Tomáš Haas: Kdo zabil Němceva? Nevím. Putinovi to rozhodně nepomůže, jen ublíží

Tomáš Haas si klade na svém facebookovém profilu otázku: „Kdo zabil Němceva?“ A sám si odpovídá: „Nevím.“ Pak cituje Paul Craig Roberts posledního žijícího významného člena Reaganovy administrativy, že stopa k Putinovi určitě nevede. Přečtěme si co poradce českých premiérů a samotného prezidenta Klause napsal: A dnes ráno to vypadalo, že jsem na FB sám, stránky byly zaplněny radostnými komenty těch kdo věděli. Já jsem nevěděl a tak jsem začal uvažovat. Ne, neradujte se, neobjevil jsem, kdo to byl. Ani jsem se o to nesnažil. Moc toho nevím, z čeho bych mohl vyvozovat kdo to udělal.

Tomáš Haas

Tomáš Haas

Vše co vím, je asi toto:  Boris Němcov se procházel se svou ukrajinskou přítelkyní na mostě pod Kremelskými okny, přjelo (zřejmě bílé) auto, z něho vyskočili buď 4 nebo jeden muž, zazněly 4 rány a Němcev padl k zemi. Pokud to byl jeden muž (v tom se zprávy rozchází) vystřelil 4 krát. Pokud byli čtyři, vystřelil možná každý jednou. Během deseti minut přijela policie, náhodní kolemjdoucí stačili vyfotografovat mrtvé Měmcovovo tělo ležící na chodníku a fotografie se objevily na YouTube a na internetu možná ještě dříve, než policie přijela.

Putin nařídil vraždu vyšetřit. Ostatně k tomu jej vyzval i Obama. A to je vše. Jestli někdo ví víc, jsem nezjistil. Jestli z toho někdo umí ukázat na vraha, nebo toho kdo jej poslal, já to nejsem. Ale těch kdo to umí je neskutečná řada a všichni se shodují – je to Putin. Jak jsem řekl, začal jsem uvažovat a první věc kterou jsem vyloučil bylo ukázat prstem.

Komu to prospělo? Putinovi ne, tomu to ublíží

Nikam jsem nedošel ani starou klasickou metodou hledání „Cui bono“, komu to prospělo. Těch komu to prospělo je totiž hodně a není zatím znám jediný fakt, který by nám mohl pomoci si vybrat. A tak je nebudu ani jmenovat.
Nakonec jsem se rozhodl postupovat opačně, najít někoho, komu to rozhodně nepomohlo. A ať se na to dívám z kterékoliv strany, stále mi vychází ten nejpopulárnější podezřelý. Rozhodně to nepomohlo Putinovi.

Těch důvodů proč mu to nepomohlo je celá řada. Putin se stane (a podívám li se do dnešního tisku, už se stal), prvním a jediným podezřelým, obviněným i odsouzeným. Kdo jiný, že? Vždyť v Rusku s ním stačí nesouhlasit a PIF, je po vás.

Jenže, proč? Aby se zbavil kritika a soupeře v příštích prezidentských volbách? Že by Putina porazil nevěřil ani on sám. Chyby Západu, sankce, snaha o isolaci Ruska a jeho obklíčení vojsky USA a NATO, která sice, jak všichni víme mají jen odrazit ruskou, jinak nevyhnutelnou, agresi, končí tím, že ruská veřejnost je chybně interpretuje jako hrozbu a roste, jako vždy v historii když se tak stalo, ruský nacionalismus. A Putinova popularita stoupá. Stoupá samozřejmě i podpora nacionalistických sil v Rusku, jako je Žirinovského strana. Nestoupá podpora demokratických opozičních stran, ani komunistů. Zřejmě po vraždě Němcova stoupne popularita malých nacionalistických a pravicových stran (Němcovova strana, dříve než totálně propadla ve volbách a přerodila se v dnešní Stranu Svobody, se jmenovala „Unie pravicových sil“). Ale ty Putina neohrozí.

Ne, Němcovova vražda přinese Putinovi hodně problémů a nepřinese mu jedinou výhodu. Dobře to dnes ráno popsal můj oblíbený autor, poslední žijící významný člen Reaganovy administrativy, Paul Craig Roberts:

Atentát na Němcova: Úder protiputinovské propagandy?

Boris Němcov, velmi kritický ruský odpůrce prezidenta Putina, často zněl jako mluvčí Washingtonu. Byl zastřelen dnes večer na ulici blízko Rudého náměstí.

Pokud Němcova nezavraždila CIA, aby mohla svést vinu na Putina, pak byl Němcov nejspíše zabit ruskými nacionalisty, kteří v něm viděli agenta Washingtonu.

Vzpomeňme si na Magnického aféru, která vyústila v sankce proti Rusku, protože Kongres neúměrně reagoval na smrt podezřelého ve vyšetřovací vazbě. I Němcovova smrt bude nepochybně kladena za vinu Putinovi. Západní media budou do nekonečna opakovat, přesto, že proto není žádný důkaz, že Putin nechal zavraždit svého rivala.

Mohu vám říci jedno, že Putin je příliš chytrý na to, aby takhle hloupě nahrál Washingtonu na smeč. Němcov, přes svá sebevědomá prohlášení, nemohl ohrozit Putinovu 85% popularitu. Němcovova podpora nepřicházela od Moskvanů, ale z Washingtonem financovaných ruských nevládních organizací. Pokud Němcova zabila CIA, pak zabila svů vlastní instrument.

Teprve uvidíme, jestli propagandistický výnos převýší pro CIA ztrátu Putinova hlasitého kritika.“ Takže ani Roberts nevidí v Němcovově vraždě nějaký pozitivní přínos pro Putina, a dokonce ani pro CIA.
A tak se připojím k jeho závěru. Počkejme. Uvidíme.

Na každý pád, je ten atentát další velkou chybou v řetězu chyb – zbývá jen čekat, komu ji připíšeme. Měl bych napsat některým z nás nezbývá než čekat. Někteří z nás už samozřejmě vědí a oslavují.

Zdroj.