Tři průzkumy a každá jiný, pravda není v médiích; Americký konvoj a mediální masáž

Tak co si myslí Češi o alegorickém konvoji americké armády, který se stal hlavní rozbuškou nejen komentářů a debat v médiích, ale i dámských hovorů u kadeřníka nebo pánských hádek u piva? Vyrojily se hned tři seriózně se tvářící průzkumy, které přispěchaly s odpovědí. Pes je zakopaný v tom, že každý z nich tvrdí něco úplně jiného. Jak je to možné? Který z nich lže a který má pravdu? Žádný a všechny tři. Jde o to, kdo si průzkumy objednal, zaplatil a za jakým účelem.

Realita na Kafkách: ČT Hovna

Realita na Kafkách: ČT Hovna

První vlaštovkou boomu průzkumů veřejného mínění byl projekt agentury STEM/MARK, který si objednala a zaplatila Česká televize. Podle něj jsme věrní spojenci NATO a vděční fanoušci americké armády. Alespoň tedy ve valné většině. „Průjezd amerického konvoje přes Českou republiku nevadí 82 procentům lidí. S přejezdem kolony naopak nesouhlasí 17 procent dotázaných. O chystané akci ví 91 lidí ze sta a víc než dvě třetiny se domnívají, že průjezd konvoje je výrazem spojenectví s NATO.“ Paráda, museli si zamnout ruce redaktoři a experti České televize: disciplina nejenže musí být, disciplina už tu je. 82 lidé ze sta – to je přece průkazná většina, a ta má jasno. 17 lidí ze sta – to je také jasné – pátá kolona, ruští špioni a umírající komunisté. Ale hlavně – 91 lidí ze sta o akci ví, to znamená, že Česká televize svoji veřejnoprávní povinnost splnila a skoro všichni jsou proškolení jaksepatří. Na Kavčích horách vy se mohli slavit…. Mohlo, kdyby další dva průzkumy na stejné téma výsledky toho prvního nepostavily na hlavu.

S dalším průzkumem přispěchala agentura Phoenix research. Na otázku „berete průjezd vojenského konvoje jako ohrožení České republiky?“ odpovědělo , záporně 78 lidí ze sta. To ještě skoro sedí Jako ohrožení vnímalo konvoj pouze 8 lidí ze sta. To už je polovina oproti prvnímu výzkumu. Ale teď to nejzajímavější: o akci podle tohoto průzkumu ví jenom 68 procent Čechů, zatímco třetina neví, že se sem nějaký konvoj chystá. Že by „nediváci“ České televize?

A dnes přispěchala do třetice s vlastním průzkumem agentura SANEP, jenomže podle jejích výsledků se spanilou jízdou amerických vojáků nesouhlasí většina, přesně 58,4 % dotázaných a téměř dvě třetiny veřejnosti nesouhlasí s přítomností vojenských sil USA v České republice. To už je úplný zmatek.

Nejde mi teď o to cpát někomu vlastní názor, že manifestace vojenské síly a provokace Ruska je zahrávání si s ohněm, nebo že mi americké vlaječky v profilech na sociálních sítích nápadně připomínají předlistopadové prvomájové mávání mávatky. Jen jsem si dovolil upozornit na to, že nemůžeme věřit všemu, co nám šroubují do hlavy, protože účel světí prostředky průzkumy veřejného mínění záměr svých zadavatelů.

Zdroj: Blog autora