přestat jezdit zcela? Holt prostě mají smůlu? Aha?

Mimochodem, soudruh odborář Středula do těch svých „statistik“ o třetinových sádrách započítává i takové položivnostníky (a že nás takových je) jako jsem já a zcela ignoruje fakt, že většinu té zdravotní daně (pojištění je dobrovolné) platím jako zaměstnanec.

Podle plánů ministerstva by pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podnikatel by tak měl datovou zprávu o transakci zaslat finanční správě, která pošle podnikateli zpět potvrzení s kódem účtenky o přijetí transakce.

Podnikatel pak účtenku vytiskne a zákazník si ji bude muset podle předloženého návrhu vzít.

A to raději ani nemluvím o tom, že podle toho šíleného návrhu by měl zákazník povinnost si tu účtenku vzít. Tihle etatisté a sociální inženýři jsou asi již zcela mimo realitu. Já si účtenku u malých nákupů neberu dokonce ani v Kauflandu (evidentně nejsem sám) a pokud to bude povinné, tak si ji nebudu brát už z principu. Maximálně ji projedu očima, jestli tam není nějaký kiks (stát se to může a stalo se mi jak to, že ošidili mne, tak i to, že ošidili sebe – obé jsem samozřejmě ihned řešil) a pak pokladní demonstrativně požádám, zda by tu účtenku laskavě zlikvidovala … ať si Bureš políbí co chce, třeba řepku. U zboží se zárukou to bude bohužel o něco složitější.

Nyní to u mne funguje tak, že odvedu práci, vypíši ručně doklad a vyinkasuji peníze. Fakturuji zcela minimálně a jen vybraným firmám (téměř jen státním institucím a firmám, které to opravdu vyžadují a přitom ani nemají problémy se splatností). Všechny doklady na začátku následujícího roku předám mé účetní, ta je zpracuje a odnese výsledek na FÚ. Pokud si někdo myslí, že si nadšeně poběžím pořídit registrační pokladnu, tak se velice mýlí. To se raději nechám socialisty motivovat stejně jako tatínek v pohádce o 13. důchodech a vyseru se na to úplně:

Opravdu si někdo myslí, že celá tahle sranda nebude v konečném důsledku stát stát (nomen omen?) mnohem víc, než o kolik víc se teoreticky vybere? Jen to množství dalších státních úředníků, které bude muset „zaměstnat“. A to do těch nákladů raději vůbec nepočítám náklady samotných podnikatelů, které socialisty stejně nikdy nezajímaly.

Opravdu chtějí socialisté ještě víc posílit šedou ekonomiku? Pokud ano, tak jsem pro. Každá koruna, kterou nenažraný stát nedostane, je dobře využitá koruna.

Zdroj: Blog autora | převzato z blogu autora bez jeho vědomí | titulek redakční