Dvacet pět let svobody nestačilo na to, abychom pochopili co že ta svoboda je

„Průjezd americké kolony je i příležitostí uvědomit si, kdo hájí zájmy Česka a Evropy a kdo podporuje šílenou politiku agresivních vládců Kremlu.“ Už mám dost té propagandy hodné Josefa Goebbelse a jeho sovětských protějšků – buď jsi s námi, nebo jsi pomahač nepřítele, Pátá kolona, odpadlík a zrádce. A mám už dost i toho ticha na druhé straně. Nenašel se jediný rozumný člověk mezi žurnalisty a politiky, který by pozvedl hlas za svobodu slova, svobodu smýšlení a demokracie jako takové, demokracie v níž jiný názor není zradou a zločinem.

Tomáš Haas

Tomáš Haas

Ti, kdo si to snad myslí, mlčí. Možná proto, že jim je to lhostejné. Možná ze zbabělosti. Nemyslí na to, že pokud se zlu nepostaví, budou velmi brzy cílem i oni. Přijdou nové důvody ještě víc polarizovat společnost, nové důvody eskalovat nenávist a pokud se to stane společensky přijatelné, nepochybně budou všechny z těch důvodů použity. Věřil jsem, že se z dlouholetého exilu vracím do svobodné a demokratické země. Ale každý den o tom trochu víc pochybuji.

Asi si tu svobodu opravdu nezasloužíme – neumíme s ní zacházet, neumíme jí chránit, neumíme v ní žít. Umíme jen odhalovat a likvidovat vnitřního nepřítele. Od roku 1948 neděláme nic jiného. Do roku 1989 ve jménu socialismu, od té doby ve jménu demokracie. Mění se jen ten nepřítel, metody zůstávají stejné. Dvacet pět let svobody nestačilo na to, abychom pochopili co že ta svoboda je.

Zdroj: facebook autora