Hollan ven! Vyženou jej Brňané dříve, než pod jeho rukama uhnije Brno?

Nemohu jinak, než začít dnes svým rodným Brnem. Protože řádění náměstka pro lajky, v souvislosti s výběrovým řízením na ředitele loutkového divadla Radost, pozornosti rozhodně zasluhuje. Stávající ředitel Peška totiž vyhrál výběrové řízení, ale bylo mu sděleno, že  za pár měsíců bude nahrazen poraženým finalistou. Tento nepříjemný vzkaz dostal přes média. Tak to vymyslel náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan z Žít Brno.

Hollan  NGOista - společenský radikální terorista anarchistického zřízení

Hollan NGOista – společenský radikální terorista anarchistického zřízení

Ředitel obhajoval své místo ve výběrovém řízení vyhlášeném městem v lednu tohoto roku. Ve druhém kole výběrového řízení proti němu stálo dalších pět kandidátů. „Peška uspěl těsně před Tomášem Pavčíkem. Zůstane tedy ředitelem. Ale během příštího roku bude do funkce plynule přecházet Pavčík. Ten bude divadlo řídit od sezony 2016/2017,“ sdělil Hollan. Podle něj se má loutkové divadlo pod Pavčíkem posunout dál. „Divadlo potřebuje současnější koncept, nové impulzy. Mělo by se víc otevřít,“ prohlásil náměstek. Peška podle něj nadále v divadle může působit jako režisér. Peška reagoval návrhem primátorovi na zřízení postu uměleckého šéfa divadla. „Shodli jsme se na tom. I primátor měl stejný nápad. Uměleckého ředitele bychom obsadili podle toho, jak budou peníze na jeho místo. A během tří let bych mu místo předal. Jeho zaměstnání ovšem není záležitostí náměstka, ale ředitele,“ nastínil. Jeden z bývalých radních to nazval pohádkou O nažraném vlkovi a téměř celé koze. Vždycky jsem si myslel, že město dělá výběrové řízení na šéfa a ten si pak vybírá svůj tým, napsal. Takže v Brně je to nyní  jinak…

Matěj Hollan přebral? Politické hnutí Žít Brno chce údajně prodávat narkomanům drogy. Na předpis

Výběrko se sice udělá, ale protože tam hoši a dívky z Žít Brno chtějí někoho jiného, tak vítěz dostane smlouvu jen na rok a pro „favorita“, kterého tam nová brněnská reprezentace chce posadit se vytvoří nová funkce „umělecký ředitel“… A na tu bude dosazen, ech čo to tárám, „bude mu to nabídnuto“, jsem chtěl napsat, přímo výhlednutý koník…Jen nechápu, proč ta šaškárna s výběrovým řízením?  Tak si tam prostě najmenujte ty, kteří vám konvenují a odpusťe si to (zejména pro dosavadního ředitele Pešku) trapné představení o jehož výsledku se uchazeči dovídají od novinářů…Jiný bývalý radní doplnil:  Hollan tlačí svého člověka i přes výsledek transparentního výběrového řízení, jehož byl sám součástí a o kterém prý nyní tvrdí, že bylo zmanipulované. Zajímavé.

Matěj Hollan (Žít Brno) promluvil jako nefalšovaný bolševik z 50. let minulého století

Nejlepší je však primátor: „Střetly se názory mladé generace s tou konzervativnější. Hollan podporuje divadla kreativní. Ředitel Peška zase tvrdí, že každé dítě začínalo na Karkulce a na Pejskovi a Kočičce. Souhlasím s obojím. Musíme proto najít shodu pro obě skupiny“.  No nevím..aby místo Pejska a Kočičky nebyl nakonec Kočkopes. Inovativně a kreativně pojaté kusy se zhulenou Karkulkou a psychicky zdeptaným vlkem, házejícím drobné do automatu, určitě děti osloví. Pan náměstek hodlá nejspíš osvětu Dobra aplikovat i na ně. To teda NECHCU.

O brněnských občanských iniciativách a zelených udavačích

A sám Hollan nevěda jak z toho ven, nařkl Pešku z rasismu, neboť prý na otázku  participace divadla Radost na integraci romské komunity, protože divadlo se nachází v lokalitě, kde by taková participace dle programu Žít Brna byla žádoucí (odpověď ředitele byla, že takováto participace nenní možná, že chtěl divadlo obehnat velkou zdí, jako v Matiční, že romové nad deset let všichni kradou atd… – tedy použil celou škálu výroků, které osobně hodnotím jako otevřeně rasistické a diskriminační). Ke kauze výběru ředitele divadla Radost člen komise a ředitel Slováckého divadla Stránský: „Kandidát pouze mluvil o problémech s Romy, kteří například mají vykrádat auta návštěvníků divadla a podobně. Pokud někdo mluví o rasismu z jeho strany, vytrhl jeho slova z kontextu. Naopak mluvil o dlouhodobé snaze o začlenění Romů a já jsem z něj cítil spíš pesimismus v této oblasti, nikoliv však rasismus,“ řekl Stránský.

Zmatení aktivisté nevědí, co chtějí

Neuvěřitelní zmrdi. Výběrko na ředitele divadla Radost vyhrál stávající ředitel Peška. Přesto s ním podepíše koalice dobra smlouvu jen na rok a pak ho nahradí druhý v pořadí. To je ta slibovaná transparentnost asi. Hnít Brno. Jana Ustohalová z MF Babiš dnes přispěchala na pomoc náměstkovi Hollanovi. Společně vymysleli přesvědčivý argument, proč nemá být Peška ředitelem. Prý je rasista. Dost ubohý pokus, jak obejít výsledek výběrového řízení. Ale v Brně je možné vše. Hollan si jmenuje komisi, stane se jejím předsedou, komise vybere a on pak označí výběr za zmanipulovaný. Krno jak vyšité. „Chceme, aby divadlo plnilo i jinou roli než čistě uměleckou, což pan Peška nechce“, říká Hollan. Jakou má tedy plnit roli? Šířit myšlenky Matěje Hollana? Nejspíš..

Slib kulturního náměstka, že bude-li Peška ředitelem, on rezignuje, je ale sympatický. Držím palce, pane řediteli.

Vládne Hollan v Brně pomocí dlouhých nožů?

Na úterním Zastupitelstvu města Brna sál plný občanů vyzval náměstka Matěje Hollana k rezignaci. Za snahu o politické zmanipulování výsledku výběrového řízení na ředitele Divadla Radost a porušení několika zákonů. Paní, která jeho odvolání navrhla, sklidila dlouhotrvající potlesk celého sálu-stovek lidí, většiny úředníků a části zastupitelů. Nervozní náměstek se následně zamotal do své obhajoby, za což si vysloužil další potlesk a skandování Hollan ven. Tohle už tu dlouho nebylo.

Zdroj: paulczynski.cz | Kráceno | Titulek redakční