Kyjevský Metal 2014 a pražská Country 1989

Když jsem se v neděli 19. listopadu 1989 doma svlékal na spaní, objevil jsem na levém boku pěknou podlitinu, česky jelito. Zapřemýšlel jsem, jak jsem k ní přišel a uvědomil jsem si, že jsem příliš sebevědomý a moc si o sobě jako volejbalový blokař (smečař jsem býval dost mizerný, zato jsem uměl moc dobře „zalejvat“).Prostě tomu našemu „disidentfree“ (Havel a jeho squadra se místo revoluce ukrývala na pokyn StB na chatách a chalupách) pochodu přehradila VB na Újezdě cestu k Husákovi na Hrad a my, jak berani šli proti tomu zátarasu, v ústech volání: Máme hole v ruce (správně: Máme holé ruce).

Jiří Hermánek - Bloger

Jiří Hermánek – Bloger

Myslel jsem, že jsem těch asi pět legálních ran obuškem bravurně vykryl, ale to jsem se mýlil. Jedna pronikla až na můj bok a být to kulka, tak mám asi velké starosti.

A nebo už mám po starostech, jako těch asi sto obětí střelby na kyjevském Majdanu. Dnes, resp. včera tam byl velký cirkus za účasti státníků, ale ten cirkus pochodoval jen kolem pahýlů stromů v aleji, kterou „nové vedení Ukrajiny“ nechalo vykácet.

V amerických detektivkách vrah velmi často znehodnotí důkaz proti sobě. Zápletka je to tak stará jako Hollywood sám. V jednom filmu byly důkazy vraždy zcela jasné, ale vyšetřovatel s nimi včas neseznámil obhajobu.

A tak matka oběti vzala spravedlnost do svých rukou a pachateli zkrátila život sama (Sally Field ve filmu Eye for an Eye).

Jsem zvědav, jestli se ukrajinský lid natolik vzchopí, aby zatočil s pachateli těch majdanských zvěrstvev, ale moc o tom pochybuji. Nechají se ukonejšit zkazkami, že za těmi mrtvými stojí Putin a jeho tajná služba, i když účel toho konání jim nikdo nevysvětlí.

Tak to ale chodí, co dějiny dějinami jsou. Komu se podaří více a lépe oblbnout davy, ten vládne. Bez ohledu na nějakou objektivní pravdu, která většinou není nikomu k užitku. K čemu by bylo, kdyby ty zdravé stromy ještě stály a mohly nějakou tu „pravdu“ prokázat.

Daleko lepší je přece obelhat celý národ a celý svět. A protože se Ukrajina ideálně hodí jako beranidlo proti Rusku, tak svou podporu dostane, i kdyby se stavěla na hlavu a odrážela ušima.

Ano, je to rozdíl mezi mentalitou těch dvou národů. Čechů a Ukrajinců. Ta naše „revoluce“ to bylo spíš jen takové brnkání ve stylu Country a podle toho také vypadaly oběti toho „teroru“. Kyjev ale v podobné situaci Country nezahrál, zahrál Metal.

A nemyslete Full Metal Jacket není jen film (nesprávně přeložený jako „Olověná vesta“) ale hlavně velmi průbojný náboj.

Od toho náboje je také název filmu. Olověná vesta je dobrá tak akorát pro potápěče nebo do zamořených prostor.

Zdroj: Blog autora