Rozhovor s Jiřím Novotným autorem internetové petice Americkou armádu na našem území nechceme

Mnohá média, tzv. nehlavního mediálního proudu, která informují především na internetu jinak, nežli třeba televize zaprodanců jako je Česká televize, či Babišoviny, anebo Bakaloviny, informovaly o velmi úspěšné internetové petici: Americkou armádu na našem území nechceme. Tuto petici za pár dní existence podepsalo téměř deset tisíc petentů. Naše redakce se ráda postaví po boku médií jako ParlamentniListy.cz, Zvedavec.org, Czechfreepress.cz nebo ac24.cz a přinese Vám odkaz na tuto petici.

američtí okupanti

američtí okupanti

Ovšem navíc jsme oslovili pana Jiřího Novotného, který petici na internetu založil. Odpoví nám, co jej k tomu vedlo a zda můžeme petici čekat i v písemné formě, která by odpovídala pravidlům Petičního zákona a byla pro naše zákonodárce velkou váhu.

Petici můžete podepsat zde.

Jiří Novotný nám osobě skromně prozradil: „Jsem stejný jako tisíce lidí v České republice. Chci mít práci, rodinu, přátele a nechci, aby moje děti někdo ohrožoval.“

Radek Velička: Jste spoluautorem dané petice. Je možno znát všechny autory petice? Pokud ano, kteří to jsou?

Jiří Novotný: Prvotním impulsem byla pro mne výzva na Facebooku k zasílání protestů proti plánované přítomnosti americké armády na území České republiky na e-mail amerického velvyslanectví. Moje role v akci byla pouze to, že jsem založil petici na www.petice24.com a  naformuloval čtyři jednoduché věty. Protože nápad nebyl můj uvádím se pouze jako spoluautor. Jinak nebyl do organizování petice nikdo další zapojen. Občas někdo ze signatářů napíše a nabídne pomoc s šířením přes sociální media a e-maily.

Popularitě petice pomohla hlavně nezávislá media: Parlamentní listy, Eurozprávy, Zvědavec, Czechfreepress.cz, ac24.cz a desítky dalších nezávislých portálů a blogů, které informaci o petici navzájem přejímaly. Napadla mě myšlenka, zda by nestálo za to vytvořit volnou alternativní informační síť, jako mají oficiální média. Hlavní média petici, až na nepatrné zmínky,  nezaznamenala.

Dost jsem se bavil spekulacemi na internetu, že na petici pracuje dnem i nocí polovina ruského velvyslanectví. Redaktor Karel Dolejší píše v Britských listech, že za peticí stojí probuzené zombifikované  struktury řízené náčelníkem ruského generálních štábu Valeriem Gerasimovem,  specialistou na hybridní válku. Kdyby viděl můj čínský notebook, pět let starý, 21“ monitor a klávesnici za 300 Kč, asi by se divil :-). Dá se to pořídit v Alze tak za 12 000 Kč.

RV: Jaké byly Vaše motivy, že jste internetovou petici založil?

JN: Hlavním motivem bylo to, že jsem 21. srpna 1968 jako desetiletý kluk zažil na pražských Vinohradech obsazení Československa ruskými (respektive sovětskými) vojsky. Měl jsem při tom úplně stejné pocity, o kterých referoval pan Foldyna v České televizi v pořadu Události komentáře 5.3. 2015 v 22:00. Ráno 21. srpna nás probudil hukot motorů vojenských letadel a plačící matka se slovy: „Vstávejte, jsou tu Rusové!“. Zvuky tankových pásů pod oknem, střelba v ulicích. Vzrušené výzvy v rozhlase a zprávy o mrtvých a raněných. S matkou jsme chodili kolem dvou vypálených činžovních domů na Vinohradské třídě nad Československým rozhlasem v Praze. Národní muzeum pokropené dávkami z kulometů. V Riegrových sadech na Vinohradech, kde jsme si jako děti hráli, byl tábor cizích vojáků, těžká vojenská technika a minomety namířené na naši čtvrť. Pamatuji si na bezmoc lidí na barikádách z převržených autobusů a nákladních aut, čelících dlažebními kostkami a molotovými koktejly v ruce tankům a po zuby ozbrojeným ruským výsadkářů.

Když jsem si 4.3.2015 přečetl, že nás náš americký spojenec chce ochránit před cizí agresí uvědomil jsem si tu hroznou absurditu. Stejná hesla a rétorika jako v roce 1968, pouze s opačným znaménkem! V roce 1968 se v novinách psalo o záchraně socialismu před kontrarevolucí  zorganizovanou  imperialistickými mocnostmi v čele se zločinnými Spojenými státy. Ve chvíli nejvyššího ohrožení nám poskytl nezištnou internacionální pomoc přítel nejvěrnější, bratrský  Sovětský svaz a jeho spojenci.

Petici můžete podepsat zde.

Dnes, v roce 2015, čtu v novinách o potřebě ochrany západních hodnot, svobody a demokracie v České republice před zločinným ruským agresorem a mám pocit, že se úhlavní nepřítel našeho národa přesunul ze Západu na Východ. Jinak se nic nezměnilo. Neuklidnil mě ani premiér Sobotka, když oznámil, že se nebude jednat o trvalou přítomnost amerických vojsk, ale pouze o společné vojenské cvičení našich a amerických vojáků pod názvem Atlantické odhodlání. V červnu  1968 (přesně 2 měsíce před ruskou invazí) se na území Československa uskutečnilo vojenské cvičení s názvem Šumava, kterého se účastnili vojáci ze spojeneckých zemí Varšavské smlouvy.

Musím říci, že v současném konfliktu jako drtivá většina myslících lidí nezmanipulovaných oficiálními médii nestraním ani jedné z velmocí. Výsledky „spravedlivých mírových misí“ jsou pro mě nerozeznatelné. Zničená města, tisíce mrtvých civilistů, mrtvoly mladých kluků v uniformách, jako jsou moji synové a milióny běženců vypadají v televizi stejně, ať už se jedná o Libyi, Irák, Sýrii, Afghánistán, Bosnu, Srbsko nebo Ukrajinu. Nechci, aby bylo naše město za dva měsíce ve zprávách na CNN.

Jak reagujete na tak velkou popularitu Vaší petice?

Odezvu jsem čekal, ale že to bude taková lavina podpisů, ne. Za prvních 24 hodin podepsalo petici přes 5 000 občanů z České republiky, přišly podpisy ze Slovenska i pár desítek podpisů Čechů pobývajících v zahraničí.

Co by se muselo stát, abyste z internetové petice vytvořili petici podle petičního práva, aby hlasy petentů měly zákonný dopad?

Abych řekl pravdu, nemám představu. Byl bych nejraději, kdyby se dalšího organizování petice ujal někdo důvěryhodný, kdo by věc dotáhl do úspěšného konce. Sám na to nemám časové a finanční kapacity, ani právní povědomí. Netrvám na tom, abych dál v tom procesu figuroval.