Daně v Česku a Německu. Jak nenaletět

Pokud nechcete mít problém při placení za služby, domluvíte si cenu, čas i rozsah práce předem. Vyhnete se tak handrkování o peníze, či o tom, kdo měl pravdu. V Česku je výpočet daní zbytečnou byrokracií. Naopak v Německu je způsob vypočítání daní průhlednější a jednodušší. V čem?

Alena Hájková

Alena Hájková

Například soukromí účetní můžem během roku navýšit cenu. Pokud se tak stane, je jeho povinností vás o tom předem informovat. Vy s jeho návrhem ceny jako zákazník můžete i nemusíte souhlasit. „Účetní mi změnila cenu ve chvíli, kdy mi předávala formuláře“, stěžovala si klienta na soukromou účetní Kozlovou nedaleko Prahy. „Několik let jsem k ní chodila a cena byla stejná. Předpokládala jsem, že pokud by se navyšovala, zeptá se mi, zda-li souhlasím“, řekla překvapeně její dlouholetá klienta. Nestalo se a účetní tak klientku postavila před hotovou věc. „Asi jsem zapomněla, ale i přesto za tuto cenu roční účetnictví dělat nemůžu“, hájila se účetní. Další soukromá účetní z Prahy nám naopak sdělila: „Účetnictví se věnuju několik let. Mám své stále klienty, kteří moje ceny znají předem a nikdy jsem takovýto problém neřešila.“, řekla paní Dáša.

Argument je sice v pořádku, ale způsob jednání o navýšení ceny až po ukončení práce je nejen neprofesioánlní, ale především nesolidní. „Já už k této účetní důvěru nemám. I kdybych měla zaplatit jinde víc, půjdu tam, kde se ke mně chovají solidně a klienta si váži“, sdělila pro VIPosobnosti.eu zákaznice.

Samozřejmostí by měl být jasně viditelný, vyvěšený ceník, podle kterého by se mohl zákazník orentovat a sám se rozhodnout, zda-li mu cena vyhovuje. Bohužel u nás nepostradatelnosti soukromých účetních, ale i firmám nahrává zbytečně složitý vypočít daní.

Například v Německu je podávání daňového přiznání pro živnostníky tou nejjednodušší záležitostí. „Člověk nemusí být žádným účetním specialistou, aby si sám vyplnil jednoznačně koncipované formuláře. Pokud živnostník nemá žádné složité případy, ušetří nemalou částku za účetní.“, říká Vít Hálek, který v Německu žil. „Jestli v přiznání udělal chybu, dozví se to zpravidla do měsíce od podání daňového přiznání a pokud se nejednalo o zjevný podvodný pokus krácení daní, opraví se chybně vyplněná položka, doplatí se rozdíl a hotovo“, vysvětluje Hálek.

Pokud se stejný systém podaří zavést i v ČR, bude to pro živnostníky obrovská úleva. „Účetní jsou si u nás vědomi své nepostradatelnosti a někdy i se svými zákazníky podle toho jednají. Ceny za úkony, které s příslušným počítačovým programem nejsou časově nijak náročné, se neustále zvedají. Účetní se setkávají na pravidelných kurzech a domlouvají se, kolik si mohou za své služby účtovat,“vysvětluje Hálek.

A tak se někdy účetní ani neobtěžují, aby svým klientům navýšení cen oznámili předem a svůj účet si předloží ex post s poukazem, že to jsou normální ceny na trhu. !Absolutně netvrdím, že tak jednají všichni, je spousta velmi férových a slušných účetních, jako v každém jiném odvětví. Jen ti neslušní tak nějak více vyčnívají. Proto velmi uvítáme jakoukoliv změnu k lepšímu“, uzavírá Vít Hálek.

Převzato z VIPosobnosti.eu