Ladislav Jakl: S Havlem na věčné časy a nikdy jinak. Zaťal do živého

ROZHOVOR PRO VIPOSOBNOSTI.EU | Žurnalista, spolupracovník Václava Klause se vyjádřil pro magazín VIPosobnosti.eu k aktuálním tématům, která se týkají nejen Prahy. K současnému vedení města se vyjádřil nelichotivě, stejně jak k modré vlajce poseté hvězdami vlající nad Pražským hradem jak za dob protektorátu. Co Jaklovi ještě vadí, co by rád a proč zrušil?

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

Jak vnímáte kauzu dnes opět otevřenou kauzu Nečas-Nagyová. Je opravdu tak důležitá, nebo je to jen zástěrka daleko vážnějšího problému, o kterém se nehovoří?

Musím se přiznat, že ji nesleduji a že její křečovitá medializace je mi už protivná. Pamatuje si vlastně někdo, jak věc začala? Bombastickým obviněním premiéra a poslanců z korupce, padla kvůli tomu vláda, prostě vládní převrat do důsledků. Nic z toho se nepotvrdilo a vyšetřovatelé a žalobci místo čestného spáchání harakiri zásobují veřejnost náhradními pitomostmi o sledování manželky nebo o tom, jestli sekretářka klepala v pracovní době koberec.

Kde je podle vás pro média hranice, co vše napsat o politicích, umělcích, či podnikatelích, a co už je za hranou?

Jde o to, jakou hranu máte na mysli. Jestli hranu vkusu, tak tu má nastavenou každý jinak. Jestli hranu obecně přijímaných norem slušnosti, tak i tu může posuzovat každý odlišně. A jestli jde o hranu zákona, pak to musí rozhodnout soud, pokud se na někdo obrátí. Lidé jsou často zlomyslní a mají radost, když je někdo pomlouván. Místo toho, aby si uplivli nad pomlouvačem.

Mám na mysli eticko-morální, kdy některá média uráží slovně osobnosti, či se o nich vyjadřují hanlivě. Lidé pak přestávají mít úctu, respekt a toto jednání považují za správnou „normu“ chování.

Ano, to jistě máte pravdu. Já jsem podobnými věcmi znechucen denně. Není možné se s urážením lidí jen tak smiřovat a začít ho považovat za normální. Ale stejně špatné by bylo začít vymýšlet nové předpisy, které by to omezily. Ty se totiž vždy nakonec obrátí proti svobodě slova.

Majitele obsah často nezajímá. Kdo by měl vlastně kontrolovat média?

Média musí kontrolovat vlastník nebo jeho zmocněnec. Protože právě jeho mohou lži, manipulace a neprofesionalita jeho médií poškodit. Buď  finančně, nebo na prestiži. A pak jsou tu státní média, která jsou cudně nazývána „veřejnoprávními“. Ty by měl kontrolovat stát, ale to nikdy nedělal. Tato média tak vlastně patří svým zaměstnancům. A ti si v nich dělají, co chtějí, a veřejnosti jim to platí a ještě se tím nechá ohlupovat.

Tady mě zajímá váš názor na zrušení poplatků ČT. Pokud vím, chtěl je zrušit již exprezident Václav Klaus, nyní současný prezident Miloš Zeman.

Já jsem pro zrušení České televize a Českého rozhlasu už dávno. Státní noviny také nemáme a nikomu nechybí. Tyto dvě instituce nedělají nic, co by nedělal stejně dobře nebo špatně kdokoli jiný, akorát ten i bez natahování ruky po veřejných penězích.

Pojďme k politice. Praze se již několik let nedaří, a to nejen politicky, ale také se zastavil rozvoj města. Stagnuje tunel Blanka, v Opencard politici také nemají dodnes jasno?

Blanka je fascinující stavba. Největší městské silniční podzemní dílo v Evropě. Po otevření by pro Prahu znamenala ohromný přínos. Je jasné, že u tak velikého díla bývaly vždy v dějinách problémy technické, finanční, procedurální, byrokratické, zájmové a kdovíjaké další. To lze pochopit.

U tohoto tunelu se ale nepochopitelně přidává nesmyslné politikaření, takže lidi mají Blanku zcela nesprávně zafixovánu jako nějakou lumpárnu místo toho, aby ji brali jako velký pokrok. Kdo kvůli špinění svých konkurentů blokuje její otevření, toho bych zavřel do klece uprostřed Letenského náměstí a nechal ho tam týden poslouchat rámus a dýchat prach a zplodiny.

A opencard? Opět: velmi zajímavý projekt, který dobře sloužil a mohl by ještě lépe. Ale místo karty Pražana se z něj stala karta politická a Pražan jen ostrouhá.

Zvládne podle vás současná garnitura hlavního města tyto letité problémy prolomit a Prahu zase ve vývoji posunout?

Ne. Prahu vede nějaká paní, kterou tu nikdo nezná a ona nezná Prahu. Občanství má od loňska a kromě kamarádství s oligarchou nemá jinou kvalifikaci. A záda jí kryje ultralevicový ekofanatik. Za tisíc let Praha horší vedení neměla, a to byl Olomoučák Hudeček už dost velký průšvih.

Vlastně nejen média, ale i primátorka hlavního města hovoří ve svých vyjádřeních (o debilech-pozn.red) nekultivovaně. Nesnižuje tím hodnotu nejen této stavby, ale také hlavního města a v neposlední řadě sebe?

Takové výroky mi u technického sporu vadí, třeba za to může její čeština. Ale hlavně tím lacině nadbíhá lidové představě o Blance jako o něčem špatném, přitom to je inženýrský zázrak, produkt ohromného úsilí a věc, která dramaticky zlepší život ve městě. Jestli je na Blance něco špatného, jsou to tyhle politické hry.

Proč se média i současní politici stále ohání bývalým vedením Prahy, které tyto stavby započalo?

O to přece jde. Když budete nadávat na své předchůdce, lidé si nevšimnou, že už dávno rozhodujete vy. Ale abych novou radnici jen nekritizoval: velice kvituji, že se neveze na módě vyvěšovat vlajku jednoho středověkého tyranského mnišského státu, který po světě za prima peníze propaguje nevolený marxistický vůdce v prostěradle s kýčovitými řečmi staré kartářky. Ty vlajky stejně šije Čína a má z toho byznys a ještě legraci.

Co podle vás Praze dlouhodobě schází?

Rozum. Neblokovat kdekterou dobrou věc, stavbu, kdejaký užitečný projekt. Pak také svoboda. Neomezovat živnostníky, dopravu, parkování, reklamu. A také odvaha k rozhodnutím. Už 70 let třeba koukáme spolu s miliony turistů na Staroměstském náměstí na zbořeniště radnice. O dostavbě nikdo nerozhodne, protože v dnešní atmosféře by byl zadupán do země. A infrastruktura. Především dokončení Městského i Pražského okruhu.

Jaký je váš názor na velký plakát bývalého prezidenta Václava Havla, který zakrývá část Národního muzea v Praze? Lidé kvůli jeho sundání podepisují petice.

Mám jistou výhradu k tomu nápisu „Havel navždy“. Mělo by tam být přesnější  „S Havlem na věčné časy a nikdy jinak“.

Nebylo by lepší tuto plachtu sundat?

Pokud by neprošel můj návrh, je to druhá nejlepší varianta.

Vy pracujete po odchodu z funkce tajemníka exprezidenta Václava Klause v jeho Vzdělávacím institutu. Co je náplní vaší práce a nestýská se vám po Hradě?

Vydáváme publikace, knihy, pořádáme semináře a přednášky. Hradu se vyhýbám od té doby, co ho nový prezident zneuctil tím modrým hadrem se zlatými hvězdičkami. Na sídle českých králů nemá symbol cizí nadvlády co dělat.

Jak tedy hodnotíte 2 roky vlády prezidenta Miloše Zemana, a to především v souvislosti s EU, Ruskem, či jeho nedávnou návštěvou ve Spojených státech na pro-izraelské konferenci, která mu přinesla velký úspěch?

Leze na nervy vládcům veřejného mínění, v tom mi je sympatický. Ale klaní se Bruselu a rád by naše kluky posílal bojovat někom proti domorodcům do pouště. A ta konference do USA. Potlesk pro českého prezidenta je fajn, ale tím se úspěch neměří. Rád bych věděl, zda to byl i úspěch pro naši zem. Nedáváme spíš svůj souhlas s kdečím příliš levně? Co dostaneme za podporu cizích zájmů?

Zdroj: viposobnosti.eu