Čína se vyjádřila k Urajině a k světové zahraniční politice a Obamovi z toho není vůbec veselo, asi pláče

Čína se ústy Qu Xinga vyjádřila k americké politice na Ukrajině i celkově ve světě. Že jste se to v našem mainstreamu asi nedočetli ještě neznamená, že s tím jeden černoušek v jednom bílém domečku nebude mít problémek.Poměrně zevrubně o tom píšou třeba německé hospodářky.

Černý diktátor z Bílého domu: Jejda, já se asi posral...

Černý diktátor z Bílého domu: Jejda, já se asi posral…

Stručně česky: Qu Xing, čínský diplomat v Bruselu řekl, že příčinou ukrajinské krize je soupeření mezi Ruskem a Západem. „Povaha a příčina“ konfliktu je „hrou“ mezi západními silami a Ruskem včetně USA a EU. Vnější intervence krizi uspíšila. Qu varoval, že pokud Západ nezmění svůj přístup ke konfliktu, mohla by to Moskva cítit jako  nespravedlivé zacházení. Proto by měl Západ zanechat svého přístupu k problému jako ke hře s nulovým součtem a zohlednit ruské reálné bezpečnostní obavy. Dále navíc řekl, že se USA nedokážou srovnat s tím, že jejich přítomnost leckde ve světě klesá, neboť jejich zdroje jsou omezené. (konec výcucu ze zprávy)

Pokládám za poměrně nepravděpodobné, že by si čínský diplomat v „hlavním městě“ EU jen tak pustil pusu na špacír. Spíš se dá předpokládat, že se jeho prostřednictvím vyjádřila čínská vláda, která se zatím k Ukrajině tvářila dost nezúčastněně. Že toto stanovisko není pro USA a EU podpůrné, je asi také zřejmé. Zajímavé bude sledovat, jak na to bude Obama a další reagovat.

Kdyby mohli, asi by nejraději na Čínu vyhlásili nějaké ty sankce – jejich oblíbený diskuzní prostředek v mezinárodní politice. Jenže Čína není Rusko natož Maďarsko a ve vztahu k ní tahají USA jak jde čas za čím dál tím kratší konec. Tedy přesněji řečeno jak čínské hospodářství roste stále rychleji než americké, zatímco Americe už delší dobu skutečně rychle rostou pouze dluhy.

(Tady se nemohu ještě zpětně nezasmát nad článkem, který jsem četl asi před měsícem. Jmenovalo se to, tuším, USA zrychlují, Čína zpomaluje – a uvnitř článku jste se dočetli, že růst USA se zvýšil na +2,5% HDP ročně, zatímco Čína zpomalila na +7% – náš mainstreamový tisk je někdy fakt zábavný)

A něco přes 7% toho dluhu vlastní Čína. Zní to jako málo, ovšem v absolutním vyjádření dluží USA Číně asi 1,3 biliónu dolarů. Kdyby Čína začala dluhopisy rychle prodávat, byl by asi s ekonomickou hrou zámořských dluhoslavů typu Prodluž a předstírej dost rychlý konec (a následně i těch nezámořských). Pravda, Čína sama by tím také přišla o dost peněz, takže jen tak pro nic za nic to neudělá, ovšem kdyby se naštvala…

Čímž jsem si jist, že vůči Číně si Obama nedovolí vůbec nic. Na co jsem zvědavý, jak se to projeví na dalším postupu USA i EU vůči Rusku. Třeba se najednou ukáže, že s čínskou dopomocí je problém řešitelný mnohem rychleji než se zdálo. Nechme se překvapit.

Zdroj: ePortal.cz