Americký konvoj: Kdo nemává, je komunista? Ne, Obama je komunista

Spousta lidí je dnes nejistá z toho, jak se postavit k americkým vojskům, která přejedou přes Českou republiku. Kdysi si mysleli, že USA jsou země hájící svobodu jednotlivce a vzorem pro nás. Dnes už si  však mnozí tak jistí nejsou. Velký okamžik tedy přišel. Do České republiky přijel americký konvoj a máme zde dvě skupiny, které se mohou přetrhnout, aby daly najevo buďto svou nenávist nebo zamilovanost vůči Spojeným státům. Obvykle se negativní postoj vůči konvoji přisuzuje komunistům a levici a pozitivní pravici. Alespoň to tak působí v médiích. Ale co když je zde ještě prostor pro třetí pohled?

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle mě je a budou mě za něj nenávidět obě skupiny. Ta levicová proto, že hájím USA, zdroj všeho zla. A ta pravicová proto, že jim nespadám do škatulky „Amerika je náš spasitel“. Veškerá potíž spočívá v tom, že se snažím vidět celou věc ve více barvách než černé a bílé, v tomto případě možná modré a rudé. Přijíždějící konvoj pro mě není jen symbol dobra nebo zla, ale vnímám jej jako zástupce jeho velitele, Barracka Obamy a současné americké zahraniční i domácí politiky.

Obamovu politiku bych přirovnal v českém prostředí nejvíce ke Straně zelených a části ČSSD. U všech najdeme požadavek na zvyšování daní, deficitní rozpočet, obviňování „bohatých“, přerozdělování dotací, omezování zbraní nebo zavádění pozitivní diskriminace ve stylu ministra Dienstbiera a ombudsmanky Šabatové. Mimochodem způsob, jakým vyzdvihuje Obamova manželka menšiny nad většinu, by jí mohla závidět i ministryně Marksová.

Magazín Forbes popsal v roce 2012 Obamovu politiku jako „intervencionistickou, korporativistickou a nenávidějící volný trh“. Je tedy paradox, že prezident Spojených států provádí politiku, která je v přímém rozporu s programem každé pravicové strany, ale jeho reprezentanty bude vítat pravice a levice demonstrovat. Už teď slyším námitku: „Obama není Amerika“. Ne, není a o to právě jde.

Možná vás to po těchto kritických slovech překvapí, ale já si nemyslím, že Amerika je horší než Rusko. Nemyslím si ani, že bychom s ní měli rozvázat spojenectví a společnou obranu. Ale musím přiznat, že současnou americkou politiku považuju za katastrofální. A proto říkám, že uznávám staré Spojené státy, kde se zrodila myšlenka klasického liberalismu a osobní svobody, reprezentovaná politiky jako Ron Paul. A myslím si, že je férové toto říci, že není USA jako USA.

A jestliže jsem pro svobodu a společnou obranu, tak jsem pro Ameriku, ale ne pro levicového intervencionistu Obamu.

Zdroj: Blog autora