Zpochybnění osvobození rudoarmějci je stejné jako zpochybnění Holocaustu

Po označení Ruska nepřítelem NATO se i v Česku vyrojilo spousty odborníků na historii s podivnými názory. Rudá armáda nás podle nich neosvobodila, ale dobyla. Tito historici amatéři ale rozdělují společnost. 70 let od Pražského povstání a osvobození od německého nacismu si můžeme myslet vše, ale žádné povstání by nebylo, kdyby Třetí říše nebyla na kolenou a pražané tak neměli jistotu podpory a úspěchu. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Povstání a osvobození byly bohužel také obrovskou příležitostí pro kolaboranty a zrádce, kteří se snažili na poslední chvíli očistit svá jména. Vlasovci Praze bezesporu hodně pomohli, ale sami si byli vědomi, že předchozí spolupráci s Němci jim Stalin nikdy neodpustí. Utekli k Američanům, ale ti je nakonec stejně Sovětům vydali. Podstatně větší váleční zločinci však měli u Američanů štěstí a mnohdy to u nich po válce měli jednodušší než černošský voják, který statečně nasazoval svůj život v Evropě nebo v Tichomoří.

Historici amatéři dnes nejčastěji připomínají znásilňování žen a rabování sovětskými vojáky, ale z mysli jim vypadávají všechna fašistická zvěrstva nebo znásilňování a kobercové nálety západními spojenci. Jen těžko se na to všechno můžeme dívat dnešníma očima. Byla to hrozně zlá doba, snad nejhorší v historii lidstva.

Jsem vděčný všem, kteří nás té fašistické zvůle a tyranie zbavili. Měl jsem možnost již několikrát hovořit s válečnými veterány a jejich názory jsou pro mě důležitější než názory těch zpochybňovačů, kteří díky nim dnes žijí v míru a bojovali maximálně tak ve frontách na poště. Zkrátka popírání událostí konce války na základě dnešního politického názoru není objektivní. A nezapomínejme! Bez německé okupace by k nám Rudá armáda nikdy nepřišla!

Dnes jsem při procházce po pražské Krči zapálil svíčky u dvou pomníčků se jmény zastřelených lidí, kterým zbývalo už jen pár hodin a mohli být svobodní. Pomníčků z května 1945 je plná Praha. Dny osvobození jsou pro mě důležitějším svátkem než nějaké Vánoce.

Novináři a politici, nerozdělujte společnost svými nenávistnými články a projevy. Začněte se konečně chovat jako demokrati a přestaňte někomu dělat užitečné idioty. Úplně všem spojencům patří naše obrovské díky za porážku nacistického Německa a už i kvůli milionům padlých vojáků a civilistů bychom dnes nikomu neměli upřít zásluhy bez ohledu na jeho národnost.

Přece všichni nebojovali nebo nezemřeli úplně zbytečně. Jejich odkazem má být poučení nás všech.

Zdroj: Blog autora