Kokoti z Žít Brno a jeden zelený Liška dostali v Brně přes držku a ještě se diví

Dnes si povíme o nejnovější iniciativě hochů ze Žít Brno a jejich Zelených koaličních přátel.  Ti se rozhodli, že řádně ohlášený a povolený prvomájový průvod mladých blouznivců z Dělnické mládeže budou blokovat. A blokovali. Nezákonně. A dostali od polišů na budku. Včetně Lišky a Andera, kteří si vzali mustr ze slavného vystoupení Kateřiny řečené Jaujau. Pokojně jsme blokovali neonacisty a policie tvrdě zasáhla, tvrdí Liška.  „Zákrok proti pokojné blokádě byl neuváženě tvrdý,“ řekl exministr školství v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zelaný Liška

Zelaný Liška

Policie už v pátek ale označila zásah za přiměřený. Liška jaksi zapomněl říci, že oni a Žít Brno zablokovali městskou dopravu. Jak napsali na opozičním serveru Žít z Brna.  „Neprojedou, leda přes naše mrtvoly,“ křičeli rozvášnění politici a představitelé krněnské radnice. Sympatie cestujících, kteří se rozhodli zavítat do centra města, oslavit 1.máj a připomenout si nedávno vyhlášený Rok smíření klidnou procházkou Krnem, ale nezískali. Ti postupně opouštěli zablokované linky MHD a shromažďovali se kolem Moravského a Malinovského náměstí. Hlasitým skandováním pak dávali najevo nesouhlas s politikou vedení města, terčem jejich kritiky se stali především náměstek pro kultůru Matěj Hollan (Žít Brno), náměstek pro zrušení územního plánu Martin Ander (Strana Zelených), starosta Krna-střed Martin Landa a radní pro korupci téže radnice Svatopluk Bartík (oba Žít Brno).

Kromě Krňanů se blokujícím politikům postavili i policisté a použili proti nim slzný plyn. Takový závěr asi nečekal nikdo. Kuriózní důvod, proč několik stovek sympatizantů a členů Žít Brno namísto pochodu Dělnické mládeže zablokovalo tramvaje v centru, nám přiblížil nejlepší krněnský náměstek Matěj Hollan. „Došlo k chybě v komunikace a orientaci. Svaťa Bartík, který celou akci připravoval a koordinoval, si vzal nefunkční buzolu.

A tak jsme se místo na Maliňáku, ocitli na Moraváku. Svaťa měl navíc asi podvržené informace, když nás ujišťoval, že náckové přijedou šalinou z Krpole. V té šestce jich ale, jak se pak ukázalo, moc nebylo. Vlastně žádný. Už jsme ale nechtěli couvnout. Když blokáda, tak blokáda,“ popsal příčiny zmatků v krněnských ulicích Hollan. O vysvětlení jsme proto požádali hlavního pořadatele akce Brno blokuje, Svatopluka Bartíka, který má na radnici Krno-střed na starosti dodržování práva, organizační záležitosti a korupci.

Žít z Brna: Pane radní, nepodcenili jste tak trochu přípravu blokády?
Svatopluk Bartík: Naše blokáda byla sice nelegální, ale morální povinnost stojí nad zákonem. Takový je můj právní výklad. A nejen můj, i zákonů. Konkrétně § 35, § 264, § 39, § 403 a 404, § 125, § 91 písm.b), § 77 písm.c) a d), § 91 odst.2, § 103 odst. 6, § 65, § 46, § 38, § 666 a dalších. Jen jsem dostal některé informace z druhé ruky, takže nebyly asi korektní.
Žít z Brna: Máte na mysli nějaké konkrétní zákony, když zmiňujete tak široký výčet paragrafů?
Svatopluk Bartík: Jste idioti? To je přece jasné. To si ale najděte samy, Vy mrdky novinářský! Blokáda se posrala a teď ještě Vy. Hovada.

 Již nyní se prý připravuje další ročník happeningu Brno blokuje. S megafonem v ruce a slzným plynem v očích nám příští ročník přiblížil náměstek krněnského primátora Martin Ander, jeden se spolupořadatelů. „Ano, mohu potvrdit, že neofašisté neprojdou ani příští rok. Jen se na ně lépe připravíme a pokusíme se ušetřit vozy veřejné dopravy. Žasnu, že lidé nechápou nebezpečí, které tito patnáctiletí holohlaví hoši představují. Taky se vám zdá na hlavu, když lidé z vedení města vrcholoví politici vyzývají k protizákonné akci, nebo jsem tak úzkoprsý jen já?

Ovšem vrcholem bylo televizní vystoupení nějakého kokota z Masarykovy univerzity, který mlel mantry o krajní pravici. Jasně. K tomu mi nezbývá než dodat: krajní pravice nosí transparenty proti kapitalizmu ty debile z kavárny. BTW: Těm, kteří volají po omezení práva shromažďovacího vzkazuji: v roce 1989 jsem cinkal klíči za pravý opak.