Přímá demokracie nebo šaškárna?

Zdroj: paulczynski.cz | Už když se začala připravovat přímá volba prezidenta aby prostý lid nabyl dojmu že je připuštěn ke světodějným událostem mi bylo jasné, že dřív nebo později dojde k obvyklé české bramboračce. Něco jako v upadajícím Římě, kde pod heslem Panem et Circenses (chléb a hry) byla přízeň prostého lidu koupena aby pak byla využita k jiným cílům.

Šaškec začal již ve fázi přípravy změny ústavy někdy koncem roku 2010. Politické strany se dohádaly na téma změny prezidentských pravomocí, takže to chvíli vypadalo, že žádná přímá volba nebude. Nakonec však tato změna prošla. Bohužel.

Proč bohužel? Protože to co se děje od té doby připomíná místo důstojného aktu spíš nějakou televizní taškařici pod vedením poroty Bílá, Slávik, Dejdar.

Suma kandidátů kteří shledali svoji způsobilost připomíná chvílemi nanejvýš pouťovou atrakci při níž se ukazuje mořská panna či dvouhlavý vůl.

Důstojnosti volby rozhodně nepřispěla taškařice s počítáním platných a neplatných podpisů a vyřazování některých asi nepohodlných kandidátů.

Přidám-li veřejnoprávní představování kandidátů a záznamy z různých besed, vidím jako přínos rozšíření zábavných pořadů. Smějíící se bestie Češi zaplavují internet spoustou více či méně zdařilých vtípků a obrázků. To určitě důstojnosti příštího prezidenta pomůže. Nemluvě o faktu bývalého členství v KSČ některých kandidátů.. Ovšem v době rostoucí rudých preferencí a v době kdy poslankyně Semelová pláče nad hrobem Gottwalda a Filip posílá kondolence do KLDR je to tak nějak normální. Já však myslím že není.

Součástí veselé estrády je číslo, kdy doktorka Klára Samková prohlásila, že se přihlásila do prezidentského klání jen proto, aby mohla český stát žalovat.

Jako vrchol zábavné show byla nedávná beseda některých prezidentských kandidátů se studenty (viz Parlamentní listy). Jak napsal na FB jistý Red Hook: „Kandidáti zodpověděli dotazy a ukázali, že maj rozhled, vhled, emaptii, erudici, myšlenkovou svěžest a domykavost chlopní. Bodovala hlavně Táňa Fischerová, která na otázku, co s armádou odpověděla, že vo tom jestě takhle nepřemejšlela, ale že problém je podle ní v tom, že nevíme, co chceme, protože až budeme vědět, co chceme, bude po problému, s čímž souhlasil Karel Schwarzenberg, protože jak řek, stačí dovést koně k vodě, chlastat že už bude sám a Miloš Zeman moudře přikyvoval svou ospalou hlavou a dodal, že je nutné skončit s tím solárním šílenstvím, s čímž byl manifestační i jinak oportunisticky stavěný Dienstbier, akorát k tomu přidal, že je potřeba skončit tak nějak globálně a hlavně konstruktivně.
Nevím, kdo bude novej prezident, ale určo se nebudem nudit.“

Takže suma sumárum, dosavadní průběh přímé volby je opravdu ale opravdu šaškárna spíš než co jiného. Ale lid má své Panem et Circenses. Mezitím politická karavana táhne dál močálem temným.